Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Családtagjaimat hogy tehetem...

Családtagjaimat hogy tehetem ki a saját házamból?

Figyelt kérdés

Van egy házam ami 1/1 tulajdonban az enyém (haszonélvezeti jog nincs rajta). Benne lakik a mamám aki 76 éves és a nővérem 3 gyerekkel.

Törvényi úton hogy tehetem ki őket a házból?

Elég annyi ha átjelentem őket máshova (pl. ismerősöm üres telkére)?

6 éve laknak benne de a 6 év alatt nem sok közműt fizettek. Én hülye fejjel fizettem segítettem nekik mert jó volt a fizetésem meg a számla se volt sok. De már meguntam az egészet. Nem hogy javult a ház állapota hanem romlott.

Elég az hogy kijeletem őket és rendőrt hívok és kiteszik őket?

Félig meddig utánna jártam hogy a gyerekeket is ki tehetem a nővéremmel együtt az nem az én hibám vagy a kötelességem hogy a nővérem nem tud megfelelő lakóhelyet biztosítani a gyerekeknek. Ha nem tudja biztosítani akkor állami gondozásba elviszik. Vagy elmehetne anyaotthonba.

Törvényileg ez tényleg így van?

Tegyük fel hogy ki tudom jelenteni őket akkor a rendőrséghez forduljak vagy próbáljak meg más utat? Pl. ügyvéddel vagy ügyésszel lehet lakás elhagyási papírt küldeni nekik.

Mamámnak lenne helye bárhol akár apám is befogadná vagy valamelyik ismerőse.

A nővéremnek is lenne helye ha más nem akkor anyaotthonba.

Szerintetek hogy kezdjek bele ebbe az egészbe?

Egyszerűen (kijelentés és rendőrség) vagy próbáljam meg esetleg bírósági úton ami sokáig elhúzódhat de kirakják őket.

Semmi féle szerződés sem papír nincs róla hogy ott laknak. Ha esetleg bírósági per lesz belőle akkor lesznek tanúk akik az állításaimat

igazolják (semmit nem fizettek, a ház állapota csak romlott stb.).



2022. febr. 16. 11:15
 1/5 anonim ***** válasza:
53%

Nem teheted ki őket. Még egy nem fizető bérlőt sem tehetsz ki csak úgy a lakásodból.

Amit tehetsz az, hogy ügyvéd segítségével felszólítod őket, hogy ezentúl fizessenek bérleti díjat és egyben fizessék a közműszámlákat is, vagy költözzenek el onnan.

Utána pert kell indítanod a követelésed behajtására és a per végén a bíróság mondhatja ki, hogy mit kell tenniük. Ezt lehet utána akár a rendőrséggel betartatni.

De miért akarsz a saját családoddal úgy viselkedni, mint egy idegennel?

Inkább normál módon jelezd, hogy ezentúl nem csak nem fizeted a számlákat - megteheted, hogy a szolgáltatónál bontod a szerződésedet és kikötteted a gázt, villanyt. Azt is megteheted, hogy meghatározol egy nekik is fizethető bérleti díjat, amit kérsz tőlük az ott lakásért.

Vagy eladhatod a házat végső esetben.

Értem, hogy a 6 év megterhelő volt és így nem akarod folytatni, de attól még ők a családod és egy ilyen lépéssel végleg elvesztenéd őket. Biztosan ezt akarod? Hogy innentől se anyád, se apád, se a testvéred ne akarjon többet téged? És ha utána neked lenne majd szükséged az ő segítségükre?

2022. febr. 16. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
34%

"Szerintetek hogy kezdjek bele ebbe az egészbe?"


Nézz a tükörbe, és mondd el magadnak, hogy épp készülsz utcára tenni egy idős embert, és három gyereket. Ezt nem azért mondom, mert szerintem el kéne tartsd őket alanyi jogon, hanem azért, mert akiket említettem, vétlenek ebben. Különösen a gyerekek, akik az egészben csak áldozatok még akkor is, ha már esetleg dolgozhatnának koruk alapján.


Ha elszántad magad, először beszélj a mamával, keríts neki biztos helyet, és segítsd a beilleszkedését. Idős ember, tehát nehezen fogja viselni.


Eztán beszélj a nővéreddel, hogy itt a vége. Vagy elkezdi fizetni a rezsit és mindent amit neki kéne állnia, vagy lesz egy kellemetlen beszélgetése a gyámüggyel, és mehet ahová szeretne, a gyerekek nélkül.

2022. febr. 16. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
97%
Jól írja az 1-es, tartsd be ezeket a lépéseket.
2022. febr. 16. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

1-es igazad van. De mamám alkoholista. A szomszéd nem ötször nem tízszer szólt már hogy ne kiabáljon mamám. Még tűrik de szerintem nem sokáig. Pl. azért is kiabál ha ugat a kutya és nem jött senkise hozzá, vagy ha a gyerekek kiabálnak rájuk szól és utána ő kiabál egy óráig.

