Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen arányban történik az...

Milyen arányban történik az öröklés, ha nincs végrendelet, és egy gyermektelen házaspárnál a feleségnek egy testvére, annak 3 gyereke, míg a férjnek 3 testvére azoknak összesen 7 gyereke van?

Figyelt kérdés
Befolyásolja az öröklést, az hogy a férj, vagy a feleség távozik el hamarabb?
2009. ápr. 7. 16:46
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Gyermektelen házspár esetén, ha az egyik fél meghal, a házastárs örököl és nem a testvérek, meg azok gyerekei.
2009. ápr. 7. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. És amikor a házastárs is meghal, milyen arányú az örökség elosztása a fenti írt családi viszonyoknál?
2009. ápr. 7. 17:11
 3/12 A kérdező kommentje:
Ha a férj hal meg hamarabb, az ő testvérei semmit nem örökölnek??
2009. ápr. 7. 17:12
 4/12 anonim ***** válasza:
56%
Ha a házastárs is meghal és nincs egyenesági örököse, akkor az ő testvérei örökölnek.
2009. ápr. 7. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Akkor gyakorlatilag tényleg úgy van, hogy a hamarabb meghalt házastárs testvére/i semmit nem örököl??
2009. ápr. 7. 17:26
 6/12 A kérdező kommentje:
Nem igazságtalanság ez? Nem tudom elhinni, hogy tényleg így van!!
2009. ápr. 7. 17:27
 7/12 anonim ***** válasza:
67%

Nem is így van. Magyarotszágon (szemben az angolszász joggal) ági öröklés van. Ez azt jelenti, hogy a vagyonnak a család azon ágában kell maradnia, ahol volt.

Ha tehát van egy házaspár és az egyik meghal, akkor utána a gyerekei örökölnek. Ha nincs gyereke akkor a vagyon visszaszáll a szüleire, ha azok már nem élnek, akkor a szülei gyerekeire (testvérek)

A feleség csak holtig, illetve újraházasodásáig tartó haszonélvezeti jogot kap.

2009. ápr. 7. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
A túlélő házastárs testvérei örökölnek. Ha valamelyik testvér már nem él,akkor helyébe annak gyerekei lépnek. A hagyatékot annyi fele osztják ahány testvér volt. Ha valamelyik testvér már nem él akkor az ő részét osztják el a gyerekei között. Az ági öröklés csak az ági vagyonra vonatkozik, nem minden vagyon ági vagyon.
2009. ápr. 7. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm,ez jobban hangzik, bízom benne, hogy ez így van.Csak nem értem, aki nincs tisztában vele, miért válaszol egy konkrétkérdésre?? Tippelgetni én is tudok, itt nem véleményre voltam kíváncsi, hanem a jogi háttérre.
2009. ápr. 7. 19:01
 10/12 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Azoknak a válaszadóknak van igazuk, akik szerint a gyermektelen házaspárok esetén a házastárs az örökös (és nem az elhunyt házastárs testvére).

Tehát ha az egyikük előbb hal meg, mint a másik - és ez valószínű -, akkor a túlélő házastárs örököl mindent.

Kivéve az ági vagyont, de ebbe nem bonyolódnék inkább bele, mert ági vagyon sok esetben nincs és az ági jelleget is bizonyítani kell (ha van ági vagyon, az is általában csak a vagyon egy része).


Bizony, ez esetben az elhunyt házastárs testvérei ki vannak zárva az öröklésből, akár igazságtalannak tűnik, akár nem, ez a szabály.


A túlélő házastárs esetében - hacsak nem végrendelkezik majd - már lehetnek örökösök az ő testvérei, vagy a testvérei leszármazói.

De általában azok, akik ilyen helyzetben vannak, szoktak készíteni végrendeletet.


Ügyvéd voltam.

2009. ápr. 8. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!