Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Végrehajtási joggal kapcsolato...

Végrehajtási joggal kapcsolatos a kérdésem: A volt férj (Adós) hitelt vett fel, amit később nem fizetett és rajta nem tudják behajtani (nincs bejelentett jövedelem, ingatlan). Behajtható-e 5 év múlva a volt feleségen?

Figyelt kérdés
Adóstárs nem volt, de ugye mint tudjuk a házasságban az adósság is közös. Ez egy 2005-ös tartozás amivel kapcsolatban a feleséget még nem keresték meg, ellenben Adós kapott már felszólítást. A végrehajthatóság elévülésére hivatkozva ellentmondással élhet-e a feleség, ha nem keresték meg eddig még soha és eztán szeretnék az adósságot behajtani?
2011. ápr. 28. 11:25
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem.
2011. ápr. 28. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem végrehajtható, vagy nem élhet ellentmondással?
2011. ápr. 28. 11:32
 3/10 anonim ***** válasza:

Ha sem adóstársként, sem kezesként nem szerepelt, sem ahhoz nem adta hozzájárulását, hogy pl. közös ingatlanra jegyezzenek jelzálogjogot a hitel biztosítására, akkor a (volt) feleségtől nem lehet követelni a tartozást.

Pont ezért szokták a bankok a házastársat is bevonni valahogyan a szerződésbe. Ha ez a jelen esetben kimaradt (pl. személyi kölcsönt vett fel a volt férj), akkor a volt feleség nyugodtan alhat.

2011. ápr. 28. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
A családjog szerint tökmindegy kinek a nevén van a hitel, mindkét fél egyetemlegesen felel a tartozásért. A kérdésem inkább arra irányult, hogy ha nem küldtek levelet több mint 5 éves tartozás esetén, csak a férj nevére (azt is ki tudja mikor küldtek utoljára... így fogalmam sincs, hogy mikor évül el), akkor jogosan végrehajtható-e a feleségen? Valami olyasmit hallottam, hogy a volt férj kötelessége lenne tájékoztatni a feleséget a végrehajtásról. De mi van, ha ő ezt nem tette meg, hiszen már vagy 6 éve megszakadt az életközösség és teljesen külön gazdálkodást folytatnak azóta...
2011. ápr. 28. 12:17
 5/10 anonim ***** válasza:
A végrehajtást nem a családjog szabályozza, hanem a végrehajtási törvény, a polgári perrendtartás és a Ptk. Aki nem írta alá a hitelszerződést, azzal szemben nem lehet végrehajtást indítani csak úgy. Ha valaki ilyen módon szeretné a hitelezői igényét érvényesíteni, előbb le kell folytatnia egy bírósági (közjegyzői) eljárást, és abban a volt feleség is elmondhatja a magáét.
2011. ápr. 28. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Lehet, már nem emlékeztem milyen törvényi hivatkozás volt a dörgedelmes levélben amit kaptam... de most előkerestem:

"Tájékoztatni kívánom, hogy a házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952 évi IV. tv. 30.par.(2) bekezdése törvényes vélelmet létesít amellett, hogy a házastársak bármelyike által a vagyonközösség fennállása alatt kötött visszterhes ügylete a másik házastárs hozzájárulásával jött létre, ezért az ügyletkötésben részt nem vett másik házastárs hozzájárulásának tényét ellenkező bizonyításig valónak kell tekinteni. A kölcsönszerződésből, mint visszterhes ügyletből eredő tartozás megfizetéséért Ön férjével egyetemlegesen felelős a Ptk. 1959. évi IV. tv.337 par. (1) bekezdéséből következően." :(

2011. ápr. 28. 12:43
 7/10 anonim ***** válasza:
Ez ugyanazt mondja, amit én is mondtam. A Csjt. által fölállított vélelemre nem lehet végrehajtást kezdeményezni, csak jogerős bírósági/közjegyzői határozatra. Ha a bank kiállíttat mondjuk egy fizetési meghagyást, az ellen ellentmondással élhetsz, és bebizonyíthatod, hogy semmi közöd az egészhez. Végrehajtást enélkül nem indíthatnak. Legfeljebb a saját behajtójuk próbálkozik, hátha bejön. Behajtónak viszont nincs olyan jogosultsága, mint a bírósági végrehajtóknak, pont azért, mert hiányzik a jogerős bírói/közjegyzői határozat... A Ptk.-ból hivatkozott paragrafus arra vonatkozik, mit jelent, ha valakik egyetemleges adósok. Olyat nem mond, hogy ebben az esetben ellened végrehajtást lehet indítani.
2011. ápr. 28. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

De hogyan lehet azt bizonyítani, hogy semmi közöm az egészhez? Elég ha annyit mondok, hogy nem járultam hozzá a hitelfelvételhez? Az ő szava lesz szemben az én szavammal? Tanukat kell majd felsorakoztatnom akik mellettem vallanak? Vagy hogy kell ezt elképzelni vajon?

