Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kisbefektetők társulásakor...

Kisbefektetők társulásakor milyen cég vagy egyéb egyesülési formában érdemes gondolkodni?

Figyelt kérdés

Adott nagyjából egytucatnyi ember, fejenként 1-3 millió forinttal, amit szeretnének közösen befektetni valamilyen vagyontárgyba, majd a remélt hasznot a befektetéseik arányaiban megosztani.

Ehhez mi a célszerű egyesülési forma?


2018. nov. 6. 16:39
 1/4 anonim ***** válasza:

Ilyen összegek mellett egy sima kft. bőven elegendő.


Ha az is cél, hogy lehetőleg ne ismerjék a befektetők személyét (ún. csendes társak), akkor zrt.


Az ilyen célokra kitalált befektetési alapok más ligában játszanak, így ezek nem jöhetnek szóba, alapítvány gazdasági tevékenységre nem alapítható.


Bizonyos esetekben pedig egy sima szerződés is elég, nem kell hozzá cég.

2018. nov. 11. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

1: Köszönöm a választ. Ilyen összegek mellett én a kft-t is túlzásnak érzem, pláne, miután megnéztem az adóvonzatát.

A "sima" szerződésre én is gondoltam, de ez hogy nézne ki a gyakorlatban? Az egyesülési forma azért lenne lényeges, mert ott a taggyűlések által lehetne biztosítani a "demokratikusságot".

2018. nov. 11. 20:20
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem feltétlen magas a Kft. adóvonzata.


KIVA (kisvállalati adó) mellett lényegében csak az osztalék után adózol, ami 13%, ha nincs osztalék, nem kell adót fizetni.


Ügyvezetőknek ha van minimum 36 órás olyan jogviszonyuk, ami alapján be van fizetve utánuk a tb, akkor járulékot sem kell fizetni, ügyvezető pedig saját cégben dolgozhat ingyen is, tehát személyi jövedelemadót sem kell fizetni.


Iparűzési adó székhely- és településfüggő, bizonyos településeken egyáltalán nincsen, tehát ez sem költség, de ez is maximum a "haszon" 2%-a, amit bizonyos tételek csökkentenek, tehát a gyakorlatban ez kevesebb szokott lenni.


A befektetés tárgyától függően érdemes lehet alanyi áfamentességet választani, ilyenkor áfát sem kell fizetni, bizonyos tevékenységek meg eleve tárgyi áfamentesek.


A fentieket figyelembe véve tehát, ha a cég okosan adózik, a legnagyobb havi kiadása a számlavezetési díj és a könyvelő díja.


A legfontosabb szempont azonban, ami a kft. mellett szól, hogy a Kft. tagjainak korlátozott a felelőssége, tehát ha a befektetés bedőlne, akkor a tagok a cégbe vitt vagyon felett nem felelnek a cég tartozásaiért (vannak kivételek, de feltételezzük, hogy mindenki jóhiszemű és tisztességes). Nem tudom, hogy mi lenne a befektetés, de egy befektetés jellemzően kockázatos, a cégeket pedig pontosan erre találták ki, hogy nyugodtan lehessen kockázatot vállalni.


A "sima" szerződés úgy nézne ki, hogy egymás között ti megállapodtok, hogy xy befektetést hogyan kezeltek.


Tehát ha vesztek egy ingatlant 10-en, akkor ti a tulajdoni lapon, az adásvételi szerződésben, meg egyébként mindenki mással szemben magánszemélyként jelentek meg, de egymással szemben a szerződés szabályozza a viszonyaitokat. Tehát ha a szerződésben az van, hogy senki nem adja el a részét 5 éven belül, akkor senki sem adhatja el a részét 5 éven belül.


Ez konkrétan az ún. polgári jogi társaság, de cégeknél hívják szindikátusi szerződésnek is, ami jobban visszaadja a dolog lényegét: kívülről ti magánszemélyek vagytok, de egymás között megegyeztek, hogy ki hogyan jár el, hogy gyakorolja a jogait, mi a közös célotok, amelynek megvalósítását mindenki közösen vállalja.


Ennek előnye, hogy egyszerű, kívülállóknak nem kell tudnia róla, rugalmasan kezelhető.

2018. nov. 14. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
És amit még elfelejtettem: közel sem biztos, hogy cég nélkül jobban kijöttök az adóval, kivéve persze, ha van a befektetésből az "adóhatóság előtt bizalmasan kezelt" jövedelem is.
2018. nov. 14. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!