Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ki rendezze a temetés költsége...

Ki rendezze a temetés költséget? Mi a feleség kötelezettsége?

Figyelt kérdés

Édesapám elhunyt, rég nem tartjuk a kapcsolatot. Miután elváltak a szülők, néha még találkoztunk, de nem volt semmi közös az életünkben, így csak ritkán kerestük egymás társaságát. A feleségével élt, de mint utóbb megtudtam, kb. két éve, a felesége gyerekei kirakták őt abból a házból, ami egyébként a feleségéé volt.

A feleséggel beszéltem, aki azt mondja, már rég válni akart, de nem volt rá pénze... (alacsony jövedelmű, kapott volna illeték mentességet)


Amíg apám dolgozott és jól keresett, addig feléltek mindent, a házat egyébként szépen felújították, a kertet és a kinti részt igényesen megcsinált. Ugyanakkor, volt közös adósságuk, amit egy ideje nem fizettek. (apám tőlem kért kölcsön, hogy törlessze, amit persze sosem kaptam vissza, és mint kiderült, a hitelt nem fizették...) A házat árverezték volna, de a feleség gyerekére átjátszották a tulajdont, apámat utána kirakták, a házat azóta is ők használják.


A nő kérek-perec kijelentette, hogy a temetésre nem költ egy fityinget se. Ezért, hogy eltemessék, állom a költségeket. A nő meg, gondolom, mivel nem vált el, majd felveszi az özvegyi nyugdíjat apám után.



Mit tehetek?



Örökség nem lesz után, nem is tartanék rá igényt, mert nem volt jó a kapcsolatunk. A temetést is azért intéztem el, mert valahol kötelességemnek érzem.

A feleség viselkedését és a az ügyet érintő anyagi részt egyáltalán nem tartom korrektnek, ugyanakkor a joghoz nem értek. Mi az ő mozgástere törvényileg?



Számla van mindenről, ami az én nevemre szól.


Előre is köszönöm!



2023. máj. 8. 18:36
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Minek fizetted ki az egészet, miért nem tett bele? Most már semmit.
2023. máj. 8. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez elég egyértelmű.


1999. évi XLIII. törvény a temetőkről és a temetkezésről


A temetésre kötelezett


Temetésre kötelezett az - vagyis annak kell gondoskodnia az elhalt eltemettetéséről:

aki a temetést szerződésben vállalta;

akit arra az elhunyt végrendelete kötelez;

végintézkedés hiányában az elhunyt elhalálozása előtt vele együtt élő házastársa, élettársa;

az elhunyt egyéb közeli hozzátartozója a törvényes öröklés rendje szerint;

2023. máj. 8. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
91%
Fizess meg egy ugyvedet, elmondja a lehetosegeidet egy egyszeri dijert. Penzrol van szo, a szakertelmet erdemes megfizetni.
2023. máj. 8. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
90%
Inkább kérd ügyvéd véleményét, ez egy eléggé speciális eset.
2023. máj. 8. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Ügyvéd és kifingatnàm a nőt,ha nem fizeti bíróság ott elbukik+perköltség.
2023. máj. 8. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Alapjaraton megfogjuk kérdezni az oroklesnel, hogy élsz e az öröklés lehetőségével. Mivel apadnak hitele volt, ezért én lemondanak róla. Így majd a volt feleség fizeti és jól beszopja. A biztonsagkedveert kerdezettek meg egy ügyvédet. Én ugyanígy vagyok, apámnak 2hitel is a nyakán van, viszont házak kettonk nevén van. Szóval semmit nem akarunk orokolni majd, ez lesz válaszunk.... De remélem még vagy 100evig él 😇😎
2023. máj. 8. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
100%
Apád után a felesége is örökösnek számít, de gondolom, ha csak hitel volt apukád nevén, akkor ő sem fogja kérni az örökséget. Amúgy végrendelet híján a feleségnek kellett volna állni a temetési költségeket, de mivel te már elintézted, így utólag nem igazán lehet rajta számonkérni semmit. Mondjuk abban sem vagyok biztos, hogy házasság ide vagy oda, bárkit is lehet-e kötelezni egy temetés kifizetésére. Ha senki sem vállalja, akkor az állam temetteti el talán. Bár ez utóbbi eset lehet csak akkor áll fenn, ha nincs megnevezhető hozzátartozó.
2023. máj. 9. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
En is inkabb egy ugyveddel beszelnek, mert a hagyatekin fel szokott merulni, hogy a temetesi költségre igenyt tart e valaki, de annyira nem vagyok kepbe a dolgokkal. Szerintem egyebkent siman igényt tarthatsz ra ezen felul torvenyileg, hiaba papol a no. De tenyleg egy hozzaertot kerdeznek.
2023. máj. 9. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!