Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit szóltok ahhoz hogy Szlovák...

Mit szóltok ahhoz hogy Szlovákiában, Csehországban és Ausztriában is ugyanolyan liberális a fegyvertartás, mint az USA-ban? Itthonra egy szlovák?

Figyelt kérdés

Mindig jönnek azzal, hogy Magyarországon ne lehessen éles fegyvert tartani, mert Magyarország nem az USA. Oké, de ott van Finnország és Svájc, ami már Európa. Erre jön, hogy de ezek is túl fejlettek és eltérő kultúrájúak. Oké, de ott van a szomszédos Szlovákia, ami Magyarországhoz a leghasonlóbb ország talán és mégis lehet bárkinek fegyvere (a félmillió ottani magyarnak is), még sincs Vadkelet meg ilyen ostobaságok. Erre nem szokott válasz jönni. Ez a négy ország eléggé hasonló. Ausztria egy kicsit elszaladt a fejlődésben, de a kulturálisan leginkább hozzánk közel álló Szlovákiában is ugyanúgy volt 40 év szocializmus és szinte ugyanazok a társadalmi, kulturális és gazdasági folyamatok játszódtak le ott is, mint itt is. A négy ország (a három kérdésbeli és Mo.) kevesebb mint 100 éve még 1 államot is alkotott.

Magyarországon sem csak egy szűk kisebbség, "fegyvermániások" "akar" fegyvereket. A Tárki egy felmérése szerint a magyarok 66%-ának semmi baja nem lenne egy szelídebb fegyvertartási rendszerrel, ezt csak 34% ellenzi. (FIGYELEM, ez nem azt jelenti, hogy ennyi ember tartana fegyvert, csak hogy ennyi embernek nem lenne semmi baja azzal, ha más tarthatna.) A válaszolók 15%-a mondta azt, hogy tartana is fegyvert, ha lehetne.


Ausztria: Bárki* kap pisztolyra viselési engedélyt utcára. Puskát úgy lehet venni a boltban, mint kenyeret. Semmit (!) nem kérnek hozzá, a lőszerhez szintén nem (úgy veszel éles lőszert, mint itt gáz-riasztó töltényt).


Csehország: 18 éves kor felett bárkinek* lehet fegyvere. Az utcán viselheti az éles pisztolyát rejtve és puskát tarthat otthonvédelemre. A csehek sem irtják egymást, sőt világhírű a fegyveriparuk csak úgy mellékesen, ami több ezer embernek biztosít munkahelyet az országban.


Szlovákia: 21 éves kor felett bárki* vehet, tarthat és viselhet fegyvert

A szlovákoknál ez a liberális szabályozás 2006 óta van érvényben. 7 év alatt bárkinek lehetett volna fegyvere, aki akart és már kipusztíthatták volna magukat a szlovákok, de nem történt meg. A lakosság kb. 15%-ánál van fegyver, tehát nem is fegyverkezett fel mindenki. Náluk is szocializmus volt ugyanannyi ideig és tiltották a fegyvertartást évtizedekig. Ott sem volt "kultúrája".

Itt van egy szlovák fegyverbolt honlapja. A magyar fegyverboltokban ugye főleg gázpisztolyokat árulnak. Hát itt a szokásos lakossági önvédelmi fegyverek, vagyis az éles pisztolyok és sörétes/golyós puskák a hagyományos önvédelmi fegyverek, nem a gázspray-k és a 8 centinél rövidebb kések.

[link] (krátke zbráne = rövid fegyver, dlhé zbráne = hosszú fegyver)


*Bárki: Aki nem büntetett erőszakos bűncselekményért, aki elmúlt 18/21 éves, aki letette jogi ismeretekből és a fegyverek kezeléséből álló fegyverismereti vizsgát és aki nem pszichiátriai eset. Ezeket mind teljesíti valaki és lehet fegyvere, erre értettem, hogy bárki.


És az előbb felsoroltaknál egy szelídebb törvény is szerintem mindenkit kielégítene Magyarországon. Nem azt akarja senki, hogy itt is lehessen bárkinek bármi nélkül puskát venni a boltban, mint Ausztriában. Az csak egy példa volt, hogyha egy ilyen engedékeny törvény ott nem okozott még apokalipszist (vagy a hozzánk kulturálisan legközelebb álló szlovákoknál sem), akkor egy annál sokkal korlátozóbb itt sem okozna.