Az idegenek jobbak hozzám mint a család tagjaim. Én nem velük nőttem fel állami gondozott voltam. De pl. egy évig oda voltam dolgozni egy napot voltam oda mégis én fizettem a villanyt, vizet, meg még a tv-t is.

Ha pl. életvitel szerűen szeretnék otthon lakni a saját házamban akkor ki kéne meszeltetnem kivűl belül. A szobába vegyek padló szőnyeget vagy valamit hogy ne a betonon járjak mikor volt benne mikor megvettem. 2 belső ajtó nincs meg. Egy belső ajtó ablak ki van törve. Egy bejárati ajtó ablaka megint kivan törve. 2 darab dupla ablak a konyhában és a folyosón megint kívan törve. Meg még hasonló dolgok.

Csak addig kellek nekik még pénzt adok. Arról nem is beszélve hogy a műhelyemet is ők tőrhették fel amivel kb. 300 000 forintos károm keletkezett. Arról sem szóltak csak mikor haza jöttem 3 hónap múlva hogy bejött valaki és feltörte közben meg ők voltak.

Elegem van már az egészből.

Ha nem fizetném a közműt már rég kikötték volna. A villany bekötése simán 150 000 forint lenne plusz a nem fizetett számlák arról nem is beszélve hogy a villanyórát már csak a házon kívül helyeznék el így akkor sem lenne áramom csak ha újrahúzatom a házat ami anyagköltségben is 100 000 körül lehet szerelő szerint.

De a szomszédok is egyszer megunták az egészet.

Meg még az udvart is én takarítsam össze mert a kutya szétszedi a kukát és nem szedik össze. Meg a sok lomot is vitessem el amit ők össze kukáznak. Volt több száz tégla amit össze törtek volt még cserép is amit meg oda adtak apámnak mikor még sem engedtem nekik. Direkt mondtam hogy ne adják oda neki.

Ha pl beázna most a házam akkor nem tudnám megcsinálni mert nincs egy darab cserép sem. Van néhány hódfarkú (szalag cserép kéne) de azt is össze törték már a gyerekek.

2022. febr. 16. 11:59
 5/5 anonim ***** válasza:
50%

#4 ezért írtuk, hogy megértjük, de akkor sem lehet csak úgy megfogni és kitenni valakit. Ráadásul télen kilakoltatási tilalom is van, tehát még azt is meg kell várnod.

A legfontosabb, hogy írásban, hivatalosan szólítsd fel őket a bérleti díj és a számlák fizetésére, írják is alá, hogy ezt megkapták. Nem kell előre megmondanod nekik, hogy mi az amit át akarsz adni, odamész azzal, hogy van nekik egy levél és akkor adhatod oda amikor aláírták, hogy átvették. Utána már ha kibontják, akkor mondhatod, hogy mi van benne: fizessenek az ott lakásért vagy azonnal költözzenek el.

Ha hivatalosan így jelezted nekik, hogy csak bérleti díjért cserébe engeded hogy ott lakjanak, utána tudsz lépni. El kell nekik mondani, hogy onnantól akkor is fizetniük kell, ha nem akarják és minél később mennek máshová vagy kezdenek el fizetni, annál több lesz a tartozásuk, amit a bíróság fog majd behajtani rajtuk.

Akkor fognak csak mozdulni vagy fizetni, ha felismerik, hogy nincs más lehetőségük. Az ha szóban kéred, hogy fizessenek vagy költözzenek ki, az nem elég, mert nem tudod bizonyítani.

Van lehetőség ingyenes jogszolgálatra is ha nem akarsz ügyvédért fizetni. Az önkormányzatnál - városon könnyebben elérhetően - van ingyenes ügyvédi szolgáltatás. Meg kell kérdezni - vagy megnézni az önkormányzat honlapján - hogyan kell az ügyvédhez időpontot kérni. Ott tudsz konkrét tanácsot kapni ara, hogy mit tehetsz és hova kell fordulnod, milyen hatósághoz milyen papírokat kell beadnod ha el akarod érni, hogy a házad a sajátod legyen és ne másoké. Ilyesmire gondolok, mint ezen a linken:

[link]

Közben közöld a rokonaiddal, hogy nem fizeted tovább a közműveket és avgy jön veled a testvéred és átírjátok a nevére a számlát, a szolgáltatóval ő ír alá szerződést, vagy te a saját nevedben a szolgáltatás szüneteltetését kéred és akkor nem lesz víz, gáz, villany a házban. Ez majd később költséget jelent amikor újra be akarod kapcsoltatni, de nem kell addig más helyett fizetned a számlákat. A lényeg, hogy érezzék, hogy komolyan gondolod és nem vársz tovább.

Ha ezt látják, akkor tehetsz kedvezményeket. Mondhatod, hogy HA kifestenek, rendben tartják a házat és megcsinálják amit tönkretettek, ÉS fizetik a számlákat, AKKOR kapnak még 1 hónapot amíg nem kell bérleti díjat fizetniük, de áprilistól már mindenképpen. Egyrészt legyen nekik idejük mást keresni, másrészt így talán mérsékeli a kárt amit okoztak.

2022. febr. 16. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!