Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Próbaidő alatt felmondták a...

Próbaidő alatt felmondták a munkaszerződésem. Lehet esélyem a Munkaügyi Bíróságon? (részletek lent) Megpróbáljak keresetet indítani?

Figyelt kérdés
Még 1 hónapja sem dolgoztam X (multi) cégnél, amikor váratlanul felmondták a munkaszerződésem. Jogilag megtehetik persze, indoklás nélkül is. Csakhogy nekem szóban (4 szem közt) mondtak egy olyan indokot, amivel nagyon nem értek egyet, mert semmilyen valóság alapja nincs és nem is bizonyítható. A munkahelyen eltöltött időszakban egy késésem sem volt, nem hiányoztam egy percet sem a munkából. Munkatársaimmal, főnökeimmel korrekt volt a kapcsolatom (ügyfelekkel még kapcsolatba sem kerültem). Munkaidőmet kitöltöttem, soha nem lógtam, és nem volt a viselkedésemben sem kivetnivaló. Egyszerűen nem értem, mi a kirúgásom valódi oka, mert amilyen indokot felhoztak, az elképzelhetetlen. Amit sérelmezek, hogy előtte semmi jele nem volt annak, hogy valamit rosszul tennék, semmilyen figyelmeztetést: változtatásra, javításra való ösztönzést nem kaptam. A számonkéréseken megfeleltem, tehát úgy tűnt, jó irányban haladok. Aztán pedig - az ominózus beszélgetést követően - már esélyt sem kaptam a javításra, pedig a próbaidőből még bőven volt hátra. Szerintetek érdemes lenne nekem a Munkaügyi Bírósághoz keresettel fordulnom? Lenne esélyem valamit elérni vagy félő, hogy még a perköltséget is a nyakamba zúdítanák? (Ezekre tudnék hivatkozni: sikeres tesztek, pozitív visszajelzések, nem kaptam semmilyen negatív visszajelzést, majd idő előtt felmondtak, pedig még bőven bizonyíthattam volna próbaidő végéig, hogy tudok változtatni, ha szükséges valamin... De a szóban kapott indoklást csak ürügynek érzem, nem hiszem, hogy ez lenne a kirúgásom valódi oka...)

2012. jún. 1. 16:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
A próbaidő alatt mindenféle indok nélkül felbonthatja bármelyik fél a szerződést. Így akármit is mondtak neked, az csak extra, nem jelent semmit, legyen az igaz vagy csak ürügy. Gyakorlatilag nincs esélyed a Munkaügyi Bíróságon.
2012. jún. 1. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Ezt a bíróság lendületből elutasítja, nem érdemes foglalkozni vele.
2012. jún. 1. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Ha a bíróságon talán nincs is esélyem, azért egy elég jó kis tényfeltáró - tudósító újságcikk születhet belőle...
2012. jún. 1. 16:36
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
a lejáratásból sem lesz semmi, mert próbaidő alatt nem kell indoklás, szóval a cég védve van.
2012. jún. 1. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem lesz belőle még újság cikk sem. Ugyanis, ha valóban négyszemközt esett szó a dologról és amúgy is próba idős voltál, akkor teljesen felesleges minden próbálkozásod.


Azt is mondhatta volna a munkáltató, hogy nem tetszik a fejed nem kellesz a cégnek.

Ez miatt kár pattogni, ettől már nem fognak visszavenni és elnézést sem fog kérni tőled senki.

2012. jún. 1. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
62%

Esélytelen.

Manapság már bármit megtehetnek. Én kismama vagyok, mégis kirúgtak.