Például ha a pisztolytárakat önvédelmiekre 10 töltényre korlátoznák. Vagy ha csak revolvereket (forgópisztolyokat) engedélyeznének.

Ha az otthonvédelmi puskák kapacitása maximum 5 töltény lehetne. Ha nem lehetne félautomata (amit nem kell felhúzni) sörétest, csak előágyszán vagy hagyományos ismétlőst. Satöbbi, ezek csak példák. És máris nem lehet ámokfutni (nem mintha ez mindennapos lenne) egy ötlövetű pisztollyal, vagy puskával, csak szemrebbenés nélkül önvédekezni a tolvaj/rabló/erőszakoló/gyilkos ellen. (Annak, aki akar, mert nem lenne kötelező fegyvert tartani.)


2013. okt. 19. 18:58
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:

" ez mind szép és jó csak mi nem vagyunk egy

lapon említhetők a szlovákokkal csehekkel

osztrákokkal. inkább a szerb román ukrán alja

mentalitást képviseljük "


És a szlovákok mitől lennének "jobbak"?


Itt esetleg te képviseled az "aljametalitást"!

2013. okt. 19. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 A kérdező kommentje:

3:


Rengeteg más országban is vannak tüntetések. A tüntetésekre sehová nem visznek fegyvereket. Még a randalírozók sem. Gondolj bele, 2006-ban már 2 éve lehetett gázpisztolya bárkinek. Mégsem kerültek elő ezek sem a tüntetéseken. De nyomósabb érv az, hogy sehol a világon nem kerülnek elő rendbontásokkal járó tüntetéseken, zavargásokon legálisan tartott éles fegyverek. Franciaország is egy viszonylag liberális fegyvertartó ország. Bárkinek lehet nem katonai kaliberű pisztolya, mégis a híresen nagy -többszázezres- zavargásokkal nem kerülnek elő fegyverek. Mégegyszer leírom: Soha sehol nem kerültek eddig elő éles lőfegyverek súlyos utcai zavargásoknál az olyan országokban, ahol sok lőfegyver van a lakosságnál.


4:


Félreolvastál valamit. Nem írtam olyat, hogy Ausztriában vagy Szlovákiában engedély nélkül lehet viselni éles lőfegyvert. Azt írtam, hogy ezekben az országokban bármelyik feltételeknek megfelelő állampolgárnak adnak engedélyt arra, hogy viselje az utcán rejtve a pisztolyát.

Azzal keverhetted esetleg, hogy Ausztriában mindenféle engedély nélkül (!) vehetsz puskát a boltban úgy, ahogy cukrot vagy kenyeret az élelmiszerboltban.


Fegyverek ára? Egy FÉG pisztoly 30-40 ezer forint. Egy FÉG Parabellum (Browning Hi-Power másolat) vagy PA-63 (Walther PP másolat) kb ennyibe kerül, 30-40 ezerbe. Egy cseh pisztoly 70-80 ezer. Az emberek sokkal nagyobb hülyeségeket is megvesznek maguknak ezeknél. Akinek szüksége lenne rá az megengedi.


Nem tudná használni? Millió és millió ember vesz úgy fegyvert minden évben, hogy előtte soha nem volt neki. Egy fegyvert megtanulni kezelni néhány óra, ha valaki nagyon részletekbe akar menni.


Az pedig egyszerűen nem igaz, hogy bárki kaphat fegyverviselési engedélyt. Te hol élsz? A rendőrségnek sajnos mérlegelési jogköre van, nem jár alanyi jogon a tartási és viselési engedély. Ez azt jelenti, hogy kb. senki nem kapja meg. 1000-ből ha 1 kérvényező.


A jogszabályokban egyet értek, a törvények még most is elég szigorúak az (elméletileg) önvédelmet gyakorlóval szemben, de bizonyos esetekben azért már a betörőt is le lehet(ne) lőni (ha lenne mivel).

