Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ki a legjobb (legsikeresebb)...

Ki a legjobb (legsikeresebb) személyiségi jogi ügyvéd Magyarországon?

Figyelt kérdés

Nem véletlenül és nem ok nélkül - olyan ügyvédet keresek akinek sok éves tapasztalata van személyiségi jogi ügyekben.


Elhunyt felperesnek a jogutódja keres ügyvédet megbeszélni vele, hogy milyen lehetőségei vannak a személyiségi jogi per folytatására.



#elhunyt #ügyvéd #felperes #személyiségi jogi
2015. márc. 8. 01:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A személyiségi jogi per általában megszűnik, ha meghal egy fél, mivel ezek jellemzően személyhez fűződő jogokról szólnak, tehát nem "öröklődő" jogokról van szó.


Egyébként meg bármelyik ügyvéddel konzultálhatsz, értelmezhetetlen az, hogy "legjobb". Ez nem egy verseny.

2015. márc. 8. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

A Fővárosi Ítélőtábla Polgári Kollégiuma

1/2013. (VI. 17.) számú határozatával elfogadott

kollégiumi véleménye:


"A jogalkotó felhatalmazása, amely az örökösök jogszerzésére lehetőséget teremtene, hosszú ideje várat magára, ezért is mondta ki a Kúria eseti döntéseiben, hogy a károsult által már megindított per esetén az örökös a perbe jogutódként belépve érvényesítheti a nem vagyoni kártérítés iránti követelését (BH1996. 639., BH1997. 435., BH1999. 363.).


Ezt a kiterjesztő értelmezést a bírói gyakorlat nagyobb részében elfogadta, sőt azt az új Ptk. Kommentárja is magáévá tette némileg más indokolással. Eszerint „a sérelemdíj iránti igénnyel kapcsolatban fokozottan érvényesül a sértett személyéhez kötöttség elve: ez az igény nem árujellegű, nem is a házastársi vagyonközösség vagy a sértett hagyatékának része. Ezért a személyiségi jogokat és az azok megsértéséből származó igényeket csak személyesen lehet érvényesíteni.


Ebből az elvi tételből következik, hogy a sérelemdíj iránti igény nem ruházható át élők között, és nem is örökölhető. Ha azonban a sértett a sérelemdíj iránti igényt a bíróság előtt érvényesítette, a sértett örököse (jogi személy sértett esetén annak jogutódja) a sérelemdíj iránti igény perbeli érvényesítésére jogot nyer”.


A fentiekben vázolt megoldási lehetőségek közül a Fővárosi Ítélőtábla Polgári Kollégiuma – többségi állásponttal – a személyiségi jogaiban megsértett félre, illetve jogutódaira kedvezőbb, a méltánytalan helyzetek kiküszöbölését lehetővé tevő, ugyanakkor jogi érvekkel is alátámasztható megoldást fogadta el."

-------------------------


Nyilvánvalóan változnak az idők és én ezt csak mint laikus mondom egy tegnap olvasott ítélőtábla véleménye alapján.


Személyeskedésre pedig semmi szükség.

2015. márc. 8. 16:04
 3/12 anonim ***** válasza:
Ez kártérítési per, nem személyiségi jogi, de ne is zavartasd magad...
2015. márc. 8. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Van benne az is, csak el kell az egészet olvasni:


[link]

2015. márc. 8. 16:37
 5/12 anonim ***** válasza:
Abszolút értelemben véve legjobb ügyvéd nincsen. Mondhatnám, hogy akár mi, mivel ez nem az a jogterület, amely dogmatikailag radikálisan különbözne a polgári jog egyéb területeitől, minden a ráfordított munkaórán, a hatékony kutatáson múlik, illetve a gyakorlati tudáson (mellesleg van privát használatra egy közel 900 ítéletet feldolgozó nem vagyoni kártérítéses adatbázis). Ajánlhatom még, hogy menj fel az ELTE ÁJK oldalára --> Polgári Jogi Tanszék, és itt egyenként végigmustrálhatod az oktatókat, hátha van, akinek ez a szakterülete és praktizál is, bár akiket onnan tudok, akiknek kvázi egyik szakterülete a személyiségi jogok, ők pont nem praktizálnak.
2015. márc. 10. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Hát köszönöm a válaszod, nagyon hasznos volt.


Ez az adatbázis privát használatra... úgy érted a privátot, hogy amelyik ügyvéd megfizeti a "tagságot" az használhatja ezt az adatbázist vagy ez 100% privát tehát egy x számú ügyvéd vagy ügyvéd csoport tulajdonában van és csak ők használhatják mert ők hozták létre?


Ha nem titok, megmondanád nekem ennek az adatbázisnak (gondolom egy webszerver) a nevét?


Az én esetemben rendkívül előrevinné a helyzetemet ha az összes olyan ügyet eltudnám olvasni ahol személyiségi jogi perben a felperes elhunyta után a pert folytatta a jogutódja függetlenül a kimeneteltől mert a kudarcból is lehet tanulni.


Ha ez az adatbázis vagy annak a léte nem nyilvános akkor természetesen ne mond meg a nevét.


Ami az egyetemi oktatókat illeti megfogadom a tanácsod.


Azt nagyon jól mondtad, hogy a kimenetel nagyban függ a ráfordított munkaórától és hatékony kutatástól (kereshető adatbázis!) sajnos sokan csak arra támaszkodnak ami a kútfejükben van.

2015. márc. 10. 10:17
 7/12 A kérdező kommentje:

Ja, a "legjobb"-ot nem abszolút értelemben értettem, ez inkább egy sóhaj-kérdés volt.


Az USA-ban pl. vannak olyan városok illetve államok ahol valamilyen híres ügy vagy ügy sorozat kapcsán egy-egy ügyvédről elterjed a hír, hogy milyen kiválló egy bizonyos területen és csak feltételeztem, hogy nálunk is lehet hasonló helyzet. Persze tudom, hogy nálunk az ügyvédek messze nincsenek annyira reflektorfényben mint pl. az Egyesült Államokban.

2015. márc. 10. 10:24
 8/12 anonim ***** válasza:

A privát használatot úgy értettem, hogy anno részt vettem egy olyan kutatásban, ahol ezeket az ítéleteket kivonatoltuk és a különböző jogcímekre bontva osztályoztuk, tehát ez csak a kutatásban résztvevőknek áll rendelkezésére, és így az irodának is (ha kell).


Amúgy van nálunk is szakosodás természetesen, csak ilyen ügyekre nem. Egyszerűen nincs benne annyi pénz, ez az igazság, tehát olyan ügyvéd nem lesz, aki csak ilyen perekkel foglalkozik.


Amúgy a PK vélemény alapján nem lehet kérdés, hogy van jogutódlás, vagy legalábbis a bíróság (ha fővárosi az ügy) szentírásként fogja venni, mert a jogegységik után a kollégiumi vélemények/állásfoglalások azok, amikre az ítéletekben a legtöbbet hivatkoznak (erre is van friss kutatás, azt nem tudom, hogy publikus-e).


Szóval itt egyedül az anyagi jogi jogkérdésen van a hangsúly.

2015. márc. 13. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
"anyagi jogi jogkérdésen" alatt a "nem vagyoni kártérítés iránti követelés" kérdésére utaltál? Ha igen, az a rész valóban a nehezebb része az ügynek, kár, hogy nem lehet már átváltoztani sérelemdíjra, akkor könnyebb lenne a helyzet.
2015. márc. 17. 23:15
 10/12 anonim ***** válasza:
Miért nem lehet?
2015. márc. 18. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!