Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van a hölgynek valami joga?...

Van a hölgynek valami joga? Haszonélvezet stb?

Figyelt kérdés

Nagybátyám egy hónapja hunyt el. Van két testvére, egyik az apukám. Tavaly meghalt az élettársa nagybátyámnak, utána nem sokkal megismerkedett egy hölggyel egy napilap ismerkedős rovata által. Idős emberről van szó, a hölgy is az. A hölgy pár levelezgetés után leköltözött a falunkba a még akkor élő nagybátyámhoz. Csak egy bőröndje volt, semmi más. A hölggyel a családunknak nem túl jó a kapcsolata. Fenn hordja az orrát, arról nem is beszélve, hogy édesapám azt is a postástól tudta meg, hogy kórházban van a testvére. A másik testvére meg csak az újság halotti rovatából értesült a halálesetről. Szerintem ez eleve pofátlanságnak számít, neki lett volna joga a családot tájékoztatni arról, hogy milyen problémák vannak. Nem látogathattuk nagybátyámat akkor sem ha otthon volt, mert a nő szinte megtiltotta. Most pedig az a helyzet, hogy holnap lesz a hagyatéki tárgyalás, édesapámat értesítették, hogy jelenjen meg. A hölgy, úgymond élettársa volt nagybátyámnak, de nem voltak bejegyezve. Csak 1 évet voltak együtt, mielőtt megtörtént volna a szomorú haláleset. Ha esetleg nincs végrendelet, mert hirtelen hunyt el. Akkor a nő, ha nem örököl semmit, akkor megtámadhatja a végrendeletet? Valamint ilyenkor, mikor még nem volt hagyatéki tárgyalás nem válhat meg az ingó dolgoktól vagy igen? Nagybátyámnak volt egy háza, ahol a nő most lakik. Édesapám és nagybátyám gyerekkori lakhelye, csak apukám vette a mostani házukat és az ő részét eladta nagybátyám akkori feleségének, aki már elhunyt. Most lehetősége van édesapámnak arra, hogy visszaörökölje a ház teljes részét? Valamint ha nincs végrendelet az "élettársnak"van haszonélvezeti joga?


Kicsit bonyolultnak tűnhet így elolvasva, de másképp sajnos nem tudtam leírni.

Köszönöm a válaszokat előre is!



2016. jan. 7. 16:59
 1/5 anonim ***** válasza:
23%

1. A nönek semmiképpen sem lett volna bármennyiben is kötelessége a rokonságot értesíteni az élettársa betegségéröl/haláláról, különösen, hogy nem is tartották vele a kapcsolatot. (De az sem elképzelhetetlen, hogy a beteg nem akarta, hogy megtegye.)


2. Olyan nincs, hogy nem látogathattátok volna meg a nagybátyádat, ha ö maga akarta volna.


3. Ha nincs végrendelet, attól még a vagyoni helyzet többféle lehet, nem jelenti azt, hogy a nöt kisemmizhetitek.


4. Igen furcsa, hogy csak az érdekel benneteket, hogy meg tudja´tok-e szerezni a házat meg az örökséget.

2016. jan. 7. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

A nagybátyámmal jóban voltunk mindig is. A nő úgymond telebeszélte a fejét, valamint befolyásolta. Nem az érdekel minket, hogy mit kapunk és mit nem, itt nem erről van szó. De ennek a nőnek van esze. Többször is a fejünkhöz vágta, hogy ameddig tud, addig költekezik, hogy minél kevesebbet örököljünk. 70akárhány éves kora létére vett nagybátyám pénzéből minden haszontalan dolgot, amit nem használt sosem, csak porosodni vette. És akkor még mi semmiznénk ki? Hagyjuk már ezt!

Az, hogy valaki a pénzre/házra megy, mert előtte sosem volt semmije, az az ő szegénységi bizonyítványa. Itt most nem magunkra utalok ezzel, hanem a hölgyre. Nekünk van házunk, mindenünk, szóval mi nem erre utazunk, hogy vajon mi is jár nekünk. Szerintem meg normális ember értesíti az elhunyt családját mindenről, ez a nő erre sem volt képes! Az, hogy a nővel nem tartottuk a kapcsolatot, nem azt jelenti, hogy a nagybátyámmal sem. Itt arról van szó, hogy egy olyan személy belép valaki életébe oly hirtelen, és költekezik, majd először jópofizik a családdal, utána meg uszít, mit várhat a továbbiakban? A Ptk. szerint, ha nincs végrendelet, akkor az élettárs nem minősíthető törvényes örökösnek. Arra irányult a kérdés, amit te eléggé félreértettél, hogyha a nő nem örököl semmit és ez neki nem tetszik, akkor támadhatja-e a végrendeletet?

Egyébként még hozzáfűznék annyit, hogy a temetésen az illő, ha a közeli hozzátartozók és az élettárs feketében jelenik meg. Erre sem volt hajlandó......

2016. jan. 7. 18:15
 3/5 anonim ***** válasza:

"Most lehetősége van édesapámnak arra, hogy visszaörökölje a ház teljes részét?"


Nem, édesapád élő testvére is örököl az ingatlanból. Köteles rész... A nő szerintem nem jogusult semmire, de holnap mindent megtudtok.

2016. jan. 7. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"A Ptk. szerint, ha nincs végrendelet, akkor az élettárs nem minősíthető törvényes örökösnek. Arra irányult a kérdés, amit te eléggé félreértettél, hogyha a nő nem örököl semmit és ez neki nem tetszik, akkor támadhatja-e a végrendeletet? "


Ha VAN végrendelet, akkor az az érvényes. Ha NINCS, akkor MIT támadna meg az illetö?

2016. jan. 7. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, ment a zöld kéz!
2016. jan. 8. 07:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!