2013. okt. 19. 19:51
 13/26 A kérdező kommentje:

5:


Nem teljesen értem amit mondani akarsz. Sok, Magyarországtól fejlettségben alacsonyabban álló országban is lehet fegyvere az embereknek, olyan helyeken is, ahol az emberek vérmérséklete a sztereotípiák szerint sokkal hevesebb. De újra elmondom amit korábban is, hogy soha sehol nem volt arra a példa, hogy a fegyverüket a legális fegyvertartók nem rendeltetésszerűen használták tömegesen. Sehol! Soha! Körülöttünk a hozzánk leghasonlóbb országok is csurig vannak fegyverekkel, hol legálisan (Ausztria, Szlovákia, Csehország), hol illegálisan (Szerbia, Ukrajna, Horvátország), de sehol sem használják másra a fegyvert tömegesen, mint amire megkapták (vadászat, sportlövészet, önvédelem).


2004-ben, amikor bevezették hogy mindenki vehet gázpisztolyt engedély nélkül, olyan idióta cikkeket lehetett olvasni, hogy ezután az utcákra csak gázmaszkban lehet kimenni, meg hogy mindenki minden nézeteltérésnél gázpisztolyokat fog használni. Nem így történt. Előfordul, de a mostani gázfegyvertartókra inkább ez a mentalitás a jellemző:


[link] (Gázpisztolyával sietett a rendőrök segítségére egy Tiszakürt-bogarasai férfi.)


7:


Szerbiában a legmagasabb az egy lakosra jutó fegyverek száma Európában. A jó része ráadásul illegálisan van a lakosságnál, de ott sem ölik halomra egymást, csak simán jogot szeretnének az önvédelemre (az emberek többsége), de nem kapnak. Viszont a háború után sok fegyvert maradt ott és ezt kihasználták és eltették.

Miért ne lennénk egy lapon említhetőek Szlovákiával? Mi a helyzet a szlovákiai magyarokkal? Ők sem tartozna az alja magyarokhoz, mert 20 km-rel arrébb élnek, mint egy magyarországi magyar?


8:


Aki cigó rendes, az is kaphat fegyvert. Figyelj, nem kapna aki büntetett előéletű, bolond, aki nincs 18 és aki nem képes megcsinálni egy komoly fegyverismereti vizsgát. Ezek valamelyikén (vagy inkább legtöbbjén) a romák többsége elvérezne, de aki mégsem (mert rendes törvénytisztelő) az kapna. Igen tudom hogy te a romák másik 90%-ára gondoltál, értem.

2013. okt. 19. 20:04
 14/26 anonim ***** válasza:
44%

"Bárki: Aki nem büntetett erőszakos bűncselekményért, aki elmúlt 18/21 éves, aki letette jogi ismeretekből és a fegyverek kezeléséből álló fegyverismereti vizsgát és aki nem pszichiátriai eset. "


Az utolsó néhány szó miatt a magyar lakosság 99%-a ki is esett. A fölösleges körök megfutása előtt: igen, velem együtt.

2013. okt. 19. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:

Ez csak a te szubjektív véleményed.


Arról, hogy ki alkalmas és ki nem arra, hogy éles fegyvere legyen, illetve hordhassa az utcán, arról egy hivatásos pszichiáter döntsön egy részletekbe menő beszélgetés után (ahogy az most is van, jelenleg), ne egy laikus, aki azt hiszi hogy minden magyar pesszimista és borúlátó, depressziós ámokfutójelölt (ha erre gondolsz).


Én pont azért lennék depressziós, ha történne velem vagy egy szerettemmel valami olyasmi, amiről tudom, hogyha lett volna fegyverem, esélyt kaptam volna a megakadályozására.

2013. okt. 19. 20:21
 16/26 anonim ***** válasza:

"Fegyverek ára? Egy FÉG pisztoly 30-40 ezer forint. Egy FÉG Parabellum (Browning Hi-Power másolat) vagy PA-63 (Walther PP másolat) kb ennyibe kerül, 30-40 ezerbe. Egy cseh pisztoly 70-80 ezer. Az emberek sokkal nagyobb hülyeségeket is megvesznek maguknak ezeknél. Akinek szüksége lenne rá az megengedi."


Nem a fegyverek drágák, hanem az engedélyek. Géppisztolyra meg a világon nem kap magánember fegyvertartási engedélyt. Az USA-ban sem kap senki sem sorozatlövőre.


