Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha a házamon kamera van...

Ha a házamon kamera van felszerelve, van jogom visszanézni?

Figyelt kérdés
Van egy 4 lakásos társasházunk és 4-ből egy ki van adva. Másikakba a családunk lakik. A helyzet az, hogy eldobált szemet találok mostanság a kertben, visszanéztem a felvételeket és láttam, hogy a bérlő dobálja el! Kérdeztem tőle, hogy ő szemetel e? Természetesen letagadta…. A kérdésem az, hogy jogom van visszanézni a felvételeket és szembesíteni a hazugságával?

2022. nov. 24. 15:16
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
89%
Már késő megkérdezni, hiszen visszanézted. Csak mondd meg neki, hogy ne hazudjon, mert vette a kamera. Ha hőbörög, hogy nem volt jogod hozzá akkor csak vonogasd a vállad. Jelentsen fel, ha akar.
2022. nov. 24. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Saját kamerával a saját tulajdonodat figyeled meg. Miért ne nézhetnéd vissza? Hiszen azért van. Nyilván (ugye?) erre a területen mozgó emberek is tájékoztatva lettek, és ennek tudatában lépnek be a magánterületre, hogy elfogadják a kamerázás tényét és annak bármilyen vonzatát - így nincs mibe belekötni, a felvételek felhasználása jogszerű.
2022. nov. 24. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Tisztában vannak vele, hogy kamera van. Jól látható helyen van mind a 4 elhelyezve, nem rejtett. Csak és kizárólag az udvart veszi.
2022. nov. 24. 15:27
 4/15 anonim ***** válasza:
78%

2 Azért ez nem olyan egyszerű szerintem. A bérbeadott lakás is a magántulajdona, aztán ha most bemondja a bérlőnek, hogy be van ám kamerázva és nézegetem, az is rendben lenne? Nem azt állítom, hogy nem nézheti vissza a kerti felvételt, hanem azt hogy tulajdonra hivatkozni hibás.


Másrészt ahol kamerát szabad üzemeltetni az nem jár automatikusan azzal a joggal, hogy felvételt is lehet róla rögzíteni.

2022. nov. 24. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
81%

#4: Egyetértek.


Oké, hogy saját tulajdon, de mást csak indokolt esetben/módon figyelsz meg csak vele.

Hasonló a helyzet, mint a munkahelyen - ott a munkáltató megfigyelheti a munkavállalót (persze ennek is megvannak a keretei, szóval például nem figyelheti meg példának okáért az öltözőben, de munkavégzés közben igen), de csak akkor, ha erről a munkavállalót előzetesen értesíti és a ő ebbe beleegyezik.


Jelen esetben ha a közös használatú területet - például udvart, kocsibeállót - figyeled meg (szóval nem a fürdőszobát, WC-t, stb.. - ahol "kényes" felvételek készülhetnek róla!), és bérleti szerződésben ez le van fektetve (szóval tájékoztattad róla!), akkor igen, hivatkozhatsz rá.

2022. nov. 24. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
81%

#4: közben ezt már leírtam, mielőtt olvastam a válaszodat, és nem dobom el:

A bérleti szerződésben ezt lehetett (volna) még (jobban) erősíteni, de ha tisztában vannak a kamerákkal, és nem tagadták meg a szerződést erre hivatkozva, valamint ráutaló magatartással a felvétel tényét elfogadják (hiszen a megfigyelt területen közlekednek) nem tudnak panasszal élni ellene, hogy sérültek a jogaik vagy ehhez nem járultak hozzá.

Nem is szembesíteném ezzel őt/őket azonnal, sem azzal hogy visszanézted a felvételt, mert ettől még konfliktus forrása lehet. Normálisabb embernél már a számonkérés beindítaná a szégyenérzetet hogy lebukott, és még ha tagadja is, figyelni fog arra hogy többet ne csinálja. Ha újra előfordul, még mindig elő lehet hozni, hogy itt érdekes módon senki nem szemetel, mégis van szemét. Harmadik körben csak utalni arra, hogy a kamera elvileg rálát a helyre. Nem normálisabb embert jobb nem azonnal letámadni, hogy láttalak a kamerán mit művelsz, mert a bolondja utána arra fog kimenni, hogy őt biztos állandóan kukkolják, és ebből csak a provokáció lesz.


____


Tehát én sem azzal nyitnék senki felé, hogy sarokba szorítom.


"Másrészt ahol kamerát szabad üzemeltetni az nem jár automatikusan azzal a joggal, hogy felvételt is lehet róla rögzíteni."

Ezt nem tudom hogy értelmezni. A kamera nem dísznek van, hogy csak a látványa elrettentő legyen. A magáncélú felvételkészítést nem keverném össze a munkahelyek biztonsági kameráival.

2022. nov. 24. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Na leírom, a helyzetet.

Másfél hónapja betörtek és elvitték a bérlő cuccait amit a lépcsőházban tartott. Erre mi szereltettünk kamerákat a kertbe és riasztókat a lakásokba. Teljesen tisztában vannak a kamerákkal és a riasztóval is. Szóltunk nekik, hogy a betörés miatt kamerát szereltetünk fel és a lakásokba riasztót. Azt mondták OK, nem para.

A másik az, hogy tegnap rákérdeztem, hogy Ő dobálja e el a szemetet. Letagadta, azt mondta azt is ütné aki szemetel…megjátszotta magát. Fogtam magam, visszanéztem a kamera felvételeket és lám Ő dobálja el. Szóval nem egyből a kamera képpel mentem oda, hanem anélkül. Most azon gondolkodom, hogy ma pedig szembesítem vele, hogy márpedig Ő dobta el, látszik a felvételen.

Az épület a saját tulajdonom a kerttel együtt.

2022. nov. 24. 16:00
 8/15 anonim ***** válasza:
81%
Tehát kamera üzemelhet úgy is, hogy nem rögzít felvételt. Csak a valós idejű képet lehet nézni. Ez a személyes jelenlét helyettesítése. Ha valakinek a képmását rögzíted, az már adatkezelés, sokkal szigorúbb feltételei vannak.
2022. nov. 24. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
75%
8-at annak írom, aki nem tudja elképzelni a rögzítés nélküli térfigyelést, kiegészítésképpen.
2022. nov. 24. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
75%

Világos, csakhogy a háztartási célú adatkezelés kívül esik a GDPR (így annak való megfelelés) körén, nem vonatkozik rá. A Ptk. képmáshoz való joga jönne a képbe, ami a kérdező leírása alapján rendezve van.


Kérdező, te pedig tegyél úgy ahogy gondolod. Én nem támadnám le egyből hogy megnéztem felvételen mit művel, hanem legalább megvárnám a következő ilyen alkalmat, ami remélhetőleg nem jön el. Lehet úgy hangzik, hogy te hunyászkodsz meg, de nekem ilyenkor rögtön az olyan esetek ugranak be, mint az évek óta kilakolhatatlan lakásfoglaló, aki be van feszülve, és öli az idegeket meg gyártja a tartozást, mert bekattant.

2022. nov. 24. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!