Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Polgári (Kártérítési) Peres...

Polgári (Kártérítési) Peres úton perelhet-e engem az a személy akinek lopott gépjárművet adtam el?

Figyelt kérdés

A Történet:


Adás-vételi szerződéssel vettem egy gépjárművet, majd én azt tovább is adtam.

A személyt akinek eladtam a rendőrség ellenőrizte, miközben kiderült, hogy a gépjármű lopott! A rendőrség emiatt a gépjárművet lefoglalta.


Perelhet-e engem bármilyen oknál fogva az elkapott személy? Én is jóhiszemű vásárló voltam, ahogyan ő is. (Adás-vételim nekem is megvan, én is vettem!)


Mi ennek a menete? Ő perel engem, én meg akitől én vettem?

Mert akinek eladtam, követeli vissza a pénzét. Pereskedéssel fenyeget. (Per esetén előreláthatólag mi lesz a végkifejlet?)

(Ügyvédi jó tanácsokat kérek! Köszönöm!)


2011. szept. 29. 21:57
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy a rendőrség kiadta-e már valakinek a lefoglalt autót. Minden esetre azt a valós tulajdonosnak kell (majd?) kiadni, vagyis itt annak, akitől az autót ellopták. Mivel tulajdonjogot csak tulajdonostól lehet szerezni, mindazon szerződések, amelyekkel a lopott autót eladták -akár tudták, akár nem, hogy lopott volt- semmisek. Semmisség esetén az eredeti állapotot helyre kell állítani, azaz a nem tulajdonos eladó(k)nak vissza kell fizetni a pénzt a vevőnek. Tehát neked is vissza kell fizetni, de te is fordulhatsz a te eladódhoz, aki a tolvaj lehetett. De ha ő sem volt, akkor ő fordulhat a tolvajhoz, ha megvan.


Itt a jóhiszeműség nem számít, az nem tulajdonszerzési jogcím. Csak a kereskedelmi forgalomban, hivatalos autókereskedőnél szerezhet a jóhiszemű vevő tulajdont abban az esetben is, ha az eladó nem volt tulajdonos. De ez a kivételes szabály a magánforgalomra nem vonatkozik.

2011. szept. 29. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Értem!

Tehát visszafejtjük a láncot...

Ez az egész lebonyolódik polgári peres utakon?

Vagy megelőzhető?


Mármint ha jól értelmezem, akinek én eladtam engem perelni fog. Elvesztem a pert. Ki kell fizetnem a perköltségeket is és az árat is amire perel.

(Ha jól sejtem itt jobban járnék, ha papíron megfogalmaznánk, hogy kártérítés megtörtént (visszafizetem az összeget), a perköltségek elkerülése miatt..)

Vagy várjam meg a pereskedést? Esetlegesen, mibe határozzák meg az összeget? Ugyanazt kapom vissza? (3éve vettem...)


(az autó egyébként csak adás-vételivel rendelkezik, forgalomba nem helyezhető)


Köszönöm a választ!

2011. szept. 30. 01:07
 3/3 A kérdező kommentje:

Elévülési idő van? (ugye én 3 évvel ezelőtt vettem kb.)

Vagy bármennyi idő után visszaperelhetem a pénzem?

Köszönöm a választ előre is!

2011. szept. 30. 01:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!