Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örökléssel kapcsolatban a...

Örökléssel kapcsolatban a lenti esetben mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Van egy féltestvérem, aki nem tartja a kapcsolatot apámmal, így rám szeretné hagyni minden vagyonát apa.

Ezt jogilag megteheti? Külön végrendelkeznie kell erről?


Az autót már a nevemre íratta, de ha jól tudom van egy ún. köteles rész, ami miatt a féltesóm is örökölne valamennyit.


Ezt hogyan tudjuk kikerülni? (Ugyanis szó lenne egy komolyabb megtakarításról és egy ingatlan részleges tulajdonjogáról is.)



2017. dec. 3. 15:56
 1/10 anonim ***** válasza:
Ha még életében neked adja a vagyont, akkor végrendelkeznie sem kell. Ugyanúgy ahogy odaajándékozta neked az autót, odaadhatja a többi dolgot is.
2017. dec. 3. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
47%
sehogy. Nem zárhatjátok ki az öröklésből. De amíg él, rád írathat mindent.
2017. dec. 3. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
52%
Ha azt akarjátok, hogy semmi ne járjon neki akkor ne végrendeletet csináljatok, hanem min. egy öröklési szerződést, vagy eltartásit. Csak ugye ott átkerül egyből minden a nevedre, szóval ezt nektek kell tudnotok, főleg az örökhagyónak belemenne-e.
2017. dec. 3. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Az öröklési szerződésről már hallottam korábban. De azért cserébe őt el kéne tartanom, nem?

Esetleg olyan szerződést lehetne kötni, hogy havi 5 Ft-ot adok neki és cserébe mindent öröklök? Így akkor meglenne az összeg is, de csak jelképes lenne.


Az teljes átírás azért nem megoldható, mert a bankszámlájára folyamatosan érkezik pénz (még dolgozik és kap munkabért, ha pedig nyugdíjba megy a számlájára érkezne a nyugdíja.) És nekem akarja adni a számláján lévő pénzt is.

2017. dec. 3. 19:53
 5/10 anonim ***** válasza:

Nyilván el kellene tartanod ha rászorulna.


Az eltartásiba nem feltétlenül muszáj belevenni a bankszámláját, gondolom azt írnák el a nevedre amit bele van sorolva. Vagy ajándékozás címén esetleg majd a nevedre íratja. Azért kérdezzetek meg erről ügyvédet, vagy közjegyzőt is! Jobban érti, elmagyarázza mint pl. én.


Csak ha nem akarjátok, hogy a féltestvérednek járjon bármi akkor ne végrendeletet csináljatok, mert azt ha megtámadja járhat neki a kötelesrész ha jól tudom. Ki zárni ki lehetne belőle tudtommal, csak az nem elég indok, hogy nem nyit rá ajtót.

2017. dec. 3. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Igazából évtizedekkel előtt megszakította apával a kapcsolatot és azóta sem keresi, emiatt akarja kizárni.


Amit még mondott apa, hogy ha meghal, akkor vegyem le a bankkártyájáról a pénzét kp-ban. Megmondta, hol találom a PIN-kódját. Viszont nem tudom, hogy ez legális lenne-e.

2017. dec. 3. 20:58
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha megoldható inkább írassa be a te nevedet is annál a banknál ahol van a számlája. Így biztos nem tudnak belekötni. Legalább is nálunk is így volt elrendezve, nagyszülők esetében.


Így ha bekövetkezne a legrosszabb akkor kiveszed az egészet, de akkor mindjárt amint lehet, és a te saját neveden futó számlára teszed be vissza a pénzt.


A saját esetünkből kifolyólag osztom itt az észt, vannak ilyen irigy suttyó "rokonok" akik anno a semmiért tartották volna a markukat, meg cseppent is nekik kevéske, mert nem lett a szerződésbe beleírva. (Az utolsó nyugdíjának a felét vitték pl.)

2017. dec. 3. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ha apád már öreg vizsgáltassátok ki egy orvossal hogy teljesen beszámítható-e, egyesek ezt is próbálják ilyenkor támadni, ha van papírotok hogy apád mindent neked ajándékozott cselekvőképessége teljes tudatában a féltesó a hajára kenheti ha pereskedni akarna.
2017. dec. 4. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 blilla ***** válasza:

Teljesen kizárni nem tudjátok, kötelesrész jár neki általánosságban.

5 Ft-os öröklési szerződés színlelt, az nem fog működni.

Bankszámlára lehet tenni halál eseti rendelkezést, akkor az nem lesz a hagyatékban.

A halál utáni készpénzfelvétel viszont akkor jó ötlet, ha nem bánod, ha esetleg börtönbe kerülsz.

Amúgy nem csak a gyermekek, hanem a házastárs is örökös.

2017. dec. 5. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nincs házastársa.
2017. dec. 5. 11:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!