"Az pedig egyszerűen nem igaz, hogy bárki kaphat fegyverviselési engedélyt. Te hol élsz? A rendőrségnek sajnos mérlegelési jogköre van, nem jár alanyi jogon a tartási és viselési engedély. Ez azt jelenti, hogy kb. senki nem kapja meg. 1000-ből ha 1 kérvényező. "


Magyarországon. Még zakkantaknak is lehet fegyvere, csak a kutyát nem érdekli annyira, hogy utánajárjon. El kell végezni egy alkalmassági tesztet, fegyverhasználati vizsga kell (ezek drágák) és már lehet is fegyvered. Persze ha büntetett előéletű vagy, akkor nem ilyen egyszerű. De az olyan ne is akarjon fegyvert.


"Félreolvastál valamit. Nem írtam olyat, hogy Ausztriában vagy Szlovákiában engedély nélkül lehet viselni éles lőfegyvert. Azt írtam, hogy ezekben az országokban bármelyik feltételeknek megfelelő állampolgárnak adnak engedélyt arra, hogy viselje az utcán rejtve a pisztolyát. "


Nem olvastam félre. Én erre gondoltam. Ilyenre nem adnak engedélyt. Az USA-ban sem mászkálhatsz csőre töltött fegyvert lóbálva magánszemélyként.


"Azzal keverhetted esetleg, hogy Ausztriában mindenféle engedély nélkül (!) vehetsz puskát a boltban úgy, ahogy cukrot vagy kenyeret az élelmiszerboltban. "


Kell fegyvertartási engedély. Anélkül ott sem kapsz.


Ezt a rakás demagóg maszlagot honnan szedted?

2013. okt. 19. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:

Az egyesült államokban az emberi szabadság mérföldkövének tekintik a z a szabad fegyvertartást.

Sokan attól félnek hogy a közbiztonság romlana mert fegyverhez jutnának a rossz emberek.

Pedig a vicces hogy javul tőle.

És hogy hogyan?? Hát úgy hogy ha belegondolunk a maffiózók bűnözők hozzájutnak illegálisan. És neked meg marad a jog mint védekező eszköz. Bizony a föld alatt már senkit nem vigasztal az hogy az elkövető 10évet is kapott a támadásért.

Amerikában ha bemegy boltot rabolni egy rabló bizony számíthat arra hogy nem ússza meg épp bőrrel. Mert a boltosnak lehet fegyvere. És ez nagyobb visszatartó erő mint a 10 év.

Én még nemigazán hallottam olyat hogy valaki engedéllyel tartott fegyverrel ment volna el rabolni.

Én ezt gondolom erről.

2013. okt. 19. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 A kérdező kommentje:

16-os:


"Nem a fegyverek drágák, hanem az engedélyek. Géppisztolyra meg a világon nem kap magánember fegyvertartási engedélyt. Az USA-ban sem kap senki sem sorozatlövőre."


A kötelező körök ára (ha önvédelmi fegyverről beszélünk):

-fegyvervizsga: 15 ezer forint

-zárható, rögzített fegyvertartó doboz/szekrény: 10-20 ezer forint

-tartási engedély: 5 ezer forint

-viselési engedély: 5 ezer forint


Ezen kívül ahogy mondtam fegyvert már lehet kapni 30-40 ezer forintért. Egy töltény 50-100 forint kalibertől függően és ha valakinek igénye van rá, egy póttár általában 4-8 ezer forint. Egy igényes tok kb. ugyanennyi, 4-8 ezer.


Sorozatlövőre semmi szükség. (Nem is értem hogy vetődtek fel a sorozatlövők.) Az átlag fegyvertartónak, vagy az átlagembernek meg sem fordul a fejében hogy sorozatlövő fegyvere legyen.Minek? Aki szeretne, annak egy pisztoly kell, amit magánál hordhat és egy puska (ez lehet sörétes vagy golyós) otthonvédelemre (tehát nem sorozatlövő).


Az, hogy nem lehet sorozatlövőt tartani, viszont nem igaz.

Magyarországon nem lehet tartani egyáltalán sorozatlövőt, ez igaz.

Szlovákiában lehet sorozatlövőt tartani sportlövészeti célból, vagy fegyvergyűjtési céllal.

