Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Papám végrendeletet írna,...

Papám végrendeletet írna, csak van egy kis bökkenő. Mi ilyenkor az eljárás?

Figyelt kérdés

Tehát papám végrendeletbe akarja foglalni azt, hogy a ház az én nevemre és a tesóm nevére kerüljön és ne a gyerekére(Anyám tesójáéra), ezért mi lennénk a tulajdonosok, anyám akkor lemondana a saját részéről, de a bökkenő ott van, hogy Anyám tesója oda van bejelentve kb 40 éve és az lenne a kérdésem, hogy neki milyen jogai vannak ilyenkor? Kirakható csak úgy vagy azért nem, mert már hosszú ideje oda van bejelentve.

Attól félünk, ha nem kirakható, akkor adósságot fog terheleni az ingatlanra és mi isszuk meg a levét.



2022. okt. 27. 04:18
 1/10 A kérdező kommentje:

Kitagadható az örökségből?

Vele lakik már 40 éve, se munkája, se semmije és senkije nincs.

Kicsit utána olvasva mindenhogy kap egy köteles részt belőle, de akkor gondolom Anyám is ezért negyedelve lesz? Nem számít az, hogy lemondott a saját részéről? Ugyancsak azt is olvastam, hogy kitagadható az örökségből, de pl nem bántalmazta soha fizikailag, bár egy fedél alatt laknak, de nem törődik vele, ingyen élő stb.

Indokként mit lehetne ellene felhozni?

2022. okt. 27. 04:43
 2/10 Fsms ***** válasza:
81%

Igen a köteles részt megkapja, ha nem követ el kirívó bűncselekményt. Pl. Megveri az anyját etc.

Innen viszont megegyezéssel fogod tudni kitenni, az kivásárlod, mas ingatlant biztosítási számára.

2022. okt. 27. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha semmi tulajdonjoga nem lesz, kényszerkijelenthető, a kilakoltatást meg semmiképp sem a jogra kell bízni, mert....kilakoltatási moratórium....vagyis odamegy, cuccok kipakol ajtó elé, zárcsere, aztán mehet amerre lát.

És ahogy írod, ha a jogot keresed megoldásnak, gyakorlatilag ugrott a ház, mire elhúz onnan, lesz vagy 5 végrehajtás a házon.

2022. okt. 27. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Végrendelet esetén 1/3 része jár az örökösnek, mint végrendelet nélkül járna. Tehát jelen esetben 1/6 rész a nevére kerül papád halála után.

Ha valakinek akár 1%-nyi tulajdonrésze is van, akkor joga van a házban lakni, kirakni nem lehetséges jogi úton.

Meg lehetne tőle vásárolni az 1/6 részét, de nem fogja eladni, ebben biztos lehetsz, mert akkor nem tudna hol lakni. Esetleg ha annyi idős, és olyan összegről van szó, egy öregotthonba bevennék vele.

A kitagadás kb. esélytelen, ha nem követ el semmi kirívó dolgot. Hogy ingyenélő, papáddal nem törődik, az valószínűleg kevés önmagában. Ha papádnak egy rosszulléte idején nem hív mentőt, vagy fekvőbetegsége idején nem ápolja, stb., ilyeneknél kezdődne a jogi lehetőség.

Anyud lemondása érvényes lenne, nem járna neki kötelesrész, de hát így túl sok értelme nincs a dolognak.

Itt szerintem nagyjából egyetlen lehetőség jut eszembe, ami neked jó: megvásárolod a házat nagyapádtól, haszonélvezeti jogot adva neki, tehát haláláig ő használhatja a házat. Ha tulajdonos leszel, már nem lesz mit örökölni. Egyenesági rokon esetében nem is sok a költsége. Tulajdonosként kirakhatod a nagybátyádat.

Mondjuk, illegális dolog fiktív eladást rendezni, és büntethető, de a bizonyíthatóságot minimálisra lehet csökkenteni, ebben ügyvéd tud tanácsot adni (ha akar és mer). Ötletem nekem is lenne, de nem írom inkább, mert lehet, hogy értelmetlen.

2022. okt. 27. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Az nem opció, hogy a papa eltartási szerződést köt veletek? Ilyenkor nem jár a köteles rész, úgy tudom.
2022. okt. 27. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Tényleg, két év után nincs kötelesrész. (Két éven belüli elhalálozás esetén a tartás értékét le kell vonni az ingatlan értékéből, és csak a maradék képezi a kötelesrész alapját.)

De azt mondjuk nem tudom, hogy a kötelesrészt kapó ténylegesen az ingatlan egy hányadát kapja-e, vagy a pénzbeli értéket. Ha erre itt nem érkezik válasz, akkor érdemes lenne megkérdezni egy ügyvédet, akivel amúgy is meg akarjátok csinálni a szerződést.

2022. okt. 27. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.

#4-es válaszoló hogy kapja meg az 1/6 részét?

