Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért enged el a cég évek óta...

Miért enged el a cég évek óta ott dolgozókat felmondási idő nélkül? Mind közös megegyezés lenne?

Figyelt kérdés

Ha valaki évek óta dolgozik egy munkahelyen és felmond, akkor elvileg köteles lenne a 30 napos felmondási időt letölteni. Kivéve ha a munkáltatóval közös megegyezéssel válnak el és akkor megegyeznke benne hogy azonnal mehet.

Mostanában (utóbbi pár hónap) egy csomó ember ment el szinte egyik napról a másikra. Bejelentették h felmondanak, jöttek még pár napot, vagy annyit se.

De olyan is volt aki reggel ment oda a főnökhöz a felmondólevéllel, és még aznap távozott és ott volt 6 éve.

Nem értem: ilynekor nincs felmondási idő? Elvileg kell legyen mert ugyanolyan formaszerződésük van mint nekem és abban nincs benne h ne lenne felm idő.

Vagyis a cég eltekint tőle. De vajon mi érdeke fűződhet a cégnek ahhoz hogy egy 6 éve (pl) ott dolgozót 1-2 óra alatt elengedjen? Ez a cégnke nem lehet jó semmiképpen-miért mennek bele?

Mert azt értem hogy írnak egy közös megegyezést és akkor jogilag okés, na de miért írnak mindig közöst? Miért nem csap a cég az asztalra hogy 30 nap a felmondás és azt szépen le kell tölteni és kész?


2018. aug. 25. 09:45
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Számos oka lehet:


- amúgy is létszámot akarnak csökenteni

- még örülnek is, hogy pont az az illető elmegy, már kiégett

- nem bíznak benne, hogy felmondási idő alatt rendesen fog még dolgozni

- olyankor megy el, amikor épp kevesebb a munka, még spórolnak is a szezonalitás kiegyenlítésével

- a cég is sáros ebben-abban, és egy azonnali munkavállalói felmondás helyett egyszerűbb így békében elválni

2018. aug. 25. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Plusz: lehet elég sok fennmaradt szabadsága is, amit ki kell adni neki!
2018. aug. 25. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

"- a cég is sáros ebben-abban, és egy azonnali munkavállalói felmondás helyett egyszerűbb így békében elválni


"


Ja tehát lehet úgy szól a "beszélgetés" a főnökkel hogy főnök úr vagy elenged még ma, vagy iylen olyan üggyel akkor megyek a navhoz bíróságra munkaügyi felügyeletre (szürkemunka feketemunka ki nem fizetett túlóra stb) és a főnök erre azt mondja hogy jó jó menjél... inkább minthogy borítsák a bilit?

2018. aug. 25. 09:54
 4/15 anonim ***** válasza:
Akár ez is lehet.
2018. aug. 25. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

"Plusz: lehet elég sok fennmaradt szabadsága is, amit ki kell adni neki!"


Azt biztos nem, mert akkor az elszámolás is a szabi letelte után történne meg. De itt volt olyan akik egyik nap felmondott és másnap minden papírja és pénze már a kezéáben volt. És évek óta itt volt.

2018. aug. 25. 09:55
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha ennyire érdekel, kérdezd meg az illetötöl!


De egyetlen cég sem KÖTELES ragaszkodni a felmondási idö letöltéséhez, és adott esetben éppena régen tartó munkaviszony miatt tesz ennyi szivességet az elmenö dolgozónak.

2018. aug. 25. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

"Azt biztos nem, mert akkor az elszámolás is a szabi letelte után történne meg"

Nem feltétlenül. Az elmúlt pár évben többször is előfordult, hogy szabadsággal léptem ki a munkahelyemről és az utolsó benn töltött napomon kaptam meg a papírjaimat, holott mondjuk még egy hétig munkaviszonyban álltam.

2018. aug. 25. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Csak kérdezem az egészet mert ez már a többedik eset és a főnök szidja a távozókat mint a bokrot hogy elmentek cserben hagytak és hol talál most embert másnapra.... én meg sose értem hogy ha ez ekkorra gond akkor mi a lófüttyért engedte el az embereit egyik napról a másikra? Ha gond a pótlásuk?

AKkor miért nem mondta hogy 30 nap letöltöd szépen ha nem akkor bíróság?

2018. aug. 25. 10:06
 9/15 anonim ***** válasza:

Felmondási idő lényege, hogy a munkáltató ne maradjon egyik pillanatról a másikra munkaerő nélkül.

Meg persze munkakörtől is függ. Ha nagyobb cég, akkor "van más a helyére". Ezalatt nem azt értem, hogy ne lenne munkaerőhiány, csupán átcsoportosítással megoldható a helyettesítése.


Továbbá elég gyakori megoldás, hogy munkaközvetítőkön keresztül alkalmaznak embereket. Ezáltal nem az adott cég alkalmazásában áll, így bizonyos kötelezettségeket se kell teljesíteni. Pl bármikor kirúghatják indoklás nélkül (konkrétan csak nem "bérlik" tovább), végkielégítést se kell fizetni...

De persze ez kétoldalú, a munkavállaló is bármikor abbahagyhatja a kiközvetítést.

2018. aug. 25. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Létezik azonnali hatályú felmondás is, akkor nincs felmondási idő; de indokolni kell, s perelhető, ha hazudott.
2018. aug. 25. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!