Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Másról szóló információk...

Másról szóló információk eladása, nyilvánosságra hozatala legális, illegális?

Figyelt kérdés

Ha valaki keresi pl a szomszédomat akkor elárulhatom a szomszédom pontos lakcímét, nevét, személyleírását?

Ezért csak pénzt kérni illegális?

Illetve ezek nem személyes információk?



2018. febr. 5. 15:56
 1/8 anonim ***** válasza:

A hozzájárulásával megteheted. Ha nem járult hozzá, akkor kérd el annak az elérhetőségét, aki keresi, és küldd el a szomszédodnak. Majd ő eldönti, hogy fel akarja-e venni vele a kapcsolatot.

Ha hatóságról kérdezi, nyilván kötelező az együttműködés a szomszéd hozzájárulása nélkül is.

2018. febr. 5. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ha én egy térképen minden ház fölé odaírnám az ott lakók nevét és korát majd egy rövid személyleírást, azt lenne jogom nyilvánosságra hozni?
2018. febr. 6. 03:22
 3/8 anonim ***** válasza:

Nézd, az első válaszomban leírtam, hogy egy ember esetében egyvalakinek megadva sem törvényes a személyes adatainak a kiadása. Ezek után hülyeség az a kérdés, hogyha ezt tömegesen csinálod és nem egy személynek, hanem mindenkinek kiadod, akkor azt szabad-e.

Ez kb. olyan, mintha azt kérdeznéd, hogy felpofozni szabad-e egy ártatlan embert, és ha kapsz egy választ, hogy nem, akkor megkérdezed, hogy és halálra verni szabad?

2018. febr. 7. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Sajnos nem áll rendelkezésemre elegendő információ ennek megértéséhez.


Kiss Sándor, Budapest Megyfa utca 8.

Középkorú, barna hajú, kékszemű férfi, kb 180cm magas

Ha ez a személy létezik akkor jogsértést követek el?

Ha ez a személy nem barna hajú vagy nem Sándor akkor már nem? Vagy csak akkor nem ha a Megyfa utca 9ben lakik? Vagy ez akkor lesz probléma ha az illető feljelent, hogy magára ismer?

2018. febr. 9. 00:27
 5/8 anonim ***** válasza:

Egyrészt nekem sem áll elég információ a kérdésed megértéséhez. Az általam adott válasz amúgy általános. Személyiségi jog, és a személyes adatrendelkezési jog megilleti minden embert.


Mivel feltetted ezt a kérdést, feltételezem, te nem kaptál semmiféle felhatalmazást az illetőtől, hogy az adatait megosszad. Személyleírás szintén.

Csak a hatósággal oszthatod meg szerintem.

Amennyiben bűncselekményről van szó, akkor a hatóság felé állampolgári kötelességed ezeket az adatokat megadni, a sértett félnek nem biztos, mert egyrészt önbíráskodásra használhatják fel, másrészt meg akadályozhatják a törvényes eljárást. Pl. felkeresik, kérdőre vonják, stb. az illető meg lelép, mielőtt a rendőrség elő tudná állítani.

Más helyzetben is hasonló a helyzet. Az, hogy ezért pénzt fogadnál el, csak súlyosbító körülmény lenne, de nem azt jelenti, hogy ingyen megteheted, vagy kiírsz a netre húsz ember adatát, és közte van ez is, és megmondod, hogy figyú itt van valahol amit keresel, de nem én mondtam hogy ott van...

Ha ennyiből sem értesz, akkor sajnálom, én feladtam.

A kérdés követését kikapcsolom, mert nem tudok újat mondani. Ha ez is kevés, kérdezz egy jogi tanácsadót! J

2018. febr. 9. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Jó órabérért majd elmagyarázza neked.
2018. febr. 9. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Azt akartam elkerülni. Azért köszönöm.
2018. febr. 10. 13:26
 8/8 anonim ***** válasza:

az adatvédelmi törvény szerint minden személyes adat rögzítése, tárolása, megosztása (adatkezelés) csak az érintett (adatgazda) felhatalmazásával és célhoz kötötten történhet. ha valaki ahhoz járul hozzá, hogy egy x célból kezeld az adatait, akkor semmilyen más célra nem használhatod fel őket.

ha a szomszédod megadja neked személyes használatra a telefonszámát, mert szükség lehet rá, hogy elérd, akkor azt te nem adhatod ki másnak, pláne nem csinálhatsz belőle publikusan elérhető adatbázist és mégkevésbé adhatod el.

ahhoz, hogy térképen, listában, vagy bármilyen más adatbázisban kezeld és pláne másokkal is megoszd az adatokat, mindenképpen az adatgazda erre vonatkozó engedélye szükséges. például, amikor egy hírlevélre, ingyenes mail fiók szolgáltatásra Facebookra, vagy bármi hasonló netes dologra ilyesmire feliratkozol, akkor általában hozzájárulsz, hogy a nekik megadott adataidat ilyesmire is felhasználhassák, vagy akár harmadik félnek is kiadhassák. ilyen engedély hiányában nem tehetnének meg egy csomó dolgot a cégek - és pont ezért szokták időről-időre változtatni az ÁSZF-et, mert rájönnek, hogy az eddigi engedélyek nem tesznek lehetővé új terveket, ezért módosítaniuk kell a szabályokat. ha elfogadod, hozzájárulsz, ha nem fogadod el, akkor törlik az adataidat, viszont így már nem veheted igénybe tovább a szolgáltatást...

2018. márc. 26. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!