Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az elhunyt és a hagyaték...

Az elhunyt és a hagyaték között mi szokott történni?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Arra gondolok, hogy elhuny valaki otthon vagy akár a kórházban, otthonban akkor ki zárja be a lakást? Az ingóságok miatt. Ha otthonban vagy kórházban hal meg, akkor a nővérek és az ápolók mit csinálnak? Odaadják a a rokonnak a kulcsokat, vagy eleve nem adhatják ki?

Ha több örökös van, hogy lehet elérni, hogy a hagyatéki leltár előtt NE menjenek be a lakásba kipakolni?


Az én történetem:

Édesapámnak három gyereke van:én és a testvérem és van egy féltestvérem.

Apánkkal nem tartjuk a kapcsolatot (csúnya válás volt, aggresszív, kötekedő mindenkivel) a féltestvérünkkel ritkán beszélünk.

A féltestvérünk nem tartja az apánkkal a kapcsolatot az ő elmondása alapján. Nem tudom, hogy van-e kulcsa a házhoz.

A kérdésem, arra irányul, hogyha apánk meghal (és HA öröklünk) akár otthon vagy kórházban akkor mi történik? Kiket, hogy értesítenek, hogy elhunyt?

A halál és a hagyatéki leltár között mennyi idő szokott eltelni?

Ha kijönnek a házhoz a mentők, ki zárja be a lakást? Hivatalból lezárják?

Én megtehetem, hogy lezárom az ingatlant? Le láncolom a kaput lakattal és csak akkor megyünk be amikor, jön a hagyatékis.


A féltestvéremben nem bízok és félek, hogy kipakolná a lakást mielőtt a hagyatéki leltár megtörténne.


Le írnátok a ti történeteket, hogy mi történt?

Köszönöm a válaszokat.



2023. máj. 30. 01:28
 1/4 anonim ***** válasza:
63%

A hivatalosan bejegyzett hozzátartozót értesítik. Ha nincs ilyen, akkor az önkormányzatot.


A többit nem tudom hogyan gondolod, de akkor tisztán és érthetően: az ég világon senkit nem érdekelnek az elhunyt dolgai. Közük nincs hozzá semmi. Majd a rokonok rendezik a házat ahogyan akarják. Vagy nem rendezi senki és úgy marad.

2023. máj. 30. 03:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
76%
Aki kapja marja. Feljelentheted, ha biztosan tudsz róla, hogy eltűnt valami. Amúgy meg gondolj bele a féltestvéred szemszögéből is: milyen jogon zárod le TE az ingatlant? Te akármikor jöhetsz-mehetsz és viheted amit akarsz, ő meg be se teheti a lábát nélküled? Mennyivel van ehhez több jogod, mint neki?
2023. máj. 30. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ahogy 2-es írja.

Mivel egyikőtök sem tartja vele a kapcsolatot - de ezt te sem tudhatod biztosra, hiszen te nem tartod apáddal a kapcsolatot, így lehet, hogy féltestvéred már régóta mégis jár hozzá - neked semmi dolgod a lakásával, dolgaival.

Amúgy mentő akkor megy ha otthon éri baj és kihívja a mentőket. Ha egyedül van akkor nyilván bezárják maguk mögött az ajtót és viszik vele a kulcsot. Ha meghal a beteg akkor a kórházban közeli családtagnak adják ki a dolgait. Elsőként nyilván annak aki egyáltalán bemegy érdeklődni, mi is van az illetővel. Nem fognak senki után kérdezősködni. Ha nincs megjelölve személy akit értesíthetnének, akkor ahogy 2-es írta, az önkormányzatot értesítik a halálesetről és a jegyző intézi a hagyatéki eljárást.

Amit megtehetsz, hogy lefényképezed mi van az ingatlanban és értesíted róla a testvéreidet is arról, hogy van képed a lakásban levő dolgokról, így ha azok eltűnnek akkor is ott lesz a bizonyíték, hogy beletartoznak a hagyatékba.

A hagyatéki eljárás hosszú és a közüzemi számlákat valakinek addig is rendeznie kell. Megteheted, hogy magadra vállalod a hagyaték felügyeletét és ilyenkor nem csak lehetőséged, de kötelességed le is zárni, nehogy másik kifosszák, megrongálják a lakást. De akkor magadra vállalod a temetés intézését, kifizetését és a házzal kapcsolatos számlák intézését, fizetését is ezzel együtt. Vagy csinálod - akkor minden benne van - vagy nem csinálod. Olyan nincsen, hogy a pénz kell, örökölni akarsz, ezért lezárod az ingatlant, de a munkát végezze más.

2023. máj. 30. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Mindenképpen le kell jól zárni a lakást. Egyik barátom apja halt meg pár hónapja. Egyik este kirabolták a lakást. És Pesten.
2023. jún. 19. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!