Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy anya végrendelettel...

Egy anya végrendelettel kizárhatja egyik gyerekét az örökségből, ha nincs komoly oka rá?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy ha egy gyerek az anyja életére tör, vagy bármi más ilyen durva dolog történik, akkor a gyerek kizárható az öröklésből.


De mi van abban az esetben, ha egy gyerek semmi rosszat nem tett, főleg nem az anyja ellen? Ha csak pusztán nem szereti őt, és ír egy olyan hivatalos végrendelet, ami szerint rá semmit nem hagy, akkor a közjegyzők ezt elfogadják, és így hajtják végre?


Jelen esetben első szülött gyerekét zárta ki az anya, a harmadik gyerekénél van is erről végrendeletmásolat. Szóval hogy a 2. és 3. gyerekre fele-fele arányban hagy mindent.

Komolyan végrehajtható ez, hogy ha tényleg nincs az első szülött ellen semmi felróható?



2023. márc. 30. 00:11
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Ún. köteles rész akkor is jár neki, keress rá.
2023. márc. 30. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Ezt a fogalmat már hallottam, de nem tudtam, hogy ilyenkor van ez. És egy hány százaléka a rendes örökségnek?


És mégis miért csak köteles rész?


És pl akkor is csak köteles rész jár, ha lerí, hogy az egyik testvére vette rá az anyját betegesebb korában már, amikor talán az eszese volt a helyén, hogy végrendelkezzen így?

2023. márc. 30. 00:25
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

A kötelesrész egyharmada annak, ami végrendelet nélkül jutna az illetőnek.

Az utolsó kérdésedre nem tudom a választ. Ügyvéd tudna segíteni. A végrendelet megtámadható, de ügyvéd tudná megmondani, a te esetedben reálisan megnyerhető lenne-e egy ilyen per.

2023. márc. 30. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
0%
Mintha amúgy lenne valami 10 évre vonatkozólag is nem, hogy ha eltelik 10 év a végrendelet megírása óta akkor viszont kizárhatja, vagy valami iylesmi.
2023. márc. 30. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
#4, nem, nincs ilyesmi. Ez a 10 éves szabály az ajándékozásra vonatkozik. Abból lehet kérni az un. kötelesrészt, ha 10 éven belül történt.
2023. márc. 30. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
61%
Akkor rosszul rémlett oksi, itt olvastam még régebben cska már nem emlékeztem pontosan mire vonatkozott.
2023. márc. 30. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
95%
Nem, de ha valaki ilyet tervez, más úton mrgoldhatja. Eltartási, ajándékozás, stb.
2023. márc. 30. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
86%

Ha az a cél hogy egyik gyereket kirakják az örökségből akkor azt nem végrendelettel oldják meg. Pont a köteles rész miatt.

Pl eltartási szerződést kötnek, vagy eladja a gyereknek papíron. Ott van illeték de ez akár még meg is érheti a gyereknek. Hiszen tényleges vételár nincs csak illetéket fizet. Szóval számos mód van arra hogy te egy fillért ne kapj.

2023. márc. 30. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
94%
Ha nincs róla papír, hogy nem volt a helyén az esze, akkor sajnos nincs mit tenni, minden rendelkezése érvényes.
2023. márc. 30. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
67%
Még annyi, semmivel sem kell indokolni, beleírja, hogy ez a gyerek csak kötelesrészre jogosult. De a végrendeletet nem kötelező betartani, ott a közjegyző előtt kijelentheti a két tesód, hogy egyenlő részben óhajtotok osztozni. Nem hinném, hogy esetedben ez várható, csak van ilyen lehetőség.
2023. márc. 30. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!