Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi történne, ha valaki valami...

Mi történne, ha valaki valami olyat követ el Magyarországon ami az elkövetés pillanatában nem volt illegális?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Beszéljünk egy fiktív Magyarországról.


Tegyük fel, a törvényben úgy van megfogalmazva, hogy

"... szóban vagy írásos engedéllyel....".

Tehát én átmegyek a szomszédbácsi Pistához szilvát szedni a fájáról amit nekem szóban megengedett (és valahogy tudom is ezt bizonyítani), de valahogy mégis a bíróságon kötök ki miatta, majd az "ügyem" miatt észreveszik, hogy valamilyen módon rosszul van megfogalmazva a törvény, mert úgy "tervezték", hogy CSAK ÉS kizárólag írásos engedéllyel mehetek át szilvát szedni a fájáról.


Ilyenkor büntethető vagyok? Vagy ilyenkor mi történik?


Csak kíváncsiság... :D



2018. márc. 18. 03:32
 1/8 A kérdező kommentje:

Vagy egy másik példa:


Tegyük fel, hogy XYZJ harcművészetet használtam az utcán valakin, amiről valahogyan nincsen feljegyzés a törvénykönyvben, hogy az XYZJ harcművészetet nem lehet használni. Tehát az ügyem miatt már az XYZJ is felkerül a tiltólistára. Ekkor súlyosbító körülmény, hogy Rikárdó veséjét az XYZJ harcművészetet használva rúgtam le, ami addig nem volt tiltólistán?

2018. márc. 18. 03:36
 2/8 Andizsuzsi ***** válasza:
Semmi sem történik.
2018. márc. 18. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Olyan cselekmény miatt, amely nem büntetendő, nem kerül büntetőbíróság elé senki.
2018. márc. 18. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
50%
Nem lehet tudni, néha jogtalan a bíráskodás, ha utólag hoznak egy törvényt. Ez történt a nürnbergi perekben is, ahol a nácikat elítélték, akkor még nem voltak emberiesség elleni bűnök meg ilyesmi, de úgy tudom, később is előfordult.
2018. márc. 18. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A harcművészetesre: Mivel ilyenre a jogorvosok is gondoltak, nem a fajtákat teszik tiltólistára hanem egyszerűen a testi sértést.

Tökmindegy, hogy karatéval rúgod le valakinek a veséjét vagy az általad kitalált más technikával. A lábad érintkezett a személlyel. Lerúgtad. Testi sértés.

2018. márc. 18. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Rendben, köszöntem. :D


De, ha harcművészetet használsz, az súlyosbító körülmény nem?

2018. márc. 18. 11:35
 7/8 anonim ***** válasza:

A hazai büntetőjog főszabály szerint nem visszaható hatályú, azaz senkit nem lehet büntetőjogi felelősségre vonni olyan tettért, ami az elkövetés pillanatában legális volt.


A Büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény ( [link] a következőképpen fogalmazza ezt meg:


Időbeli hatály


2. § (1) A bűncselekményt – a (2)–(3) bekezdésben foglalt kivételekkel – az elkövetése idején hatályban lévő büntető törvény szerint kell elbírálni.


(2) Ha a cselekmény elbírálásakor hatályban lévő új büntető törvény szerint a cselekmény már nem bűncselekmény, vagy enyhébben bírálandó el, akkor az új büntető törvényt kell alkalmazni.


(3) Az új büntető törvényt visszaható hatállyal kell alkalmazni a nemzetközi jog általánosan elismert szabályai alapján büntetendő cselekmény elbírálásakor, ha az az elkövetés idején a magyar büntető törvény szerint nem volt büntetendő.

2018. márc. 23. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Hát Magyarországon is bíráskodtak így. Nem emlékszem, mi volt. Mondjuk olyasmi, hogy piramisjáték, de akkor még nem volt tiltott. Nürnbergben sem zavart sennkit a visszamenőleges ítélkezés, mert annyira "igazságos" volt - pl- kivégezni egy antiszemita újságírót.
2018. márc. 23. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!