Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Elsősorban szakképzett jogászo...

Elsősorban szakképzett jogászok válaszát várom: ha nem vágok ki egy fát, csak engedély nélkül kiásom, abba jogilag beleköthet-e bárki?

Figyelt kérdés

2021. dec. 30. 20:10
A kérdező szavazást indított:
Igen, a "fa kivágása" kifejezés jogilag a "fa kiásása" fogalmát is fedi.
Nem, a fa engedély nélküli kiásása jogilag nem tiltott.
11 szavazat
 1/3 anonim ***** válasza:
78%
Nem vagyok jogász, de a fa kivágása, mint kifejezés nyilván a fa eltávolítását jelzi, hiszen másképpen aligha lehetne megtenni.
2021. dec. 30. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
75%
Szerintem ha a közterületen álló fával bármit csinálsz engedély nélkül, az nem lesz oké, fordulj előtte az önkormányzathoz, ha biztosra szeretnél menni!
2021. dec. 30. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ehhez aztán nem kell szakképzett jogásznak lenni.

Ha a fa tulajdonosa nem akarja a fa kivágását, akkor nyilván az az elképzelése, hogy a fa továbbra is ott fog állni. Vagyis, ha a fát nem föld felett fűrészelik el, hanem kiássák gyökerestől, akkor ugyanaz lesz a dolog eredménye, a fa a továbbiakban - a tulajdonos elvárásával ellentétben - már nem fog ott állni.

Ha mondjuk neked az udvarodon van egy barackfa, amiről minden évben több láda barackot szüretelsz, én meg a szomszédból markolóval átnyúlva kiásom a fát, akkor az szerinted nem ugyanaz, mintha kivágtam volna? Így van ez az önkormányzat tulajdonában álló közterületi fa esetében is. A jogszabályban lévő "kivágás" szó mindenféle eltávolítást magában foglal.

Ha egy szó értelmezése nem lenne nyilvánvaló, vagy másként is lehetne érteni, akkor per esetén a bíróság eldönti, hogy mi lehetett a jogszabály alkotójának az elképzelése. Hogy ne egy bizonyos szón lovagolva lehessen pereskedni. Pl. a KRESZ-ben szó van a zavarás tilalmáról, viszont a zavarás pontos meghatározása nincs benne. Én mondhatom, hogy engem zavar, ha más is van az utakon, mert sokkal jobb lenne egyedül lenni, mint másokra is odafigyelni. Ha tehát feljelentem a többi sofőrt, akkor a bíróság eldönti, hogy a zavarás tilalma nem az ilyen jellegű zavarásról szól szerinte. Itt a fakivágással kapcsolatban ugyanígy a bíróság hozna szóértelmező döntést, az alapján, amit a 2. bekezdésben írtam.

2022. jan. 1. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!