Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van olyan torveny ami kotelezz...

Van olyan torveny ami kotelezz arra, hogy tisztessegesen, becsuletesen eljek? Marmint ugy altalanossagban van olyan torveny ami ezt konkretan kimondja?

Figyelt kérdés
2015. szept. 22. 22:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
6%
A Vérszerződés.
2015. szept. 22. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
88%
Ha tudod mi az a törvény, akkor abból azt is tudhatnád, hogy nem. A törvények logikai alapon felépített rendszerek. Ha ilyet mondana valami ki, ahhoz definiálni kéne elősször objektíven mi az a tisztesség meg becsület. Ez meg lehetetlen. Ezek szubjektív, absztrakt fogalmak.
2015. szept. 22. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Immanuel Kant nevű felhasználó válasza:


Két dolog tölti el lelkemet annál újabb és annál növekvőbb tisztelettel és csodálattal, minél többször és tartósabban foglalkozik vele gondolkodásom:


a csillagos ég felettem és az erkölcsi törvény bennem.

2015. szept. 22. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Szerintem meg egyaltalan nem szubjektiv. Ha azt mondom ne lopj! Akkor 100 emberbol 100-an tudjak mire gondolok. Nem kell ezt definialni.
2015. szept. 23. 07:35
 5/12 anonim ***** válasza:

A belső erkölcsi törvény "mondja" nekem, mi a JÓ.

A lelkiismeretem.

Aki nem tartja be, azokra lesújt a törvény keze.

Azoknak is van a szívükben tudomás arról, mi a jó - csak nem hallgatnak rá - különféle okok miatt. De pontosan tudja a bűnöző, hogy nem jót tesz, és ezt onnan tudja, hogy bennünk van ez a belső erkölcsi törvény - ahogyan a csillagos ég is van fölöttünk.

Nagy baj lenne, ha ez nem így lenne, mert ahogy mondják, nem állítható minden pofon mellé egy rendőr.


Természetesen a polgári törvénykönyv millió pontban próbálja megfogalmazni, hogy mit nem szabad.

[link]

De nem amiatt nem lopunk, mert megbüntetnének. Hanem mert. Csak. Mert működik a belső törvény, még ha látszólag nem is tudok róla, nem tudatos.

De úgy kell élni, benső irányítással, nem azért mert a Ptk így írja, ennek olyan magától értetődően kell működni bennem, ahogy József Attila írja:


Mért legyek én tisztességes? Kiterítenek úgyis!

Mért ne legyek tisztességes! Kiterítenek úgyis.

2015. szept. 23. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Én sokkal egyszerűbben le tudnám írni a ptk.-t, méghozzá így: NE LOPJ!
2015. szept. 23. 08:55
 7/12 anonim ***** válasza:

"Én sokkal egyszerűbben le tudnám írni a ptk.-t, méghozzá így: NE LOPJ!"

Rendben van. És hogyan definiálod a lopást? Vagy az a lopás, amire te azt mondod?

2015. szept. 23. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Nem kell definiálni. Mindenki tudja.
2015. szept. 23. 09:17
 9/12 anonim ***** válasza:

Mindenki tudja, persze. Én is tudom, te is tudod. De mindenki másképp tudja. Ha bemegyek a kisboltba, hónom alá kapok egy kiló kenyeret és kisétálok, az szerintem lopás. Valószínűleg szerinted is. Kalányos Romárió szerint meg nem, mert "Há' tessék mán megérteni, hogy nincsen pízünk kenyérre sem!". Felmerül a kérdés: ha szerinte nem lopás, nyugodtan elkövetheti?

De vannak bonyolultabb kérdések is. Például: ügyes esztergályos vagy, dolgozol a munkahelyeden, mellette otthon maszekolsz. Számla nélkül, okosba', mert jobb ez így mindenkinek. Ha bejön egy nagyobb meló, akkor elmész a háziorvoshoz, kiíratod magadat két hét táppénzre, hogy ne fogyjon a szabadságod, de tudj dolgozni otthon egész nap.

Kérdés: loptál? Dehogy loptál! Rendesen megvetted annak idején a gépet, a tokmányt, a késeket, fúrókat, lünettát, az alapanyagot se a munkahelyedről loptad ki, az áramot is kifizeted - nem loptál te semmit. Tehát szabadon megteheted ezt, mert tök jó így.

Csak közben a szomszédban hivatalosan, számlával dolgozó esztergályos meg tönkremegy, mert te simán aláígérsz árban. Neked nem kellett a műhely engedélyeztetésére költeni (svarcba' nem kell engedély), nincs munka- és tűzvédelmi felülvizsgálat, nem kell hulladékkezelésre költened (az emulzió lefolyik a csatornába, a forgácsot meg eladod a MÉH-telepen), adót és járulékot meg majd fizet utánad a munkahelyed, azt sem kell kitermelned. Sőt, csinos havi fizetésed is van onnan, az egy munkaóra alatt kitermelt hasznod lehet alacsonyabb. Meg a munkahelyeden is marhára boldogok ám, mikor helyettesíteni kell két hétig, azon az éven mondjuk ötödször.

De hát te nem tettél semmi rosszat, nem loptál senkitől. Minden teljesen rendben van. Valahol valaki mégis megszívta - igaz, a lényeg az, hogy te nem.

2015. szept. 23. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Szamomra ez siman lopas. Az orszagban egyebkent mindenki lop. Cak mindeni maskepp. A ciganygyerek is lop amikor a boltbol fizetes nelkul elviszi a kenyeret. Es az is lop aki nem adozik.
2015. szept. 23. 10:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!