Mert 2en vagyunk a húgommal plusz anya, meg a testvére, aki ugye bent lakik a lakásban. Mindenképp érdekelne az ötleted még, ha kicsit érthetetlen sokat segítene, mert kibogarásszuk :)

Tehát ajándékozással ránk írathatná a házat a papám vagy kötelesek vagyunk kifizetni egy minimális összeget, mert egyenesági rokonok vagyunk és tudtommal a bankoknál is illetékmentesen átíratható.

Bár ezt anyám testvére perelhetné, nem?

Illetve, ha ez sikerülne is ez a megoldás, akkor hogyan tudnánk kirakni, ha 40 éve be van jelentve oda és szinte biztos, hogy se barátja, se barátnője, így máshová nem tudná átvinni a lakcímét, még ideiglenesen sem.

Szinte az is biztos, hogy kérésre nem hagyná el a lakást, mert nem lenne hova mennie, így ezután maximum kényszerből, de akkor meg feljelenthet, hogy kiraktam a házból cuccaival együtt, de tegyük fel azt mondaná, hogy volt bent 2 millió forintja és miután hagytuk volna megkeresni már nem találta, így lopással is gyanúsíthatna, vagy akár önbíráskodással, de hogyan bizonyítanám én azt, hogy nem loptam vagy nem erőszakoskodtam vele?

2022. okt. 28. 01:55
 8/10 anonim ***** válasza:

Ha nincs élő házastárs, akkor a törvényes öröklés rendje szerint a gyerekek örökölnek egyenlő arányban. Papádnak, ugye, két gyereke van, tehát 1/2 rész fejenként. Ennek az 1/3 része a kötelesrész, tehát az örökség 1/6 része.

Ajándékozás esetén illetékmentes egyenesági rokonok közt. De 10 éven belüli elhalálozás esetén be kell számítani a kötelesrész összegébe az ajándékozott ingatlant.

Nem vagyok jogász, de úgy tudom, ebben az esetben nem a ház valahányad része kerülne a nagybácsi nevére, hanem a ház értékének megfelelő része, azaz, ha nem változik a hagyaték mértéke, kb. az 1/6 része. (De ugye nem lehet előre tudni, hogy a papának milyen vagyona lesz majd a halálakor, ezért lehet csak körülbelüli dolgokat mondani.)

Perelni azt lehet, ami jogilag nem teljesen tiszta. Ha minden jogos, és letelt a 10 év, akkor már nincs mit pereskedni. Ha pedig nem telt le a 10 év, akkor a közjegyző úgyis beleveszi a házat az örökségbe, ha tudomást szerez róla.

A lakcím az nem jelent semmit. Oldja meg, ahogy akarja. Kell neki küldeni egy ajánlott levelet, hogy hagyja el az ingatlant minden holmijával, és ha nem hajlandó erre, akkor jöhet a kilakoltatás. Mondjuk, a teljesen hivatalos az a per. De ha tanúk segítségével összepakolod és valahová lezárod a holmiját, a bejáraton pedig zárat cserélsz, abba se szoktak belekötni.

Ezzel, persze, meg is lehet fenyegetni, hogy odalesz a holmija, ha nem viszi el. Nem hiszem, hogy annyira jogértő ember lenne, hogy tudná, mihez van jogod, meg mihez nincs. De az első a tulajdonjog tisztázása. Még az is lehet, hogy ő se éri meg a papa halálát...

2022. okt. 28. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Nagyon sokat köszönök neked.

Tegnap valamennyire utána olvastam és igen le kell telnie a 10 évnek, de az eltartásival oldanánk meg akkor 2 év, de azt meg nem tudom pontosan, hogy is van.

Ha erről tudsz valamit leírnád kérlek, mert nem tiszta.

A 10 év meg remélem, hogy meg lesz vagy akár több, de már 80 felett van és állandóan idegeskedik a nagybátyám miatt.

Papám rá akar hagyni 5 millió forintot, már meg is van rá a pénz le is van kötve neki, de a házat semmiképpen sem akarja ráhagyni, mert tudja, hogy mi lesz az ő kezében a sorsa.

Tehát ha papám ír egy végrendeletet, hogy mi ketten kapjuk meg, illetve anya is odaadja a részét akkor csak 1/6 köteles részt fog kapni belőle? Nincs élő házastársa.

A nem vagyok jogászos bekezdés nem annyira világos.

2022. okt. 29. 02:25
 10/10 anonim ***** válasza:

A "nem vagyok jogász", az szerintem egyértelműen le lett írva.

A kötelesrész ajándék esetén nem az ajándékból való részesedést jelenti, hanem az ajándék értékéből való részesedést. Tehát az ajándékozott ház értékének 1/6 részét kell adni.

Viszont az 5 M-ról eddig még nem írtál. Milyen értékű a ház? Ha a teljes örökség (ház + 5 M Ft + minden egyéb) 1/6 részének értéke nem több, mint 5 M, akkor ez már üti a kötelesrészt, és semmi további követelése nem lehet a nagybácsinak.

Az eltartási szerződés esetén tényleg csak 2 év a kötelesrészbe való beszámítás ideje. Ebben az esetben le kell vonni az eltartásra fordított összegeket, a gondozás forintosított értékét, és a maradék számít hozzá a kötelesrész alapjához.

2022. okt. 30. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!