Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért tart eddig a vádemelés...

Miért tart eddig a vádemelés általában?

Figyelt kérdés

Néztem ma a híradót és olvasgattam híreket, szokatlanul sok kékfény hír jött szembe, és az tűnt fel, hogy általában 1 éves esetekről szólnak a "vádat emeltek" hírek.

Hogyan telik 1 évbe, mire eljutnak a vádemelésig? Mert én úgy tudom, általában a gyanúsított kihallgatása azért hamar megtörténik, és hogy valami 6 hónap egy átlag nyomozás. Onnantól hogy lehet még + 6 hónap a vádemelésig, az ügyészség nem csak dönt arról, hogy igen, vagy nem?



2021. szept. 27. 19:42
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Változó mikor jutnak el olyan személyig, akit megalapozottan tudnak vádolni. És nem csak azt a személyt kell megtalálniuk, aki egyedüliként (esetenként társtettesekkel) gyanúsítanak a tettel, hanem kellenek az ellenőrzött bizonyítékok, a többiek kizárására is, mindennek utána kell járni, lepapírozni; meg a vádat is fel kell építeni.
2021. szept. 28. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Értem, köszi. De sokszor meghatározott ember ellen folyik, ahogy láttam. Vagy akkor a kihallgatás után még folytatódik a nyomozás?
2021. szept. 28. 10:54
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Persze, hogy folytatódik, meg még újabb kihallgatások is lehetnek.
2021. szept. 29. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Jaa oké, azt hittem a gyanúsítotti kihallgatás a legvége.
2021. szept. 29. 10:58
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt több gyanúsított van az esetek túlnyomó többségében, másrészt le is kell ellenőrizni mindent, ami a vallomásában elhangzik.
2021. szept. 30. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
#Ez nem a rendőrség dolga? Az ügyészségnek már csak meg kéne ítélnie, hogy igen vagy nem.
2021. nov. 1. 22:43
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván a rendőrség végzi, hiszen még a nyomozati szakaszban történik ez a kihallgatások után. Az ügyészségnek is idő kell a vád felépítésére, meg a bíróságra is időpont kell.
2021. nov. 2. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Lopás, kisebb tárgyi súlyú bcs esetén kb 6 hónap.

Rablás és más súlyos, de viszonylag egyszerű bűncselekménynél 10-14 hónap.

Összetett, bűnszervezetben illetve szövetségben elkövetett bcs esetén, mint pl a kábítószer, emberkereskedelem, vagy akár egy előre kitervelt, bonyolult, erőszakos bcs esetén másfél-két év, melyet a főügyész meghosszabbíthat még 6 hónappal, ezekután még az ügyvéd kérésére meghosszabbíthatnak 3 hónappal, amennyiben még hátravan valamely bizonyíték beszerzése, vagy bármi olyan eljárási cselekmény, mely a bíróság számára releváns lehet

2021. nov. 2. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

8-as vagyok, hirtelen félreértettem a kérdést így nap végén.

Általában azért tart ilyen sokáig a vádemelés, mivel a rendőrség illetve más nyomozóhatóság le van terhelve, igazságügyi szakértőt ha kikell rendelni az is idő. Eléggé gyakori, hogy akár 1 év múlva találják meg az egyik társtettest, azután újabb folytatólagos kihallgatás szükségeltetik, lehetséges ha mentális állapota instabil akkor kirendelnek szakértőt aki még 3 hónap, és addig a többi gyanúsított ellen se tudnak vádat emelni, csak ha szétválasztják az ügyet ami sok esetben a büntetőeljárás sikerességét tekintve nem lehetséges. Mondjuk azért számít hogy milyen ügy, kiemelt jelentőségű, vagy soron kívül kell eljárni. Általánosságban elmondható, hogy amennyiben egy átlagos bűncselekményt követ el valaki akkor 10-12 hónapon belül vádat emelnek, amennyiben összegyűlt a megfelelő mennyiségű, illetve minőségű bizonyíték. De például láttam már olyan esetet is hogy egy fiatalkorú ellen 2 év után emeltek vádat, majd kicsit több mint 2 évvel később született egy elsőfokú ítélet, melyben az eljárás elhúzódása miatt, a soronkívüliség figyelmen kívül hagyása miatt börtön helyett maximális idejű javítóintézetet kapott mint kényszerintézkedés majdnem 20 évesen, a vádlott elfogadta az ítéletet, viszont az ügyész fellebbezett, majd másodfokon amikor már 3 éve háziőrizetben volt (régen úgy hívták), visszadobta elsőfokra az ügyet, mivel az eljáró bírónak nem volt jogosultsága fk bíróként eljárni. Az újból kirendelt elsőfok kiengedte a házi őrizet alól, viszont kb 8 hónappal később kapott egy új elsőfokú ítéletet, mely már nem lehetett javítóintézet, hiszen már rég elmúlt 20 éves, emiatt kapott 4 év fiatalkorúak börtönét, de nem fogadta el, emiatt újra másodfokra került az ügy ahol az eddigi 0-10 évig terjedő bcs-t megalapozatlannak találták, emiatt 2 év fiatalkorúak fogháza büntetést kapott, illetve mentesítették a hátrányos következmények alól. Ebben az volt a legnagyobb hiba hogy lehet hogy kap kártérítést is, illetve még az erkölcsije is tiszta marad, viszont annak a fiatalkorúnak az életét feltehetően ha nem is tették tönkre, de maradandó károkat szenvedhetett a személyisége, mely a jövőre tekintve akár egy könnyebben kriminalizálható személyt jelenthet, mivel akit ennyi évig tartanak fogva olyan fiatal korától, annak már ez lesz a megszokott, és a bizonyítékok szerint is nem is követett el olyan bűncselekményt mely megalapozta volna ezeket az intézkedéseket. Igaz ez régebben volt, de akár egy piti ügy is képes ennyire elhúzódni

2021. nov. 2. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Igazából azért is szoktak meglepni ezek a hírek, mert azt gondolom, hogy akkor a vádlott eddig jött ment, majd mikor szinte már el is felejtette a dolgot, kihallgatják? De gondolom akkor a gyanúsítottkénti kihallgatás az nem 12 hónapnál, hanem még előbb, mondjuk 6 hónapnál megvan, és utána jön a vizsgálati szakasz talán?
2021. nov. 3. 10:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!