Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örököl-e a két lány gyerek?

Örököl-e a két lány gyerek?

Figyelt kérdés

Röviden a történet:

Van 3 gyermek (2 lány, 1 fiú; mindegyik nagykorú már), egy apa, és egy lakás. Az apának az első feleségétől van 2 lány gyermeke. A második feleségétől van 1 fiú gyermeke, akikkel egy 2 szobás lakásba költözött. (Úgy tudom, a férj nevén van a lakás.) A férj 10 évvel ezelőtt elhunyt. A második feleség és a fiú azóta is az említett lakásban élnek; a feleségnek már jó pár éve az új párja is velük él. A kérdésem az lenne, hogy a 2 lány gyermek örököl-e valamit ebből a lakásból? Ha igen, azt hogyan lehet "érvényesíteni"?


Ha a két lány ír egy meghatalmazást az édesanyjuknak, akkor ő eljárhat az ő ügyükben? És ha igen, mit írjanak a meghatalmazásba?


2011. jún. 6. 19:00
 1/9 anonim ***** válasza:

az apjuk halt meg 10 éve? akkor a hagyatéki tárgyaláson kellett volna érvényesíteni az öröklési jogaikat


az apjuk új felesége után nem örökölnek, és a testvérük után sem

2011. jún. 6. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
A kérdésem az volt, hogy a férj után örökölnek-e a lakásból? A hagyatéki eljáráson csak a második feleség volt jelen (azt még nem tudom,miért; ezt még nem sikerült kiderítenem). De a hagyatékin a második feleség a kisebbik lány gyereket "letagadta" (pontosabban nem árulta el, hogy van második lány gyerek).
2011. jún. 6. 19:17
 3/9 anonim ***** válasza:
0%

A második feleség örökölte a lakást ha az apa nevén volt.

Ha a második feleség meghal akkor a fia örökli.


Válás és újranősülés után az előző feleségnek nincs követelési joga,hacsak az apa végrendeletben nem határozta meg az örökösöket.

2011. jún. 6. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

"A Ptk. szerint örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke, akik fejenként egyenlő részben örökölnek. A kiesett (kiesésről részletesen) gyermek helyén egymás közt egyenlő részekben a kiesett gyermekei örökölnek. Ha az örökhagyónak leszármazója nem volt, a házastárs örököl."


Forrás: [link]


Tehát a második feleség nem örökös, kedves shadow75. Az első feleség nem követel semmit. Azt írtam, hogy ha a két lány meghatalmazza az első feleséget, akkor ő eljárhat-e így a két lány gyerek érdekében.

2011. jún. 6. 19:28
 5/9 A kérdező kommentje:
A második feleségnek "csak" haszonélvezeti joga van. "Az örökhagyó házastársa örökli mindannak a vagyonnak a haszonélvezetét, amelyet egyébként nem ő örököl. Ha a házastárs új házasságot köt, haszonélvezeti joga megszűnik." Pont ezért nem házasodik meg a második feleség a jelenlegi párjával.
2011. jún. 6. 19:31
 6/9 anonim ***** válasza:

ácsi, a feleség semmit nem örököl a férj után, csak haszonélvezetet kap az ingatlanra


ha a hagyatéki tárgyalásról nem értesültek a gyerekek vagy hazudott valamelyik örökös, akkor lehet kérni a felülvizsgálatát


ha végrendelet nem született, akkor a 3 gyerek 1/3-1/3-1/3 arányban örökölte az apa tulajdonrészét...(akárkinek a nevén van, ha közös vagyonból vették, akkor a 2. feleségé a lakás fele alapból)


jogiforum.hu-n kérjetek tanácsot

2011. jún. 6. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Hagyatéki eljárás megismétlése kérhető az illetékes közjegyzőnél, aki korábban döntött a hagyaték kérdésében. Hány éves a két lány? Amennyiben 18 év feletti valamelyik, maguk is eljárhatnak, annak hiányában törvényes képviselő.

És amennyiben nem volt végrendelet, akkor mind a 3 gyerek fejenként egyenlő arányban örökölt volna. Apukád feleségének meg akkor szűnik meg a haszonélvezeti joga, ha az új párjával házasok, ha csak simán együttélnek, akkor nem.

2011. jún. 6. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

20:42-es

Kérlek, olvasd el mégegyszer figyelmesen, amiket írtam.

2011. jún. 6. 20:51
 9/9 anonim ***** válasza:

Elolvastam figyelmesen, úgy gondolom helyénvaló tanácsot adtam. Lehet utólag vettem észre, hogy már minden gyerek nagykorú, vagy nem házasok, de a hozzászólásomon ez érdemben nem változtat, nem értem miért kell kioktatnod, amikor te kérsz segítséget.

Ha nagykorú vagy csak te vagy csak a testvéred járhat el, anyukád nem. A haszonélvezettel meg sajnos nem tudtok mit kezdeni.

2011. jún. 6. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!