Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen jogai vannak egy...

Milyen jogai vannak egy igazságügyi szakértőnek?

Figyelt kérdés

Természetesen nem emberi jogokról beszélek most hanem a munkájával kapcsolatban tettem fel ezt a kérdést?


Konkrétan egy témakör érdekel. mégpedig az hogy van-e joga bemenni egy olyan cég épületébe és annak a cégnek a munkájával összefüggő belső jegyzőkönyveket vagy riport fájlokat elkérni egy konkrét jogi ügy kapcsán azért mert az ott talált információ tulajdonképpen bizonyítja, hogy az ügyfele ártatlan és maga a cég követett el hibát? (itt most nem kell rögtön bűcselekményre gondolni)


Ehhez tartozik egy alkérdés is, van-e joga a cégnek megtagadni egy igazságügyi szakértőnek hogy belenézzen olyan belső iratokba ami bizonyíthatja, hogy a cég hibát követett el illetve történetesen törvényt is sértett?



2016. febr. 24. 09:29
 1/5 Shai-Hulud ***** válasza:

A munkájához szükséges iratokat a nyomozó hatóságtól igényelheti. Önálló ellenőrzésre, cég magánterületére történő belépésre, okiratokba betekintésére nincs joga.

Ha valamire szüksége van, azt megigényli a szakértést elrendelő hatóságtól (általában bíróság), és az majd intézkedik.

2016. febr. 24. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Egyelőre nincs még bíróság a képben, közjegyző által kirendelt igazságügyi szakértő igénybevételén tűnődöm... tehát egy közjegyzőnek is joga van ilyen információt igényelni?
2016. febr. 24. 10:08
 3/5 Shai-Hulud ***** válasza:

Igen, a közjegyző lekérheti a cég(ek)től a szakértéshez szükséges információkat, iratokat.

Kicsit lassú, áttételes, és bürokratikus ez a procedúra, de sajnos ez van. A szakértő közvetlenül nem igényelhet, nem intézkedhet, csak a szakértést elrendelőn keresztül.

2016. febr. 24. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Hát ez nagyon jól hangzik, akkor talán még van remény...


A közjegyző a telefonban azt mondta nekem, hogy össze kell írnom a kérdéseimet amit a szakértőnek kell majd megválaszolnia.


A kérdésem ezzel kapcsolatbam (leegyszerűsítve) az, hogy nekem elég annyit kérnem, hogy szerezzen bizonyítékot a cégen belül használatos dokumentumok, eljárások alapján, és akkor neki kell tudnia, hogy az ő szakterületén belül dolgozó cég milyen dokumentumok birtokában lehet ami segíthet engem, vagy pedig nekem konkrétan meg kell mondanom, hogy melyik (fajta, vagy célra használt) dokumentumot szerezze meg illete melyikből vegye ki a releváns információt?


Mondok csak egy kamu példát szemléltetésnek, sok minden függ attól annak a személynek akinek szükség van bizonyítékokra hogy pl. egy cégnél egy bizonyos napon hány fokos volt egy folyadék amiről konkrétan tudja, hogy ezt dokumentálniuk kell, de nem tudja hogyan, milyen módszerrel, írásban vagy komputeren, stb.


Tehát elég csak azt kérni, hogy a szakértő tudja meg, hogy egy bizonyos napon hány fokos volt a folyadék hőmérséklete vagy meg kell nevezni a dokumentumot vagy módszert ahogyan az az információ a cégnél tárolva van?


Tudom, hogy ez a példa egy kicsit szimpla, de tényleg csak példának hoztam fel.

2016. febr. 24. 10:46
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszait, nagyon hasznos volt számomra.
2016. febr. 25. 11:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!