Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mozaik családban hogy megy az...

Mozaik családban hogy megy az öröklés?

Figyelt kérdés
A férfi előző házasságából van 3 gyereke. Az új házastársával közösen építettek házat, született 2 gyermek. Ha a férfi meghal, akkor a ház 50%-ban a feleségéé, az ő fele meg ötölődik a gyerekei közt? Ha a nő is meghal, akkor az ő 50%-a a közös gyerekeké?
2022. máj. 17. 10:55
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A közös vagyon azon része, ami a férfi tulajdona, azt az összes gyereke plusz a felesége örökölik egyenlö arányban: a három gyerek meg a feleség egy-egy negyedet kap. Ez alól kivétel a közösen lakott ingaltan, abból csak a gyerekek örökölnek egyharmad-egyharmad arányban, a feleségnek viszont élete végéig haszonélvezeti joga lesz erre.

Ugyanez érvényes a feleség halálakor is , a vagyonrészt az összes gyereke plusz a házastárs örökli, a közösen lakott ingaltanrészt meg csak a gyerekek, a házastársnak meg haszonélvezeti joga lesz.


A közös gyerekek mindkét fél után örökölnek, mert csak az számít hoyg az lehunytnak hány saját gyereke van. (Akár az egyéjszakás kapcsolatból vagy máshonna lett gyerekek is ugyanolyan jogokat élveznek öröklés szempontjából, mint a fix kapcsolatban születettek)

2022. máj. 17. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
25%

Valahogy így, aha.

Deee végrendeletben ki lehet zárni az előző házasságból származó gyerekeket a ház tulajdonjogának örökléséből. Kizárás csak erős indokkal történhet, de az, hogy "soha a büdös életben közük sem volt ehhez a házhoz" az elég erős indok:D

2022. máj. 17. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Az öröklésnél nem számít milyen a család.

Az elhunyt házastársa éppen olyan örökösnek számít a törvény előtt, mint a gyerekei, a válás után a volt házastárs már nem örökös és a nevelt gyerekek sem örökölnek, csak ha van végrendelet, vagy örökbefogadta őket aki meghalt.

Első körben a házasság alatt szerzett vagyon közös a házastárssal. Vagyis ha közösen építették a házat, annak fele eleve a feleségé, az örökség csak a ház 50%-a, a férfi tulajdonrésze. Ez vonatkozik minden közös vagyonra, kocsira, pénzre is, mert eleve kettejüké volt, a fele az övé, nem örökség.

A közösen lakott ingatlant csak a gyerekek öröklik egyenlő részben - mindegy hogy a közös gyerekeik-e vagy csak a férfié. Ahogy írtad, az 1/5-1/5 részben száll a gyerekekre, vagyis mind örököl belőle 10%-os tulajdonrészt.

Viszont a teljes ingatlan haszonélvezeti joga az az özvegyé lesz élete végéig, a házhoz tartozó ingóságokkal együtt, mint bútorok, hasonlók.

Minden másból viszont a feleség is egyformán örököl az 5 gyerekkel, azaz a férfi többi örökségét már 6 részre kell osztani és 1/6 része a feleségé lesz.

Ha a feleség is meghal, ott kérdés, hogy mikor hal meg. Egyszerre a férjjel egy balesetben vagy utána. Ha egyszerre halnak meg, akkor neki még nincs öröksége a férjétől, vagyis a férj tulajdona az 5 gyereke között oszlik meg, a feleség tulajdona meg a 2 közös gyerekük között.

A ház 50%-ból 10-10% lesz az 5 gyereké és ezen felül a feleség 50%-os részéből még 25-25%-t kap a 2 közös gyerek. Így a férfi 3 saját gyerekének a házból 10% tulajdona lesz, a 2 közös gyereknek meg 35%-a, fejenként.

A többi vagyon is hasonlóan oszlik meg ami közös volt.

Amennyiben a férjnek volt külön vagyona, mint pl. a házasságba már hozott egy kocsit, érmegyűjteményt vagy nyaralót, az megint az 5 gyerek között oszlik meg egyenlő arányban.

Ha a nő később hal meg, akkor az örökösödés lejátszódik ahogy az elején leírtam és a nő saját tulajdona lesz majd csak a saját 2 gyerekének az öröksége, az oszlik meg köztük. Ebben viszont már benne lesz amit a férjétől örökölt.

2022. máj. 17. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

#2 "Deee végrendeletben ki lehet zárni az előző házasságból származó gyerekeket a ház tulajdonjogának örökléséből."

Ez így nem igaz.

A végrendeletben azt lehet megszabni, hogy ne a házból kapja meg az örökrészét, hanem más vagyontárgyból. A közös gyerekek kapják pl. a házat, de a többi gyerek meg mást kapjon helyette.

Mindenképpen meg kell kapnia a köteles résznek megfelelő értékben az örökséget, vagyis amit örökölne a törvény szerint, annak harmadát. Ez a minimum, ennél kevesebb nem lehet, csak ha megegyeznek, hogy a többi örökös ezt kiváltja valamivel. Ha tehát az egyszerűség kedvéért 100 milliós házról van szó, abból 50% a férjé, ebből 10% egy-egy gyerekének az öröksége, az 10 milliót ér. A végrendeletben vagy mást kell kapnia helyette a gyereknek 3,3 millió értékben - a többi vagyonból is neki járó köteles részen felül, vagy a közös gyerekeknek kell fizetnie érte.

Kizárni örökségből csak kitagadással lehet, és ahogy írtad is, annak csak súlyos indokai lehetnek. Az nem elég, hogy soha nem látták egymást. Csakis olyan indokkal lehet örökségből a köteles résznél kevesebbet juttatni mint ha az örökös bántalmazta az örökhagyót vagy az életére tört.

2022. máj. 17. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Még egy ehhez kapcsolódó kérdés: ha a telek, amire a ház épült, a feleségé volt már a házasságkötés előtt, emiatt a ház a földhivatalban valamiért csak a feleség nevére került (házasságkötés után, közösen épített ház), az befolyasol-e valamit, érdemes-e átiratni a tulajdonjogot a földhivatalban, vagy ez csak formaság?
2022. máj. 17. 11:54
 6/6 anonim ***** válasza:

#5 Nem számít, hogy kinek a nevén mekkora tulajdonrész van, az számít mi az amit belevitt a házasságba és mi az ami közös tulajdonszerzés.

A ház teljes értékét a telekével kell csökkenteni, az a feleség magántulajdona, és a ház teljes értékének többi része feleződik, mint közös vagyon.

2022. máj. 17. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!