Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Vízóra a szomszéd kertjében?

Vízóra a szomszéd kertjében?

Figyelt kérdés

Kedves Fórumozok,


a köv.ügyben szeretném a segítségeteket kérni:


Adott egy 5 újszerű lakásos sorházi ház.

Társasházként van bejegyezve.Az adott lakáshoz tartozó kertek kizárólagos használatúak,kerítéssel elválasztva.


Az egyik szomszéd kertjében található a vízóra,egy főmérővel és 5db mellékmérővel.


Ezidáig semmilyen gondunk nem volt ebből,bár úgy tudjuk ez így nem teljesen szabályos?!Ez így van egyáltalán?


Az a szomszéd(nem mellesleg ő a telek eredeti tulajdonosa,és a társaház építője),akinek a kertjében találhatóak az fogyasztásmérő órák kitalálta,hogy ő kivállna ebből.

Csináltatna magának egy főórát,a mi (másik 4 tulaj) főóránk pedig maradna közös a továbbiakban 4db mellékmérővel,továbbra is az ő területén.

Ez az alapító okirat szerint csak az összes tulajdonos egyöntetű engedélyével szükséges,ezért alá kellene írni,hogy engedélyezzük..


Származhat ebből bármilyen problémánk?Mire kell ügyelni,mit tanácsoltok?


Köszönöm a segítséget!


2018. ápr. 19. 00:09
 1/8 anonim ***** válasza:

Keressetek meg egy ügyvédet és egy építészmérnököt.

Az alapító okirat módosításához az összes tulajdonos hozzájárulása szükséges.

Ha csak a vízóráját akarja "főórásítani" abból károtok nem lesz (max annyi, hogy egyel kevesebb felé oszlik fel, ha esetleg valaki a 4ből nem fizeti).

HA teljesen ki akar válni a társasházból akkor mindenképp nézzétek meg a közös szerkezeteket mert elő tud állni érdekes helyzet, illetve az ő tulajdonára jegyeztessetek be szolgalmi jogot az órák miatt.

2018. ápr. 19. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
55%

Javaslom, hogy áldozzatok rá kicst többet és vezessétek ki az ő telkéről azt az ágat, ahová a ti kertetekbe is megy mellékmérő egy közös telekrészre, pl a bejárat közelébe.

Bajotok elvileg semmi nem lesz belőle, ellenben nehézség adódhat az óraleolvasásnál, ha marad a szomszéd telkén.

Ha neki saját főmérője lesz (lehet, én sem szeretek közösködni ilyesmben) akkor nem biztos, hogy mindig lehetősége lesz az óraleolvasónak vagy nektek bejutni és megnézni a vízmérők állását.


Amúgy ha megcsináltatja a külön főmérőjét, abból nektek károtok nem származik, ha biztosan nem tud a tiétek felől vzet használni utána. Érthető ha eddig nála vlt az összes kerti mérőóra, főleg ha ő volt az eredeti tulaja a teleknek - de semmi nem gátol meg benneteket, hogy ezt megváltoztassátok és a villanyóra mintájára olyan területre vezessétek ki, ahol mindenki láthatja. Csak pénzbe kerül. Sok-sok pénzbe.

2018. ápr. 19. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A kérdés nem egyértelmű. Miből válna ki?

Társasházban a telek és az épület egyetemes közös tulajdon. Ebből ki lehet válni,de az ingatlan adásvétel.

Az Alapító Okirat nem rendelkezik és nem is rendelkezhet telekrészek tulajdonjogáról, a Szervezeti és Működési Szabályzat viszont rendelkezhet telekrészek kizárólagos használatáról.


A közművek egy más kérdés, ott az adott szolgáltatóval kell egyezkedni. Bár minden lehetséges, azért kételkedem abban, hogy a Vízművek egy társasháznak ad két főmérőt. Egyébként ha ad, akkor a többiek főmérőjét én áthelyeztetném a 4 közül valamelyik telekrészre.

Megjegyzem, a két főmérőnek az ég világon semmi értelme. Külön mellékmérő pedig magánügy.

2018. ápr. 19. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nem a társasházból akar kiválni.

Jelenleg az ő kertjében van a főmérő+5 almérő.

Azt szeretné ha neki lenne egy külön főmérője,a maradék 4 szomszédnak pedig az eddig főmérő+4 almérő.

Nem tudom,ez miért jó neki.

Idén esedékes a szokásos vízóra csere(most először,mert 8 éves ház),nem tudom közre játszhat e ez.

Számomra kicsit aggályos,hogy az ő telkén ezáltal lesz egy főmérő+4 db almérő,amihez semmi köze..

Nem tudom,hogy ennek mi értelme van,mit tud vele ügyeskedni,illetve ha esetlegesen eladja a lakását,származhat e bármi negatív hasznunk belőle.

Azt sem tudom,hogy a jelenlegi megoldás egyáltalán szabályos e..


Ő az építettő,nyilván az lett volna a szabályos,korrekt,ha minden lakáshoz külön megcsinálja az órát,csak hát ezen szépen spórolt..Én viszont,ha nem muszáj emiatt nem szeretnék plussz 100-150 e ft-ot fizetni,azért mert ezt ő annak idején-még lehet nem is teljesen szabályosan-kispórolta.

2018. ápr. 19. 14:14
 5/8 anonim ***** válasza:

Nos! itt az a lényeg hogy a ti vízórátok az egy magán vízvezeték rendszer és mint ilyen ha most jön az óra hitelesítés akkor azt nektek kell majd fizetni plusz a főmérőét is.

Azért akar kivállni a szomszéd mert ő átakarja vetetni a vízművel az ő óráját, mert ha a vízmű tulajdonába kerül akkor a hitelesítést a vízműnek kell fizetnie mert a vízmű tulajdonába lesz a vízóra. Szerintem ezért akarja elkülöníteni szomszédotok az ő óráját.


remélem érthetően írtam le.

2018. ápr. 19. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nekünk nem a vízművek fogja hitelesíteni az órát?Csak az övét?

És ezért megérni kiválnia 100 e ft-ért(állítólag ennyi egy új főmérő kialakítása)?

2018. ápr. 19. 22:02
 7/8 anonim ***** válasza:

Az mindegy hogy ki hitelesíti az órát, itt az a lényeg hogy ki fizeti a hitelesítés költségét.

Ahogy már leírtam az előzőekben akinek a nevén van az óra az fizeti a hitelesítést, tehát ha a szomszédotok csináltat egy új órát magának és az a vízmű tulajdonában lesz akkor innentől kezdve a hitelesítést a vízmű fogja fizetni, ti meg a ti órátok hitelesítési költségét fogjátok fizetni mert az óra a ti neveteken van.

2018. ápr. 20. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Kis butusok. Társasházban élnek és még ezt sem tudják. Miért nem kértétek mindjárt mindannyiótok ikermérővé alakítását a meglévő bekötésre a meglévő főmérő helyett?(óraszétosztás)Akkor legalább visszautasíthatná a vízmű :D

Hely végül is már most is van és jóval olcsóbb mint az új bekötések. És a hitelesítési díjat is megúsznátok. Menne bele szépen a vízdíjba. Nagy kár ,hogy jogilag telkenként csak egy bekötés és egy főmérő lehet. Noha ikermérő lehet több is.Bonyolult az élet. Egy építészmérnök sem gondolhat mindenre előre.

2018. jún. 25. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!