Két hitelről van szó, az egyiknél még sajnos együttéltünk, a másikat már akkor vette fel mikor különéltünk (erről van papírom is), de még nem váltunk el. Utóbbira jött ez a levél a követelés behajtótól, amire most elvileg az ügyvédem visszaírt nekik, hogy az életközösségünk már nem állt fenn a hitelfelvételkor, csatoltan megkapják a bírósági papírt is, amin ezt szerencsére anno lenyilatkoztuk. Az ügyvédem szerint mázli, hogy erről volt papír...

A másik hitelről még semmi hír, nem kaptam semmit... de ezek után bármit el tudok képzelni...

2011. ápr. 28. 13:19
 9/10 anonim ***** válasza:

Fontos különbség van a behajtó és a bírósági végrehajtó között. A gáz az utóbbival van, mert ő letilthatja a fizetésed, pénzt emelhet le a bankszámládról, kivonathatja a forgalomból az autódat, stb. Viszont CSAK akkor járhat el, ha JOGERŐS, BÍRÓI vagy KÖZJEGYZŐI határozat mondja ki, hogy tartozol. A behajtónak semmilyen jogosítványa nincs. Írhat neked dörgedelmes leveleket, amiket kidobhatsz a kukába, esetleg az ügyvéded megválaszolja.


Ha te kölcsönadsz nekem pénzt, írunk róla egy szerződést otthon két tanúval, és nem fizetek, akkor sem kérhetsz rögtön bírósági végrehajtást, hiába jogos a követelésed. Előbb kell, hogy bíró vagy közjegyző is legyen a dologban. Ha elviszed a szerződést egy közjegyzőhöz, kiküldetsz vele egy fizetési meghagyást, és én nem szólok rá semmit, AKKOR már van egy végrehajtható határozatod, ami bírói ítélettel egyenértékű. Ha szólok rá, akkor meg mehetünk pereskedni, amit jelen esetben biztosan elveszítek, és még a perköltséget is nekem kell kifizetni. És akkor - bármelyik esetben - jöhet a végrehajtó. Addig nem.


Az előzőnél kicsit egyszerűbb, bár drágább módszer (amit bankok előszeretettel alkalmaznak), hogy már eleve közjegyzővel íratják a szerződést, és belefoglalják, hogy ha az ügyfél nem fizet, rögtön kérhetik a végrehajtást. Akkor nem kell külön fizetési meghagyást kiküldeni, nincs rá lehetőség, hogy esetleg perben kelljen még a banknak az igazát bizonygatni, hanem a közjegyző rögtön ellátja a szerződést egy ún. végrehajtási záradékkal. Ez is olyan, mintha bírói ítélet lenne. Ennek viszont feltétele, hogy a szerződést aláíró ehhez előzetesen hozzájáruljon. Ha a szerződést (a hozzájárulással) csak Gipsz Jakab írta alá, akkor nem lehet Gipsz Jakabné ellen záradékolni végrehajtásra.


Ez persze még nem jelenti azt, hogy a tartozást ténylegesen nem lehet a feleségtől követelni, hisz a Csjt. hivatkozott paragrafusa szerint lehet. Mondjuk kérheti szépen a bank, vagy dörgedelmes behajtói levelek útján, hátha bejön. Bírósági végrehajtást viszont ennyiből nem kérhet. Ahhoz előbb szépen el kell mennie egy közjegyzőhöz, kiállítattni egy fizetési meghagyást, amit kiküldenek a házastársnak, és várják, reagál-e. Pont úgy, ahogy fentebb írtam. Ha adott határidőig nem reagál, akkor a fizetési meghagyás JOGERŐS és VÉGREHAJTHATÓ. Ha reagál, akkor meg per lesz. És lehet bizonygatni, hogy a Csjt.-ben felállított vélelem nem is úgy volt. Aztán majd a bíróság eldönti, és hoz egy ítéletet (amit már szintén végre lehet hajtani, ha nem a házastársnak ad igazat).


Szóval ha megvannak azok a papírok, amiknek az ügyvéded úgy örült, azokkal talán sikerül meggyőzni a bankot, hogy semmi közöd a dologhoz, és nem akarnak majd pereskedni. Végrehajtást nem indíthatnak ellened csak úgy, ha alapból nem írtál alá náluk semmit.

2011. ápr. 28. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a hosszú, részletes választ!!! Persze ettől nem lettem nyugodtabb... Annál a hitelnél aminek felvételénél az életközösségünk még fennállt tehát nem tudok majd kibújni a fizetési kötelezettség alól, akkor sem ha nem értesítettek még a mai napig sem arról, hogy ez a tartozás létezik, s exem nem fizetett...? (és valószínű, hogy nem fizetett)A kocsit 2005 nyarán vették vissza, az életközösség pedig tavasszal szűnt meg.
2011. ápr. 28. 14:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!