Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hol, melyik jogszabályban...

Hol, melyik jogszabályban találom meg h nekem sértettként mihez van jogom a bírósági eljárás alatt?

Figyelt kérdés

Egy mocsok rablási ügy, de mivel nekem meg elég nagy összegű polgárjogi igényem van a bűncselekmény miatt, ezért minden apró részlet fontos lehet nekem is, ami a tárgyalásokon elhangzik.


(eddig is voltam bent 2-szer és hasznos is volt, mert egy csomó nagyon lényeges dologban naná hazudott a vádlott, na de ez nekem meg sokmilliós veszteségembe kerül ...)


mihez van jogom így sértetti minőségben?

pl kaphatok a tárgyalásról jegyzőkönyvmásolatot ? stb?

vagy ha nem, akkor pl jogom van elmenni a tárgyalásokra és diktafonnal felvenni az egészet?



2013. nov. 3. 10:43
 1/10 anonim ***** válasza:
Ha most a büntetőügyről van szó, akkor a Büntetőeljárási Törvényt kell átböngészned, ha viszont már a polgári perre kerül sor, a kártérítés miatt, akkor a Polgári Perrendtartást nézd meg.
2013. nov. 3. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Még a büntetőeljárási törvényt is tanulmányozd.

[link]

2013. nov. 3. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Üdv!

Az előző válaszoló már megválaszolta a kérdést, gondoltam idevágom az érintett jogszabályokat is

Sértett (1998. évi XIX.tv)

51. § (1) Sértett az, akinek a jogát vagy a jogos érdekét a bűncselekmény sértette vagy veszélyeztette.137

(2) A sértett jogosult arra, hogy

a) - ha e törvény másképp nem rendelkezik - az eljárási cselekményeknél jelen legyen, az eljárás őt érintő irataiba betekintsen,

b) az eljárás bármely szakaszában indítványokat és észrevételeket tegyen,

c) a büntetőeljárási jogairól és kötelességeiről a bíróságtól, az ügyésztől és a nyomozó hatóságtól felvilágosítást kapjon,

d) e törvényben meghatározott esetekben jogorvoslattal éljen.

(3)138 Ha a sértett akár a büntetőeljárás megindítása előtt, akár azt követően meghalt, helyébe egyenesági rokona, házastársa, élettársa vagy törvényes képviselője léphet, és gyakorolhatja a (2) bekezdésben meghatározott jogokat. Ha a sértett egyházi személy vagy vallási tevékenységet végző szervezet vallásos szertartást hivatásszerűen végző tagja volt, aki az olyan egyházi jogi személy vagy vallási tevékenységet végző szervezet belső szabálya szerint, amelyhez életében tartozott, egyházi rend vagy fogadalom okából házasságot nem köthetett, halála után - hozzátartozó vagy örökös hiányában - az egyenesági rokon jogai az egyházi jogi személy vagy vallási tevékenységet végző szervezet elöljáróját illetik meg.

54. § (1) Magánfél az a sértett, aki a büntetőeljárásban polgári jogi igényt érvényesít.

(2) A magánfél a terhelttel szemben azt a polgári jogi igényt érvényesítheti, amely a vád tárgyává tett cselekmény következtében keletkezett.

(3) A polgári jogi igény egyéb törvényes úton való érvényesítését nem zárja ki, hogy a sértett magánfélként nem lépett fel.

(4)145 A polgári jogi igényt - a Polgári perrendtartásban146 meghatározott feltételek esetén - az ügyész is érvényesítheti.

(5)147

(6)148 Ha a sértett meghalt, az örököse léphet fel magánfélként, az 51. §-ban szabályozott jogok azonban csak a polgári jogi igény érvényesítésével kapcsolatban illetik meg.

(7)149 Ha a polgári jogi igény érvényesítésével kapcsolatos eljárási kérdésről e törvény nem rendelkezik, a polgári eljárás szabályait kell alkalmazni, feltéve, hogy azok e törvénnyel, illetőleg a büntetőeljárás jellegével nem ellentétesek. A terhelt a magánféllel szemben követelést nem érvényesíthet, beszámítási kifogással nem élhet. A terhelt és a magánfél között létrejött egyezséget a bíróság nem hagyhatja jóvá.

(8)150 A polgári jogi igény érvényesítésének egyéb törvényes útra utasítása ellen nincs helye fellebbezésnek. A bíróság az ítéletnek a polgári jogi igényre vonatkozó részét nem nyilváníthatja előzetesen végrehajthatónak. Az első fokú eljárásban bejelentett polgári jogi igényt a másodfokú eljárásban kiterjeszteni, illetve összegét felemelni nem lehet.

Továbbá válaszolnék a többi kérdésedre:

pl kaphatok a tárgyalásról jegyzőkönyvmásolatot ? stb?

