Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A tanárok kifejthetik a...

A tanárok kifejthetik a politikai véleményüket tanóra keretein belül?

Figyelt kérdés

A tanárom hittan órán nyíltan istenítette a kormányunkat, az értelmes, kulturált véleményeket is elutasítva, ingerülten erőltette a saját (elképzelt) igazságát.

Megteheti ezt? Tanórán kívül még elfogadhatóbb lenne, de én nem találom normálisnak, hogy egy hittan (!) tanár, a hittan órán, politikusokat, pártokat isteni magasságig emel a diákoknak.



2023. márc. 11. 10:25
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
40%
Elméletileg nem, gyakorlatilag meg szokták tenni. Mondjuk amikor én jártam suliba, inkább az MSZP-SZDSZ-szimpatizáns tanároknak volt szokásuk az ilyesmi.
2023. márc. 11. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
83%

„állami és települési önkormányzati nevelési-oktatási intézményben az ismereteket, a vallási, világnézeti információkat tárgyilagosan, sokoldalúan kell közvetíteni, a teljes nevelés-oktatási folyamatban tiszteletben tartva a gyermek, a tanuló, a szülő, a pedagógus vallási, világnézeti meggyőződését.” [3.§ (3) bek.]

Nagyon nem volt törvényes, ami történt az órán. Pláne, hogy nem is vág egybe a vallás és a politika témaköre vitálisan. Tehát a tananyagnak sem lenne szabad tartalmaznia!

2023. márc. 11. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
84%

Vallási szempontból sem helyes amit tett.

De sajnos vannak sokan olyanok akiknek agyukra ment a vallásuk.

2023. márc. 11. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
35%

A témától függően el lehet mondani.

Konkrét példák:

Rajzóra/helyettesítés/5. osztályosok - papírrepülőt hajtogattunk origami videó alapján, hogy a gyerekek kézügyessége, megfigyelő képessége, feladatmegoldó képessége javuljon. A végén mindenki maga díszítette ki a saját repülőjét.

1. Az egyik gyerek vörös csillagot rajzolt a két szárnyára.

Ekkor megkérdeztem tudja-e hogy mit jelent. Megbeszéltük mi az a tiltott önkényuralmi jelkép és miért nem lehet használni, kinek és mivel árt ilyenkor. Megbeszéltük, hogy nem ugyanaz, mintha egy sima piros csillagot rajzolt volna (nem véletlen volt a rajza, szándékosan csinálta) és semmi gond a piros csillagokkal, szabad rajzolni, meg hogy sok ma használt jelölésnek van ősi eredete és olyan környezetben senki nem akad ki rajta stb. stb. Mindezt csak 2 percben. Ilyenkor megjelenik az én politikai véleményem is természetesen, de ez nem napi politika.

2. Hetedikes gyerek panaszolta nekem szünetben, hogy a történelem tanár kiabált vele amiért az '56-ról szóló tananyag közben valami baromságot beszólt. Ekkor a történelem tanár is elmondta neki a maga véleményét egyrészt az '56-os történésekről, másrészt a mai megítéléséről (hogy szerinte is nagyon fontos tudni mi történt akkor és kik ellen), meg azt is, hogy mit gondol a srác ostoba megjegyzéséről. Én sem tehettem mást, mint nyugodtabban ugyan, de elmagyaráztam a srácnak miért is kell megünnepelni, mit is jelent stb. stb. Ebben is természetesen megjelenik valamennyire a politikai véleményünk.

3. Földraj óra/helyettesítés/8.osztály - Magyarország energiagazdálkodása a téma. Valamelyik benyögi megjegyzésképpen amikor a meglevő pénzek elosztásáról beszéltünk, hogy Mészáros-Orbán-Stadionok, csak minden értelem nélkül kizárólag a vezényszavakat. Itt valóban erősen megjelent az én politikai véleményem a mai helyzetről amikor elmagyaráztam hogy mit is jelentenek a "stadionok" és hogy az egyik ilyenbe járhatnak ők is éppen korcsolyázni a közeli településre, a másik ilyen "stadionba" mehetnek úszni, a harmadik ilyen "stadion meg most épül éppen a közeli középiskola udvarán" és hogy a szomszédos, általuk olyan csodált országokban mennyivel több nagy stadion van már évtizedek óta, mint amennyi Magyarországon lett az elmúlt évtized sokat szidott stadionépítései miatt - mivel ott nem állt az élet ebben sem 40-50 éven át, mint nálunk. Vagy mikor elmagyaráztam, hogy Magyarországon nem a kormány, nem a miniszterelnök a legfőbb hatalom, a legfelső döntéshozó szerv, hanem a parlament. Meg a téma keretében ezek után megkérdeztem, hogy szerintük mikor döntött a parlament a Paks 2. beruházás elindításáról - és igen érdekes volt látni, hogy akik mind 2010 utánra tették a döntést azok hogy reagáltak a valóságra, hogy ezt 2009-ben fogadták el amikor másik kormánya volt az országnak.

