Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Utcán sétálva kamerával és...

Utcán sétálva kamerával és személyiségi jogok?

Figyelt kérdés

Ha az utcán sétálok és vlogolok telefonba

vagy épp van rajtam egy fejkamera

és sikerült felvenni embereket meg rendszámokat meg nem tudom még mi tiltott akkor mi a helyzet?


Feltölthetem mondjuk YT-ra?


Olvastam a törvényt de nem tudtam egyértelműen kibogozni hogy értsem, nyilván nem szándékosan és célzottan rögzítek valakit vagy valamit.


2018. okt. 18. 14:20
 1/9 anonim ***** válasza:
14%
Én ha magamra ismernek ilyen videókban biztos hogy jelentenem!
2018. okt. 18. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
68%

nehéz ügy ez mert joghézag van


speciel ha kimész felvenni a tűzijátékot és azon véletlenül bárki látható akkor nincs gond, de ha megkérnek illik kitakarni. #1 pl. bármit is jelentene, amennyiben nem szándékosan veszik jogilag nincs bűncselekmény

2018. okt. 18. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
36%
Takard ki a fejeket és rendszámokat.
2018. okt. 18. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
#3 ez minden csak nem a kérdésre való válasz, okkal van jogi kategóriában ;)
2018. okt. 18. 16:48
 5/9 anonim ***** válasza:
45%

2-es hülyeséget ír.

A videofelvétel, ha engedéllyel, ha anélkül történik, NEM bűncselekmény, csak jogsértés (ha engedély nélküli).


Ennek vonzata az lehet maximum, hogy az akit engedélye nélkül rögzítesz, polgári pert indít és esetleg kártérítést, sérelemdíjat követel.


Azonban nem kell senki engedélye, ha a felvétel célja pl. az, hogy egy romos utcaszakaszt megörökíts. Ilyenkor az adot szakaszon elhaladó járókelők, gépjárművek a felvétel szerves részeivé válnak, nem perelhetnek, ahogy egy tömegrendezvényről készült képeken szereplők, vagy a balatonban fürdők, a halászbástya előtt elhaladók sem tehetik ezt.


Azt gondolom észrevetted már, hogy amikor a profik (pl. hiradósok) egy-egy felvételt készítenek, ügyelnek arra, hogy sokáig ne vegyenek egy-egy személyt. Ez éppen azért van így, hogy az illető ne perelhesse őket.

2018. okt. 19. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

#5 nos igen, #2 valóban keveri a bűncselekményt a jogsértéssel de máskülönben igaza van, házról közterületet figyelő kamera illegális, de ha valaki épp becsúszik bemászik a fotóba videóba azt felvenni legális, motoros-sisak-kamera felvételekkel is tele a net,

legfeljebb nem etikus de valljuk be, ez régen is most is így volt, csak régen kevesebb fotó készült és nem volt internet.

2018. okt. 19. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

de pl. az autós kamera esete szerintem vonatkozhat ide is, elvégre a felvett kép közel azonos tartalommal bir:


a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság megerősítette, hazánkban továbbra sincs olyan jogszabály, ami kifejezetten megengedné vagy tiltaná a kamera elhelyezését és használatát a gépjárművekben.


Saját célból tehát mindenki készíthet fedélzeti kamerás felvételeket. Ezek egyrészt akár szórakoztató célból is készülhetnek, ha például vissza kívánjuk nézni, hogy merre jártunk egy adott napon, vagy utazás során. Publikálni, nyilvánosságra hozni azonban tilos úgy a felvételt, hogy azon bármilyen arc, vagy rendszám felismerhető legyen. Ráadásul ijesztően hathat, hogy a Ptk. március 15-ével életbe lépett módosítása óta nem csak felhasználni, elkészíteni sem lehet úgy egy fotót sem, hogy annak szereplőjétől ne lenne hozzájárulásunk (idézet a Ptk-ból: "2:43. § A személyiségi jogok sérelmét jelenti különösen a képmáshoz és a hangfelvételhez való jog megsértése. (...) 2:48. § (1) Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges."). Rögtön árnyalja ugyanakkor a képet az említett törvényszakasz második pontja, "(2) Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén.".


VISZONT


"Személyes adat kezelhető akkor is, ha az érintett hozzájárulásának beszerzése lehetetlen vagy aránytalan költséggel járna, és a személyes adat kezelése az adatkezelőre vonatkozó jogi kötelezettség teljesítése céljából szükséges, vagy az adatkezelő vagy harmadik személy jogos érdekének érvényesítése céljából szükséges, és ezen érdek érvényesítése a személyes adatok védelméhez fűződő jog korlátozásával arányban áll."


Tiltás tehát egyértelműen nincs hazánkban a fedélzeti kamera használatára, a felvételek publikálása rizikós és következményekkel járhat, az azonban egyértelmű, hogy vita eldöntésében bizonyítékként jogszerűen használható és felettébb hasznos lehet az ilyen készülékkel készített felvétel.

2018. okt. 19. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
vagy a balatonban fürdők - én egyszer családi videófilmet készítettem tinikoromban (nem a netre) és bevittem a strandra a kamerát, elkezdtem filmezni és úgy dobtak ki mint macskát ... mert, hogy ez jogilag helytelen plusz ízléstelen :O
2018. okt. 21. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

# 8

a strandok rendszerint már nem közterületek

2018. okt. 23. 19:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!