4 éve vagyok itthon, tavaly mondtam, hogy visszamennék, volt egy üresedés. Interjúztattak!!! Ahol elmondták, hogy mivel gyerekem van, úgysem tudnám ellátni ezt a feladatot. Ez milyen durva már, nem! Kinek mi köze van ahhoz, hogy nekem gyerekem van-e vagy sem?! Akkor maradtam inkább GYED-en, most viszont már lejárt, ezért mondtam, hogy akkor most már mindenképpen jönnék. Azt tudom, hogy az előző helyemet betöltötték, ezért is pályáztam másik állást tavaly. Szóval alá is írtuk a munkaszerződést, és miután lejárt a szabim, közölték velem, hogy nincs semmi munka nekem. Eleve kisgyerekes anya nem tudja ezt a munkát csinálni. Felajánlottak nekem egy szép végkielégítést, mondván, hogy akkor boldogan maradhatok még otthon. Mondtam, hogy én nem akarok otthon lenni, én dolgozni szeretnék, arról nem beszélve, hogy ha nekik nem, másnak hogyan is kellenék 5 év kihagyással 2 kicsi gyerekkel? Oh, nem lesz gondom, mert milyen nagyon jó munkaerő vagyok, milyen jól képzett, blablabla, válogathatok az állások közt. Köpni-nyelni nem tudtam. Ja, és azt is mondták, ha nem írom alá a közös megegyezést, akkor kitöltöm a védettségre járó időt, adnak valami szar munkát, utána meg mindenképpen repülök, úgyhogy jobban járok vele, ha aláírom a közös megegyezést. 4 évig dolgoztam ott, semmi panasz nem volt a munkámra, auditon mindig jól szerepeltem. Bár az akkori főnök elment, ez a nő semmit nem tudott rólam.

Elmentem munkajogászhoz, azt mondta, hogy jogtalan elbocsátás esetén 3-12 havi végkielégítés jár, úgyhogy semmi értelme pereskedni. A bíróságnak nincs joga vizsgálni, hogy ki dolgozott jobban, kinek van magasabb végzettsége, ki hogy teljesített, semmi ilyen. Igazából nem is értem miért van munkaügyi bíróság. Szóval nem értem, te mit akarsz elérni? Végkielégítés még nem járna, mert nem régóta vagy ott, azt meg nem lehet elérni erőszakkal, hogy foglalkoztassanak, ha nem akarnak.

Na, meg ha híre megy, senki nem vesz fel. Engem leginkább ez tartott vissza a pertől, mert én is nagyon meg akartam őket leckéztetni. Én nyertem volna, az tuti. De semmi értelme, csak idegeskedsz, és költöd a pénzt.

2012. jún. 1. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Próbaidő alatt akkor is kirúghatnak, ha amúgy te voltál a tökéletes munkaerő.

"szóban kapott indoklást csak ürügynek érzem"

A szó meg elszáll...

2012. jún. 1. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
59%

Utolsó vagyok, még a következő sztori jutott eszembe, szintén az ex-munkahelyemen:

Felvettek 2 embert, aztán eszükbe jutott, hogy jönnek vissza kismamák GYED-ről, úgyhogy még gyorsan próbaidő alatt elküldték őket. Panasz nem volt rájuk. Ők sem mehettek sehova panaszra, pedig már azért előre lehetett volna tudni, hogy a kismamák mikor akarnak visszajönni. Kötöttek volna velük határozott időre szerződést.

Azért a városban már elég jó híre van ennek a cégnek, már az összes fejvadász tud róla.

2012. jún. 1. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
63%

"Még 1 hónapja sem dolgoztam X (multi) cégnél, amikor váratlanul felmondták a munkaszerződésem. Jogilag megtehetik persze, indoklás nélkül is."



Így van.



"Csakhogy nekem szóban (4 szem közt) mondtak egy olyan indokot, amivel nagyon nem értek egyet, mert semmilyen valóság alapja nincs és nem is bizonyítható."


És a munka törvénykönyvének mely paragrafusa tiltja a négyszemközt történő beszélgetést vagy annak során a bármit mondás cselekményét?

2012. jún. 1. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

"Egyszerűen nem értem, mi a kirúgásom valódi oka, mert amilyen indokot felhoztak, az elképzelhetetlen."


Nem is kell értened. Ha azért rúgnak ki mert Népszabadság volt a kezedben mikor bementél reggel dolgozni, vagy mert rózsaszín sapka volt a fejeden akkor azért rúgnak ki. Próbaidő alatt miért kellene ezt bárkinek is megindokolnia, pláne érthetően?

2012. jún. 1. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!