Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha a tulajdonostársnak adósság...

Ha a tulajdonostársnak adóssága van, az mit jelent rám nézve egy ház esetében?

Figyelt kérdés

Adott egy telek vagy ház (nem tudom pontosan), amit többen örököltünk több, mint 20 éve. Mint megtudtam az egyik tulajnak tartozása van, be van terhelve a ház (így lett nekem írva). Egy másik tulaj kapott róla papírt, én semmit.

Abszolút nem értek az ilyen dolgokhoz, köszönöm, ha segítesz.

Az ingatlant sose láttam, csak helyrajzi számot tudok, de az is megváltozott, be kell menni a földhivatalba ,hogy megkerdezzem.



2023. máj. 13. 23:04
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mindenkinek csak a saját tulajdona mértékében lehet az adósságát ráterhelni az ingatlanra közös tulajdon esetében.

tegyük fel van egy 30 milliós házatok és 3-an vagyok tulajdonosai. Akkor 1/3-1/3-1/3 arányban vagytok tulajdonosok, ha el lenne adva a ház, akkor mindenkinek 10 millió lenne belőle a része.

Ha van az egyik tulajdonosnak 20 milliós adóssága és rá van terhelve (részben) a házra, akkor sem kérhetnek tőle el többet, mint ezt az 1/3 tulajdonrészét - ami most csak 10 milliót ér. A ti részeteket ez nem érinti.

Az ilyen adósság azt jelenti, hogy ha bírósági ügy lesz a vége akkor az a tulajdonostárs elvesztheti ezt az 1/3 tulajdonrészét. Ezt és csak ezt a részt elárverezhetik, megszerezheti tőle az adósságért cserébe az akinek tartozik, stb. vagyis más lesz a tulajdonosa és nem az aki előtte volt.

A ti tulajdonrészeteket annyiban érinti, hogy az új tulajdonos kérheti a közös tulajdon megszüntetését. Ekkor vagy el kell adni az ingatlant - és abból ti maradéktalanul megkapnátok a részeteket - vagy piaci áron megvehetitek az új tulajdonostól ezt a részt ami az övé lett.

Az ingatlant nem lehet a beleegyezésed nélkül eladni, tehát bármit is akarnának tenni arról téged majd értesíteni kell.

Akkor lenne bármi gond, ha a hitel szempontjából lennétek tulajdonostársak. Ilyen az amikor egy házaspár egyik tagja vesz fel hitelt és azt a házra terhelik. Akkor a bank elvárja, hogy a másik tulajdonos is beleegyezzen és aláírja, hogy társ adós lesz a hitelben. Ilyenkor az egész házra kiterjed a hitel.

Ha neked nem volt semmi részed az adósságban akkor nem érint a visszafizetése se.

2023. máj. 13. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
24%
Ha a tulajdonostársadnak az adóssága az ingatlanhoz köthető, akkor te is fizetni vagy köteles, ha ő nem teljesít, de ha más eredetű a tartozás (pl. telefon), akkor nem. Utóbbi esetben csak neki fogják elárverezni a tulajdonrészét. Esélyes, hogy a dolog így van, máskülönben te is kaptál volna értesítést.
2023. máj. 13. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Én hitelezőként jártam így. Ráterhelték a tartozást az adós 1/9 tulajdoni hányadára. A többi tulajdonos kivásárolta és kifizette a követelésem. 1/3-nál már kicsit bonyolultabb.
2023. máj. 14. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!