Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Fegyverrel elkövethető közvesz...

Fegyverrel elkövethető közveszéllyel fenyegetés?

Figyelt kérdés

Amit most írok nem tervezem és nem is csinálok ilyent, azonban kiváncsi vagyok hogy ez közveszéllyel fenyegetés tárgyát képezi-e. Lesznek olyan szavak amik úgy fognak tűnik a szavaimból mint ha megtettem volna, vagy tervezem megtenni. Amit írok ez egy példai szituáció amire kiváncsi vagyok csupán.


Nem látok erről semmi információt hogy valakit hasonló story miatt vontak volna felelősségre, ezért itt megkérdezném. Szeretném megtudni hogy ha egy rendőrséget felhívok és azt mondom hogy Budapesten a 2 peronjánál lelővök mindenkit mert összevesztem a felességemel, akkor megvalósítottam a közveszéllyel fenyegetés bűntettének fogalmát, tehát kimerítettem? Természetesen úgy kell érteni, hogy ez egy példa és egy tréfa. Ebben az esetben nem szabálysértést merítettem ki (telefonbetyárkodás, 5.000-től 150.000 ft között terjedő büntetési tételt) hanem megvalósítottam a közveszéllyel fenyegetés fogalmát? Természetesen a szituációmban

átvizsgálták a helyszínt a rendőrök és nem állt fel valós veszély. A btk 338£ sem taglalja hogy mivel is lehet elkövetni. Ezzel a mondattal kimeríteném a közveszéllyel fenyegetés fogalmát? És még azt hadd tegyem hozzá 2 rendbeli közveszéllyel vádolnak, ebben a példában megvalósítottam bűncselekményt? Vagy csak a telefonbetyárkodás szabálysértését. Csak azért hoztam fel példának, mert az utóbbi időben bombával való fenyegetések voltak. És mi a helyzet a fegyveres dologgal kapcsolatban.?


Előre is köszönöm a választ!



2018. okt. 29. 08:18
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:

Ez áll a törvénybe; Közveszéllyel fenyegetés

338. § (1) Aki a köznyugalom megzavarására alkalmas olyan valótlan tényt állít, híresztel, vagy azt a látszatot kelti, hogy közveszéllyel járó esemény bekövetkezése fenyeget, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a közveszéllyel fenyegetés a köznyugalmat súlyosan megzavarta.



Az azonban nincs leírva hogy mivel lehet elkövetni közveszélyel fenyegetést. Tehát a kérdés az, hogy megvalósult-e a példában a közveszélyel fenyegetés tényállása.


Vagy csak szabálysértés (telefonbetyárkodás)


Természetesen nem vesztem össze vele, nincs feleségem, nincs fegyverem. Stb.

2018. okt. 29. 08:26
 2/17 anonim ***** válasza:
Nem telefonbetyárkodás. Pl ha bombával fenyegetsz lehet akár terrorcselekmėnyel fenyegetės. De a fegyverből is. Mindenkėpp bűncselekmėny ės nem szabálysėrtės! Lehet hogy csak felfüggesztettet kapnál ha soha semmi nem volt a számládon, illetve "csak" betyárkodásnak szántad, de ezeket komolyan veszik. Nem szabálysėrtės!
2018. okt. 29. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Általánosan megválaszolva a kérdésedet igen elkövethető.


De konkrétan az a példa amit írsz nem feltétlenül közveszély. (körülményektől és értelmezéstől függ)


Ha mondjuk azt mondod hogy belelősz egy folyékony földgázt szállító tartályba az tuti.

2018. okt. 29. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Úgy értem ahogy írtam. És ha valaki 100 órát kapot közérdekű munkára?
2018. okt. 29. 09:31
 5/17 anonim ***** válasza:
Úgy ėrted van aki ezt megcsinalta (te) ės 100 óra közmunkát kapott ėrte? Örüljön neki hogy annyival megúszta.
2018. okt. 29. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Mint írtam, ez egy példa. Én azt tudom hogy elkövethető bombával stb. Na de fegyverrel elkövethető? Olyan írhatna aki jogi területen dolgozik stb.
2018. okt. 29. 10:15
 7/17 anonim ***** válasza:

A mai magyar valóság nem alkalmas a helye sválasz megadására, mert ma nincs törvény. Pontosabban törvény van, mégpedig olyan módon fogalmazva, hogy akinek erre lehetősége van, bármit kihozhat. Azaz a te esetedre lehetséges, hogy még nyomozati szakaszba se kerül, meg lehetséges 20 év börtön. Meg minden, ami közte van.


Ha elvileg (azaz nem a mai magyar helyzetből, hanem a tényleges - értelmes - jogból kiindulva) kérdezed, úgy lehet válaszolni. Sok múlik a környezeten, meg azon, akik hallották a telefont és döntenek, mit gondolnak erről. Lehet, hogy a telefonból eldönthető, kamu az egész, ekkor felkeresnek és szabálysértésért elég súlyosan (de nem börtönnel) fogsz felelni. Ha valósnak gondolják a veszélyt, akkor két dolog történik, téged gyorsabban vesznek elő, másfelől megszállják és biztosítják a helyszínt. Ha nem lesz alap (és normális az igazságszolgáltatás), akkor a súlyos pénzbírság mellett fizetsz minden költséget. Ha azonban korábbi viselkedésed alapján megalapozottnak tartják a fenyegetést, sok mindenre számíthatsz a börtöntől a kényszer-gyógykezeltetésig. Ne keress paragrafusokat, ha nem értesz hozzá, mert reménytelen, a jog ennél kicsit bonyolultabb. Inkább ne foglalkozz abszurd dolgokkal, hasznosabb, ha értelmes tanulmányokra fordítod az idődet.

Tudod, a priusz csúnya dolog, az életedet kijavíthatatlanul tönkre teszed vele. Akkor is, ha ez nem bejegyezve van, csak a fejekben. Ugyanis csak az számít, mit gondolnak rólad, nem az, mit írnak le.

2018. okt. 29. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Ha pėlda, kitaláció akkor hogy jön ide az, hogy valaki 100 óra közėrdekű munkát kapott? :D
2018. okt. 29. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Utolsó! Úgy jön ide, hogy ez egy gondolat hogy mivan akkor ha volt már korábban hasonló bűncselekménye, amiért kapott 100 óra munka büntetést. A kérdésem még él, ebben a szituációban elkövethető e bűncselekmény? Ki meríti e a közveszéllyel fenyegetés fogalmát. Kérdésekre válaszoljál, ne azt hogy mit miért stb.
2018. okt. 29. 11:09
 10/17 anonim ***** válasza:
Ki. Hasonló miatt ha mar büntettėk jóval szigorúbban fogják most, hogy visszaeső.
2018. okt. 29. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!