Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy lehet tanyát eladni...

Hogy lehet tanyát eladni földdel együtt? 3 helyrajzi számon lévő ingatlant lehet egyesíteni?

Figyelt kérdés

Van egy tanyám 8 hektár földdel, amit mindenképp a tanyával együtt szeretnék eladni olyan személynek, aki szeretne itt élni, és mezőgazdasággal foglalkozni. A gond csak az, hogy a termőföld eladására teljesen más szabályok vonatkoznak.

Míg a tanyát bárki megveheti, a földre elővásárlási joga van több embernek is. A szomszédom az első, akinek kellene is a föld, így biztos megakadályozná, hogy a tanya jövendőbeli tulajdonosa a föld tulajdonosa is legyen egyben. Azt nem szeretném véletlen se, hogy eladom a földet a szomszédomnak, mert föld nélkül egy tanyának nem sok értelme van.


A másik, hogy a tanya és a föld 3 HRSZ-en van, a tanya 1 hold földdel, plusz egy 3 és egy 5 hektáros föld is külön HRSZ-en van közvetlenül a tanya körül. Ezeket mind lehet egy HRSZ alá egyesíteni? Ezzel szeretném garantálni, hogy ez a kis birtok egybe maradjon.


Egy kis olvasmány arról, hogy milyen körülményes eladni a földet a fidesz "jóvoltából", amit ezúton is szeretnék megköszönni nekik...


[link]



#eladás #tanya #termőföld #elővételi_jog
2018. ápr. 22. 09:26
 1/6 anonim ***** válasza:
Kérhetsz telekegyesítést, pláne ha az egyesítendő ingatlanok mind a te tulajdonodban vannak.
2018. ápr. 24. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Én tulajdonomban van, de attól tartok, hogy a földeket tudom csak összevonni a tanya nélkül, de majd rákérdezek erre a földhivatalnál.

Azt viszont megtehetem, hogy eladom a tanyát, és a vevőnek 3 évre bérbe adom a földet, 3 év után pedig már jogosult lenne megvásárolni is. Biztos vannak kiskapuk, csak kár, hogy a hülye törvények miatt még ezzel is trükközni kell. Szomorú, hogy a saját tulajdonommal se tehetem azt, amit szeretnék.

2018. ápr. 24. 18:20
 3/6 Gerelyke44 válasza:
A HRSZ összevonható. A földhivataltól kell kérni. Telekalakítási kérelem. 35Eft volt a díja+ földmérő aki kiméri. Ez a folyamat viszonylag gyors és nem túl költséges. A másik kérdés már problémásabb. (azért tudom , mert 12 évig éltem tanyán és most adtam el) A tanya nem mindegy, hogy a jogi jellegét nézve tanya-e vagy le van véve a földhivatali lapról. Ha igen akkor nem kell kifüggeszteni és simán adás-vételivel átírható. (így jártam el én is) Ha rajta van a jogi jellege: tanya megnevezés akkor az is kifüggesztés köteles. A föld ha van AK értéke tehát termőföld akkor kifüggesztés köteles és elővásárlási joggal rendelkezik minden magyar állampolgár akinek mezőgazdasági végzettsége van. A szomszéd is lehet ilyen de nem igaz, hogy ő rendelkezik csak elővásárlási joggal. A föld bérbeadása is változott. CSAK olyan személy veheti bérbe aki rendelkezik ilyen végzettséggel vagy legalább aranykalászos, ezüstkalászos tanfolyammal + van gépe a műveléshez. Sajnos ez van.
2018. ápr. 25. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Én nem is azt írtam, hogy csak a szomszédnak van elővásárlási joga.


"Míg a tanyát bárki megveheti, a földre elővásárlási joga van több embernek is."


És ugye van sorrend.

Első az állam.

Utána:

"c) az olyan földművest, aki helyben lakó szomszédnak minősül;

d) az olyan földművest, aki helyben lakónak minősül;

e) az olyan földművest, akinek a lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa az adásvétel tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 kilométer távolságra van."


Itt a c) pontba tartozó szomszédom rögtön lecsapna a földre. Tehát hiába akarná megvenni egy 100 km-re lakó, aranykalászos gazda, nem jutna hozzá.


Ezt a jogi jelleget nem igazán értem. Ezt hol tudom megnézni? Ügyfélkapun megnézhetem a tulajdonlapot, de azon rajta van a jogi jelleg? Szerintem tanyaként van bejegyezve.

Ez a kifüggesztés jó kis szopatás. Egy ismerősömnek is 3 évig tartott eladni a jogi útvesztők miatt, hiába volt rá vevő.

2018. ápr. 25. 22:28
 5/6 Gerelyke44 válasza:
Földhivatal. Ha bemész akkor kérhetsz betekintést díjmentesen. Náluk fel van tüntetve a jogi jelleg. Rettenetes, hogy ilyenek vannak. Nekem 1 évbe telt mire mindent megcsináltam + egy kazal pénz. Sok sikert.
2018. ápr. 26. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2018. ápr. 27. 05:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!