Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hamis személyi? (viszonylag...

Hamis személyi? (viszonylag összetett dolog)

Figyelt kérdés

Hello,


Nagyon megköszönném ha egy hozzáértő felvilágosítana a témában, lehetőleg konyhanyelven:

-Milyen büntetésre számíthat az ember (fiatalkorú), ha hamis(ított) személyit birtokol, felhasznál?

-Lehet laikus dolog, de mi számít felhasználásnak? (Teszem azt, 12 évesen bátyám személyiével veszek egy karton cigit, a boltos személyit kér, én megmutatom... Ez felhasználásnak számít, vagy csak az számít annak, amikor valamilyen formában nyoma marad a használatnak. pl: papíron, vagy weboldalon, etc)

-Használhat-e az ember a saját személyiéről jól látható fénymásolatot? Ha igen, a fénymásolat módosítása (pl:becsal pár évet) egyenértékű-e, a személyi igazolván konkrét hamisításával.

-Más ember személyi igazolványának, vagy egy hamisnak felhasználása számít komolyabb szabálysértésnek?


-Egyáltalán, kinek van joga megkérdőjelezni a birtokolt személyi igazolvány "eredetiségét" (v. felhasználhatóságát). Gondolom rendőrnek igazoltatáskor igen, ezenkívül?


Nagyjából ennyi fogalmazódott meg bennem, gondolom a többségnek lejött egy s más a dologból, nem kell egyből a legrosszabbra gondolni.

Nyilvánvaló hülyeségeket kéretik mellőzni.:)

Köszönöm mindenkinek, aki rászánja válaszára az időt.


2011. febr. 28. 17:50
 1/5 anonim ***** válasza:
63%

Itt nézd meg a 274 §-t, ez szól a közokirat-hamisításról, a következő link pedig a felhasználás fogalmát adja meg:


[link]


[link]


A BTK-ban a fiatalkorúakra vonatkozó enyhítő szabályokat is megtalálod (VII. fejezet).


Ezekből én úgy látom, hogy a puszta felmutatás is megvalósítja a közokirat-hamisítás felhasználás fordulatát. És az is ide tartozik, ha más nevére szóló valódi igazolványt próbálsz sajátként felhasználni, illetve ha nem általad hamisítottat, de amiről tudod, hogy hamis. De ezért egy boltos, ha észreveszi is, valószínűleg nem fog feljelenteni, legfeljebb nem adja oda a cuccot.


A fénymásolat felhasználhatósága attól függ, hogy elfogadja-e valaki. Nem kötelező elfogadni, de ha ebbe (a másolatba) belehamisítasz, az nem közokirat-hamisítás, mert a fénymásolat nem közokirat.


Bárkinek joga van megkérdőjelezni az eredetiséget. Miért ne lenne?

2011. febr. 28. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, átnézem.

Az utolsó pontban asszem rosszul fejeztem ki magam:

Ezek szerint bárki megkérdőjelezheti az eredetiséget, jogában áll megtagadni a kérésem. (nem szolgál ki) Gondolom közokirat hamisítás gyanújával feljelenthet, eljárást indít(tat)hat ellenem.(?) Azonban, ha a későbbiekben nincs tárgyi bizonyíték, vakvágányra fut a dolog, nem? Az alapján, h látott nálam egy hamisnak vélt igazolványt, milyen jogi lépést tehet, és mekkora az esélye annak, h lesz is a dologból valami?

Viszont ezek csak akkor játszanak, ha nyomós oka van rá-->látta az igazolványt.


Ellenben: II Ki szólíthat fel az igazolvány felmutatására? II Gondolom ha te felszólítasz, én megtagadhatom. (ha csak nem vagy rendőr, szolgálatban, hehe)

A boltban másnap eljátszanám ugyanazt, az eladó tüzetesebben megvizsgálná a személyim, én nem adom neki oda, és mosolyogva kisétálok az üzletből. Bajom nem származhat a dologból.

Egy szórakozóhelyen, miután megvettem a hat söröm a személyivel, a későbbiekben felszólíthat-e valaki (pl kidobó), h "hóhó öcskös mutasd csak azt a személyit", és tehet-e ellenem valamit? Azon túl, hogy kikísér a létesítményből. (és esetleg magán úton feljelentést tesz. ugyan miért tenne..)


Egy szó mint száz, milyen szituációban ütheti meg az ember a bokályát, ha "hamis" személyivel játszik?


Köszönöm

2011. febr. 28. 19:40
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha valaki felismeri, vagy felismerni véli, hogy hamis, hamisított vagy nem saját igazolvánnyal igazolod magad, hívhatja a rendőröket, és megpróbálhat téged testi kényszerrel, bezárással a rendőrök megérkezéséig visszatartani, vagy ha ezt nem teszi, akkor is tehet feljelentést később is bármikor. Hogy ezt az életben megteszi-e valaki? Nem tudom, még nem próbáltam. Nem túl életszerű, de egy buzgó biztonságistól el tudom képzelni.


Hogy mi van akkor, ha már elsétáltál? Ha az adataidat valahogy rögzíteni tudták, akkor feljelenthetnek, és a rendőrség akár házkutatással is megpróbálhat a hamis okmány nyomára bukkanni.

2011. febr. 28. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! Ennyivel okosabb lettem.
2011. febr. 28. 20:26
 5/5 anonim válasza:
300 euróért olyan személyit csinálnak hogy még a vámnál sem veszik észre
2019. jún. 8. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!