Igen kaphatsz, emlékeim szerint sértetti minőségben ez illetékmentes. A kérelem benyújtásától számított max. 8 napon belül kell megkapnod egyébként. Az stb. így nem értem, de nyugodtan írd le mire gondolsz!:)

Sértettként nemcsak jogod van elmenni a tárgyalásokra, hanem el kell menned a tárgyalásokra, mivel ugye ki is fognak hallgatni. Amúgy fent ott vannak a jogaid és ott ugye le vannak írva, hogy van:

betekintési jogod, észrevételt, indítványt tehetsz. Magyarán a te érdeked, hogy a bírósági eljárásban részt vegyél, jelen legyél. A diktafonos dolgot így most nem tudom neked megmondani, erre így nem emlékszem. Ugye az újságírók is felvehetik...nem tudom, hogy ez hogy van. Amúgy minden lényeges dolog benne lesz a jegyzőkönyvben, tehát ha kérsz másolatot, akkor ott megtalálsz minden lényeges dolgot. A polgári jogi igényt pedig még a tárgyalás elején jelezni kell. (emlékeim szerint...)

2013. nov. 3. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

köszi, ez nagyon hasznos volt!


főleg h írtad h a II. fokon már nem lehet emelni az összeget, na akkor ezt még az I fokon jól össze kell szedni, mert hónapról hónapra csak több (de nagyságrendekkel), így ha megfellebbezi, márpedig nyilván megfellebbezi, akkor azonnal be kell jelenteni.


sajnos lóvém nincs ügyvédre és azt tapasztalom, h engem meg simán leráznak a bíróságon :(

volt már h be akartam tekinteni jegyzőkönyvbe, és azt mondták h a törvény szerint nem lehet. szal nehéz ügy ez így akkor, de majd próbálkozok még ...

2013. nov. 3. 19:44
 5/10 A kérdező kommentje:

és az mit jelent, hogy az ügyész is érvényesítheti az én polgárjogi igényemet?


pl kérvényezhetem hivatalos levélben az ügyészségtől, hogy a vádlottól vasalja be a pénzt? vagy ez hogy működik?

attól tartok, ha a büntetőügyben egyéb útra utasítják, na akkor annak még messze lesz a vége ...

2013. nov. 3. 19:46
 6/10 anonim ***** válasza:

Üdv!

Az ügyész érvényesíti a te jogaidat (tehát itt a polgárjogi igényedet is), amennyiben az ügyben az ügyész jelenléte kötelező. Tehát minden olyan ügyben, amely közvádra üldözendő. Esetedben -rablás- az ügyész feladata ezeket az igényeket érvényesíteni.

Na most tudtommal a jegyzőkönyv nem minősített adat, és minden rád vonatkozó dologról információt kérhetsz, illetve betekinthetsz. Na most ugye ez így elég fura, mivel a te sérelmedre követték el a bűncselekményt, tehát minden információ rád vonatkozik nem??? Szerintem a diktafonos dolgot is érdemes lenne felvetni. Mondjuk...a tanúknál ezt megértem, vagy a terhelteknél, hogy ugye ne lássák, hogy a másik mit mondott, nyilatkozott, kire tett terhelő vallomást. Na de a sértettnél...Szerintem nyugodtan kérdezd meg ezt a bíróságon, hogy ez ténylegesen hogy megy. Most oké, hogy leírom neked a törvényt, de ha nem valósul meg a valóságban, akkor nem sokat segítettem...:S

2013. nov. 3. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Be

Pp

és külön törvény a sértettek jogairól - keresd fel az Áldozatsegítő Szolgálatot, majd ők eligazítanak.

2013. nov. 3. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

köszi mindenkinek, csak sajnos nagyon rossz tapasztalataim vannak

1, úgy van, ahogy írtad (első), azaz tök hiába hivatkozok én jogszabályra, hogy márpedig jogom van hozzá, ha egyszer megjelenik a bíró, és közli, hogy márpedig nem kaphatok. szóval egy az egyben az a helyzet, amit leírtál, nem tudom érvényesíteni a gyakorlatban az elvileg létező jogaimat.


2, az Áldozatsegítő Hivatal megérne egy misét, de már voltam náluk, és jóformán éppen csak meg nem kérdezték, hogy mi a frászért zaklatom őket, amikor van nekik sokkal fontosabb dolguk is :( és aztán közölte az osztályvezető csaj, hogy csináljak, amit akarok. Úgyh sajnos az én eddigi meglátásom alapján egy jó nagy showhivatal, semmi más, és ez épp elég szomorú.


Ezért lennék hálás pontos jogszabályhelyek megjelöléséért, amik a sértettre vonatkoznak egy be-ban, mert nagyon úgy néz ki, hogy csakis magamra támaszkodhatok.


(csak itt megint az érvénysülés a gond mondjuk, mert én egyszer már kértem írásban, dokumentáltan jkv-másolatot, és még csak nem is válaszoltak rá)

2013. nov. 4. 09:00
 9/10 A kérdező kommentje:

7-es!


"és külön törvény a sértettek jogairól "


-- ez melyik tv pontosan? akkor kikeresem ...

2013. nov. 4. 09:01
 10/10 A kérdező kommentje:

bocs de + 1 kérdés:


az mitől függ, hogy a bíró azonnal helyt ad még a be-ban, azaz az ítélettel az én polgárjogi igényemnek vagy pedig "egyéb" utakra utasítja?


erre vannak szabályok?


nagyon szeretném, ha így történne, mert nyilván ti tudjátok a legjobban, hogy máskülönben indulhat újabb 4 év a polgári pereskedésre:(

2013. nov. 4. 09:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!