Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Én nem értem ezt az adóparadic...

Én nem értem ezt az adóparadicsomosdit. Ha veszek egy Apple terméket, azon hatalmas ÁFA van, amit én megfizetek, ez nem kerül a Magyar Államhoz?

Figyelt kérdés
Az Apple idei elszámolásai is azt mutatják, hogy a cég az Egyesült Államokon kívüli piacokon elért 44,7 milliárd dollár eredmény után csak 1,65 milliárd dollár adót fizetett be külföldi kormányok költségvetéseibe.

2017. nov. 6. 23:27
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
A vállalatnak még pluszban adóznia kell a nyeresége után.
2017. nov. 7. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem biztos, hogy teljesen értem a kérdést, de ami áfát fizetsz, azt a kereskedő továbbítja az államnak, az Apple-nél ez a büdös életben nem jelenik meg, tehát azt az 1,65 milliárdot ezen felül, a bevételéből fizeti különféle jogcímeken.
2017. nov. 7. 04:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Nem az ÁFÁ-ról van szó, hanem nyereségadó meg ilyenek.
2017. nov. 7. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Azt is jól ki lehet játszani, hogy bizonyos országokban, a vállalat székhelyén, míg máshol a tevékenységet végző országban kell adózni. Persze van többféle adónem.
2017. nov. 7. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Az áfát te fizeted ott ahol veszed a terméket. Az állam besöpri . Az adóparadicsom meg az hogy a cég aki a terméket gyártja oda teszi a székhelyét ahol a legkevesebb adót szedi be tőle az állam.
2017. nov. 7. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
96%
Ma Magyarországon több, mit 150 féle adó van érvényben. Ebből egy az ÁFA. Az USA-ban is sokféle adó van, ha nem is ennyiféle, de ott még bonyolultabb. Némi leegyszerűsítéssel: van társasági adó is. Ez bevételtől függ, és az USA-ban lényegesen magasabb, mint másutt. Ezért ha az Apple mondjuk Kínában keres egymilliárd dollárt, és hazaviszi, akkor ennyi után fizet társasági adót (is). Ha ott hagyja, vagy egy másik országba viszi, akkor azon a helyen, az ottani törvények szerint fizeti ugyanezt. Lényegesen kevesebbet.
2017. nov. 7. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Az általad vásárolt Apple termék után befizetett ÁFA-nak semmi köze az "adóparadicsomosdi"-hoz.


Ugorj neki még egyszer a kérdésnek!


(Fentebb kaptál támpontokat.)

2017. nov. 7. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező

A cégeknek társasági adót kell fizetniük a nyereségük után ami ma Magyarországon 9%. Amerikában meg 35%.


Na most a cég ott fizeti a társasági adót ahová be van jegyezve, de az országok törvényei előírják, hogy az adott országhatáron belüli működéshez a cégnek rendelkezni kell leányvállalattal.


Adóparadicsomnak azt az országot vagy államot nevezzük ahol társasági adó 0% vagy 0 közeli. Ezért rengeteg cég oda van bejelentve hogy csökkentse az adófizetési kötelezettségeit. Ez úgy zajlik, hogy az anyavállalat az adópararicsomban van, a leányvállalat pedig az országban ahol működik és nyereséget ternel. A nyereséget aztán ilyen olyan jogcímen vagy módszerrel pl transzfer árazás, licensz és franchhise díjak áttolják az adóparadicsomba, úgy hogy a leányvállat papíron nem, vagy alig termel nyereséget. Aztán a 0% os adókulcs mellett,, leadózzák,, a nyereséget az adóparadicsomban.


Egy példával élve.

Az Apple termel 100 dollár nyereséget Amerikában amiből 35 öt le kén adóznia. Csakhogy az Apple bejegyzett egy,, A,, céget mondjuk a Kajmán szigeteken akire átruházt az Apple név tulajdonjogát. Az,, A,, cég pedig azt mondja, hogy 99 dollárodba kerül az Apple név használata. Azaz a 100 dollár nyereségből 99-et még költségként elszámolnak, tehát az Apple nyeresége papíron csak 1 dollár ami után 0.35 dollár adót fizet, miközben az,, A,, cég nyeresége 99 dollár lesz amiből 0 dollár adót fizet. De mivel az,, A,, cég is az Apple tulajdona ezért valóságban ugyanúgy 100 dollár lesz a nyeresége amiből viszont csak 0.35 dollár adót fizetett.

Viszont az Applenek osztalékot kéne fizetni, de nem tud miből ha csak 1 dollár a nyeresége.,, A,, cégnél lévő pénzt pedig nem,, hívhatja vissza,, Amerikába az Apple mivel akkor ugyanúgy le kéne adóznia a 35 dollárt. Ezért mit csinál?

Azt csinálja, hogy az,, A,, cégnél lévő pénzt fedezetként használva hitelt vesz fel mondjuk 2% os kamatra amiből kifizeti az osztalékot.

Végeredmény:

Az Apple Ameikában 100 dollár nyereséget termelt, de csak 0.35 dollár adót fizetett és 2 dollárnyi kamatot. A kajmán szigeteken pedig 0 dollár adót fizetett.


Nyilván ez csak egy leegyszerűsítés, de az elv azonos a valósággal.

2017. nov. 7. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Jó értem én, hogy ÁFA, és hogy azon kívül mást is kéne fizetni, amiből elcsal. De ha egy cikkben egy statisztikát és számokat írnak, akkor ez ferdítés, mert az ÁFA is adó, amit az Apple termel ki az állam számára, és nem én fizetem be az államnak, hanem a bolt. Az ÁFa mindenképpen bele kéne tartozzon abba, amit adó címén az ilyen cégektől levonnak, és az ÁFÁ-hoz képest a lecsalt százalékok elenyészőek, legalábbis Magyarországon biztosan.
2017. nov. 7. 13:11
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
Az ÁFA t mindenki a vásárlóra hárítja, és az teljesen más fajt adó mint amivel az adóparadicsomok foglalkoznak
2017. nov. 7. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!