A hittan egyben erkölcsi kérdésekről is szól. Van rá lehetősége a tanárnak, hoyg ezen kérdésekről beszéljen a diákjaival - persze megfelelő módon.

Mivel a hittan órán nincsen felelés, nincs jegy és csak ott kell lennie a diáknak azért, hogy a tárgy elvégzésének feltételét teljesítse, még azt sem lehet mondani, hogy a tanára (oktatója) valamiképpen presszionálni tudná a diákjait a véleményével vagy azzal hogy esetleg nem mondhatnak neki ellen.

Ettől még nem helyes ilyen konkrét módon bevinni a politikát semmilyen oldalról. A hittan órára se, de már tanórára még kevésbé.

Azonban mindig ismerni kell a teljes helyzetet, témát és módot is ahogyan a beszélgetés lezajlott. Nagyon nem ugyanaz ha tartok egy kiselőadást a diákoknak arról miért is kellene a szüleiknek X vagy Y pártra szavaznia - meg az ha szimplán reagálok egy általuk bedobott megjegyzésre és megmutatom a másik oldalát is a dolognak, amit nem ismer.

A napi politikának nincs helye az iskolában ha az hatással lehet a diák osztályzataira - márpedig ahol jegyet kaphat ott nem mondhatja el minden esetben szabadon a véleményét a diák, hiszen van oktató aki nem viseli el ha nem vele értenek egyet. Egyszerűen vissza kell csak emlékezni az irodalomórák verselemzéseire, kinek fogadták el az alternatív gondolatait arról, hogy "mire gondolt a költő" - szinte senkinek.

Azonban értelmes, kulturált beszélgetésnek, informálásnak van helye - ezért iskola. Aminek nem szabad belekerülnie: nem lehet a másikat a véleménye miatt leszólni, büntetni és nem is lehet megszégyeníteni. Viszont meg lehet neki mutatni olyan dolgokat is amikről még nem tud és akkor ezzel biztosítani lehet, hogy minden információ birtokában alakíthassa majd ki a maga véleményét.

2023. márc. 11. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
56%

Sok ember van akinek az Isten-hitét elfedte a Fidesz-hite. Az elég baj, hogy egy hittant tanító tanár esetében is így van ez, és erről tanúságot a tanítványai előtt a tanórák keretében.


Itt az oktatás irányításának lenne feladata, de ott is sok olyan ember ül, akinek Isten-hitét elfedte a Fidesz-hite.

2023. márc. 11. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
66%

#4

Hiába próbálod relativizálni a dolgot. Egyáltalán nem helyes és törvényes kifejtenie egy tanárnak sem a politikai véleményét az iskolában.

A felsorolt helyzetek mindegyikét meglehetett volna oldani a saját politikai véleményed kifejtése nélkül. Te döntöttél úgy, hogy beleviszed a saját véleményed.

A 3-mas pont kifejezetten gusztustalan. Az, hogy egy fiatal feszegeti a szabályokat és provokatív megszólalásai vannak teljesen normális. Pedagógusként legfeljebb azt lett volna szabad mondanod, hogy ne zavarja az órát és ezen véleményét az iskola falain kívül legyen szíves megosztani társaival. De te a témától teljesen függetlenül propagáltad a saját véleményedet. Pedagógusként is megbuktál, az érzelmeid vezéreltek ez világos.

"A napi politikának nincs helye az iskolában ha az hatással lehet a diák osztályzataira" Mindenképpen hatással lesz az osztályzataira, ha politikailag szembeszegül a tanárral. Így működik az ember. Ezért nem szabad beengedni az aktuálpolitikát az iskolába.

Őszinte leszek! Az irodalom tanárom szándékosan 4-re rontotta a szóbelimmel az írásbeli érettségimet azért, mert én nem orbán, hanem Chaplin szónoklatot vittem be azért is házifeladatként és világosan ellenszegültem vele ideológiai kérdésekben. Kicsinyes, gusztustalan, politikailag vezérelt állatok is vannak sajnos az oktatásban.

2023. márc. 11. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
42%
#6 Az ilyen szélsőséges, öncélú, zsigeri gyűlöletnek, amit te képviselsz, meg végképp nincs helye az iskolában. Mondom ezt úgy, hogy rühellem orbánt.
2023. márc. 11. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
82%
Ez egyeltalán nem volt törvényes. Szólj az igazgatónak/osztályfőnöknek.
2023. márc. 11. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
93%

#7

Még szerencse, hogy nem vagyok tanár! Már rég a börtönben ülnék! :D

2023. márc. 11. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
73%
A magánvélemény kifejtése nem az iskolai oktatás feladata.
2023. márc. 11. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!