Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kizárható-e valaki az örökségb...

Kizárható-e valaki az örökségből? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Egy kicsit bonyolult a szituáció.


Adott egy idős, súlyos beteg édesanya (nevezzük Annának), kérdéses, hogy mennyi van még neki hátra. Van 2 gyermeke és egy ingatlana, ami X millió forintot ér. Az egyik gyermeke (nevezzük Bélának) vele él, a másiknak (őt nevezzük Cecilnek) családja van , elköltözött otthonról, stb.


Anna és Béla évekkel ezelőtt az ingatlanon levő devizahitel miatt majdnem az utcára kerültek, de Béla egyik barátja (nevezzük Dénesnek) segített nekik rendezni a hitel elmaradásukat, és ezt követően rendszeresen besegített a törlesztésbe. Az évek alatt Dénes által nyújtott támogatás össz értéke megközelíti az X millió forintot, vagyis az ingatlan értékét, illetve sikerült közben a teljes hitelt visszafizetni, tehát az ingatlan tehermentes. Anna halála esetén Béla és Cecil fele-fele arányban örökölnék az ingatlant, viszont Dénes ezt nem szeretné, mert ő nem Cecilt szerette volna támogatni, hanem Bélára tekintettel segített.


Béla és Dénes között kölcsönszerződés született még az elején, és számlára utalással, bankszámla kivonatokkal igazolható az átadott összeg! Dénes nem tart igényt az ingatlanra, azt szeretné, ha Béla nevére kerülhetne az. (Béla és Dénes közti hiteltartozás nem gond, ha megmarad.)


Kérdés, hogy megoldható-e, és ha igen, hogyan, hogy Cecil ki legyen zárva az ingatlan örökléséből. Anna és Cecil között nincs rossz viszony, viszont ha csupán Cecilen múlott volna, akkor már rég vitte volna a bank az ingatlant.



2022. ápr. 9. 17:48
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
67%
ki, de Cecilnek jár a köteles rész ettől függetlenül ha megtámadja ezt a döntést
2022. ápr. 9. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
84%

Ha a közös anyjuk hivatalosan a fiára írja a halála előtt a 100% tulajdonjogot akkor marad az ő tulajdonában az anya halála után is a 100% tulajdonjog.

Addig viszont a törvény szerint a tulajdonhányadokat egységesen, örökösödés után osztják ki. Jelen esetben 50-50%.


A sztori amit leírtál, teljesen jelentéktelen abból a szempontból, hogy kinek "mennyi járna" az örökségből.

2022. ápr. 9. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
86%

"Ha a közös anyjuk hivatalosan a fiára írja a halála előtt a 100% tulajdonjogot akkor marad az ő tulajdonában az anya halála után is a 100% tulajdonjog."

Csak ha eltelt 10 év, addig jár a kötelesrész. Ha nem így lenne, sima ajándékozással vagy kápés fiktív adásvételivel ki lehetne túrni bármelyik örököst.

A kölcsönszerződés nem számít, mert Dénes nem tulajdonos.

2022. ápr. 9. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
#3 Dénes simán tulajdonossá válhatna a tartozás fejében. Csak kérdés, hogy van-e más út. Amit Dénes Bélának adott, abból ment a törlesztés éveken keresztül, kvázi Béla már "megvásárolta" az ingatlant - legalábbis beleadott annyit, amennyi az ingatlan értéke.
2022. ápr. 9. 18:26
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Válhatna, de a kötelesrészt az sem teszi semmissé. Ha pedig jogilag nem történt változás és továbbra is Anna nevén van a ház, akkor az öröklési rend nem változik, tehát végrendelet hiányában Béla és Cecil fele-fele arányban örökölnek, Bélának kedvező végrendelettel Béla 5/6, Cecil 1/6 (kötelesrész) arányban.
2022. ápr. 9. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Esetleg megterhelni az ingatlant X millió jelzáloggal, az járható út lehet? Úgy Cecil hiába örökli az ő részét, X/2 millió jelzáloggal együtt fogja megkapni.
2022. ápr. 9. 18:40
 7/12 anonim ***** válasza:
60%
Csináltassatok egy színlelt adásvételit Dénes javára, majd Dénes ajándékozza/eladja az ingatlant Bélának. Ügy megoldva.
2022. ápr. 9. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
#7 Kicsit sok lenne az illeték a 2 átírás után.
2022. ápr. 9. 18:48
 9/12 anonim ***** válasza:
76%

Azt akkor az örökösnek is ki kell fizetni, tehát azzal nem jár előrébb. Nem is biztos módszer, mert a közjegyző be fogja mutatni a hagyatéki tárgyaláson a fennálló tartozás összegét, ami valószínűtlen, hogy elérné az ingatlan felének értékét. Ha tehát vállalja hitellel terhelten a házat, akkor bírósági úton elárvereztetheti, amivel vagy a vevő, vagy a bank végtörlesztése után fennmaradó összeggel távoztok mindketten, persze bőven a piaci ár alatt.

Szerintem a legegyszerűbb mód az, ha Anna közjegyző által hitelesített végrendeletben kizárja Cecilt az örökségből, így Cecil csak arra az 1/6 részre lesz jogosult, ami még valószínűleg kifizethető lesz Béla által.

Negyvenmilliós ingatlannál ez cirka hétmilliós jelzáloghitel, de cserébe 1/1 tulajdonos lesz és Cecil sem perelhet később.

2022. ápr. 9. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
32%

9, egyenesági örökösnek nem kell illetéket fizetni


Kérdező, keressetek fel egy ügyvédet!

2022. ápr. 9. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!