Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Pontosan hogyan zajlik a...

Pontosan hogyan zajlik a behajtás menete?

Figyelt kérdés
Hamarosan egy olyan tartozásom keletkezik, amit nem fogok törleszteni (nem nagy összeg, százezer alatt, jogi költségekkel együtt) A huzavona után gondolom jogerősen behajthatóvá válik ez az összeg rajtam(vagy későbbiekben ha ez lehetetlenné válik, akkor közmunka, stb...). Az érdekelne, hogy maga a behajtás folyamata a tartozó személy szempontjából hogy történik? Értesített időpontban hatósági szervek látogatnak meg és előzetes felértékelés után elviszik a vagyontárgyaimat? Ha egy háztartásban élek a családommal (szülőkkel, de külön kasszán vagyunk, 24 vagyok) akkor az ő ingóságaikhoz is hozzányúlhatnak? Csak szakértő válaszát szeretném hallani, vagy ha van ebbe a témába vágó link, azt nagyon jónéven venném.
2008. dec. 26. 18:20
 1/7 anonim ***** válasza:

Dolgoztam behajtónál, először csak fizetési felszólításokat kapsz, és csak utána kerül bíróságra az ügy, ami után eldől, hogy további felszólítással próbálkoznak, vagy másképp próbálják behajtani a tartozást. A továbbiakat nem tudom, a behajtó cég dolga elsősorban a fizetési felszólítás, és a kapcsolatfelvétel levélben vagy telefonon.

Miért nem fogod törleszteni, nem akarod, nem tudod, nem jogos?

2008. dec. 26. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
92%

Olyan, hogy behajtó cég nem létezik. Még a mesében sem. De a magyar jogban kifejezetten nem.

Végrehajtási jogkört CÉG NEM KAPHAT, azt kizárólag csak magánszemély kap, aki önálló bírósági végrehajtóként tevékenykedhet.

A behajtó cégnek titulált szervezetek adósságkezeléssel foglalkoznak, próbálnak "megegyezni" az adóssal.


Itt két dolgot kell "szem előtt tartani":

Az egyik:

Ha nincs szó végrehajtásról, hanem csak adósságkezelésről van szó (pl. Intrum, Díjbeszedő Faktorház stb.) akkor a "történet":

Kapsz egy értesítést, hogy engedményezték a tartozásod, vagy pedig megbízták a céget a tartozásod beszedésével.

Ezt követően kapsz még egy értesítést.

Ezután felkeres a cég képviselője az ismert lakhelyeden. Ez semmi másra nem megy ki, csak egy tartozáselismerést akar veled aláíratni, ugyanis az már polgárjogi kötelem, így akár a távközlési szerződésekből eredő követeléseket is lehet "öt éves elévüléssé" alakítani.

Ezt követően részletfizethetsz, vagy egészben kifizetheted.


Ha az adósságkezelés eredménytelen, akkor:

Ha a tartozásod végrehajtható okirat alapján jött létre (pl. közjegyző előtt tett tartozáselismerés), akkor a bíróság egyből kiállítja a végrehajtási lapot.

Ha a tartozásodról nincs végrehajtható okirat, akkor előbb kapsz a bíróságtól egy fizetési meghagyást. Ez 15 nap (váltó esetén 3 nap) jogerős lesz, ha nem fizetsz. Ez már végrehajtható okirat, ha jogerős. Erre meg lehet kérni a végrehajtást, amely a végrehajtóhoz kerül. Innen már a történet ugyanaz:

A végrehajtó felméri a lehetőségeit, ingatlannyilvántartásban, gépjárműnyilvántartásban és cégadatokban próbál "megtalálni", majd ha sikerrel jár (van tulajdonod ingatlanban, cégben, autóban), akkor arra végrehajtási jogot jegyez. Ezt követően munkahelyed keresi meg, ahol a fizetésed 33%-át letiltatja.

Ha a hiteleződ megnevezte a bankszámládat is, akkor a banktól inkasszót kér a számlára. (Amúgy ezzel nem foglalkoznak.)

Ha a fentiekre nincs lehetőség, akkor csak az ingófoglalás maradt. A végrehajtó az ingófoglalásnál hatósági személy, így csak két tanúra van szüksége a foglalásnál. Ez általában úgy történik, hogy a lakcímedre elmegy, és ha ott egyértelműen megnevezhető, hogy mi a tiéd, azt zár alá helyezi. Sokszor ez csak "elméleti lehetőség", és a tárgyhoz nem nyúl, otthagyja, csak végrehajtás alá vonja. Van amikor a saját raktárába szállítja.

Majd a végrehajtás alá vont dolgokat (legyen az ingatlan, cégtulajdon, autó vagy ingó dolgok) árverés útján értékesíteni próbálja.

2008. dec. 26. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

2. hozzászólónak:


[link]

[link]


Ez csak 2, akik Magyarországon adósságbehajtással foglalkoznak, biztos van még, én őket ismerem.

2008. dec. 26. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Az Eos konkrétan több helyen is behajtóként ír magáról, adósságbehajtásról a tevékenységében, el lehet olvasni a weboldalt. Lehet, hogy az Intrum másként fogalmaz, de ugyanazt csinálja.
2008. dec. 26. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, a második kifejezetten részletes és jól összeszedett volt.
2008. dec. 27. 22:32
 6/7 anonim ***** válasza:

Hali!

Én is hasonló problémával vagyok,110.000forintos tartozásom van a T-Mobile -nak,amit átadtak szintén az EOS-KSI -nek,kaptam tőlük egy levelet amiben az áll hogy nekem a mai napig kikéne fizetnem 110.000forintot,sajnos viszont ez nem megy,mivel munkanélküli vagyok,meg persze küldtek mellé egy részletfizetési lapot is,hogy fizethetem részletbe is,de jelenleg ez sem megy,ilyenkor haladékot lehet tőlük kérni? Mert kiszeretném fizetni,csak jelenleg ez nem megy sajnos :( Előre is köszönöm a választ..

2009. márc. 16. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 árokpart ***** válasza:
Butaságokat írtok! Egy cég akár behajtónak nevezi magát nem minősül hivatalos személynek. Ha keménykednek, komoly bűncselekményt követnek el. (zsarolás, magánlaksértés). A végrehajtás Magyarországon és az erőszakszervezetek is állami monopólium. A rendőr ez esetben ha bárki kihívná a sértett vagyis adós oldalára állna ugyanis csak a bírósági végrehajtó a hivatalos személy.
2014. jún. 27. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!