Az USA-ban rengeteg pénzbe kerülő engedélyek megszerzése után, úgynevezett 3-as típusú engedély megszerzése kell hozzá, de nem csak sportlövészetre használható. Gyakorlatilag az emberek 99%-ának nincs sorozatlövő fegyvere az USA-ban sem, pedig a lehetőség adott lenne rá. Viszont semmi szüksége rá senkinek (szinte), ezért nincs is az embereknek. (Ha ebben sem hiszel nekem, keress rá a google-ben arra hogy "usa class III permission")


"Magyarországon. Még zakkantaknak is lehet fegyvere, csak a kutyát nem érdekli annyira, hogy utánajárjon. El kell végezni egy alkalmassági tesztet, fegyverhasználati vizsga kell (ezek drágák) és már lehet is fegyvered. Persze ha büntetett előéletű vagy, akkor nem ilyen egyszerű. De az olyan ne is akarjon fegyvert."


Járj körbe fegyveres fórumokat (a neten). Menj el egy lőtérre. Egy fegyverboltba. Egy vadásztársasághoz. Mindenhol mindenki azt mondja, hogy nem adnak engedélyt. Csak nézz szét 2 perc alatt az interneten. Mindenhol azt látod, ami a valóság, hogy Magyarországon az átlagember nem kap éles önvédelmit.


"Nem olvastam félre. Én erre gondoltam. Ilyenre nem adnak engedélyt. Az USA-ban sem mászkálhatsz csőre töltött fegyvert lóbálva magánszemélyként. "


Nem teljesen értem mire gondolsz. Nem úgy értettem, hogy pisztollyal a kézben járkálsz az utcán.

Ausztria, Csehország, Szlovákia, USA: A pisztolyt a testeden rejtve viselheted az utcán. Tokban a kabát, pulóver, póló alatt. A lényeg, hogy ne láthassa senki és ne tudja senki hogy fegyver van nálad, csak akinek esetleg elmondod.

USA: Lehet olyat, hogy nyíltan viseled a fegyvered, mint a cowboy-ok. Nem közismert, de ez szinte az egész USA-ban legális, csak kevesen alkalmazzák, mert a többség a rejtett viselést előnyösnek tartja.


Csak keress rá a google-ben arra, hogy "USA open carry".


"Kell fegyvertartási engedély. Anélkül ott sem kapsz.


Ezt a rakás demagóg maszlagot honnan szedted?"


Nem viccelek. Mégegyszer elmondom. Ausztriában bemész a fegyverboltba és puskát és lőszert mindenféle engedély nélkül vehetsz. Hogy honnan szedem ezt?


Itt van erről egy cikk:


[link]

2013. okt. 19. 20:45
 19/26 anonim ***** válasza:

Ja és ehhez képest nézzük meg mi van Angliába..

Be van kamerázva az ember segge is és ettől csak egy folyamatos elnyomást érez. Ráadásul a közbiztonság ugyanúgy rossz. Állandó a lopkodás rablás a bobi meg szaladhat egy szál farokkal az elkövető után. És csak akkor jönnek a commandósok ha nem bírnak vele.

2013. okt. 19. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 rémuralom ***** válasza:

"A Tárki egy felmérése szerint a magyarok 66%-ának semmi baja nem lenne egy szelídebb fegyvertartási rendszerrel, ezt csak 34% ellenzi. (FIGYELEM, ez nem azt jelenti, hogy ennyi ember tartana fegyvert, csak hogy ennyi embernek nem lenne semmi baja azzal, ha más tarthatna.) A válaszolók 15%-a mondta azt, hogy tartana is fegyvert, ha lehetne."


Hehehe. Tudod, ez nem az az ország, ahol csak úgy önzetlenül jót akarunk másoknak. Ha itt egy felmérés kihozza, hogy a lakosság kétharmadának nem lenne baja azzal, ha enyhébb lenne a fegyvertartási szabályozás, akkor az igenis azt jelenti, hogy egy enyhébb szabályozás mellett a magyarok kb. kétharmada tartana fegyvert. Az, hogy önmagukról egy felmérésen mit mondanak, egy dolog. Szándékosan hazudhatják is, hogy deénaztánneeeem, illetve az is lehet, hogy abban a fél percben, ami gondolkodási időként rendelkezésére áll, amikor a közvélemény-kutató felteszi neki a kérdést, át sem tudja rendesen gondolni, hogy ő tartana-e fegyvert, ha szabad volna.


Én egyébként abszolút a liberalizáció híve vagyok, én még a te öt töltényes maximumodat is értelmetlennek tartom. Éles helyzetben simán kevésnek bizonyulhat az az öt töltény.

2013. okt. 19. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!