Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogos védelem esetén, ha az...

Jogos védelem esetén, ha az ember valamely közbiztonságra különösen veszélyt jelentő eszközzel védi meg magát, akkor mire számíthat?

Figyelt kérdés

Tegyük fel az éjszaka közepén három ember körüláll az utcán és azt mondják nekem halálra fognak verni és én leszúrom, mondjuk egy rugós késsel az egyiket (és tegyük fel a többi ezek után elmenekül), mire számíthatok? Nem halna bele, de azért komolyan megsérülne.


Jogilag milyen következményekkel néznék szembe, ha ez így megtörténne?


Tudom, ilyen eszköz nem is lehetne az embernél, pénzbírsággal büntetik.


Erre vonatkozva úgy találtam csak információt, miszerint: megelőző jogos védelem nem biztosít büntetlenséget akkor, ha valaki élet kioltására alkalmas eszközzel védi meg magát.

De ami engem érdekel az a nem megelőző, hanem már a jogos védelem.



#önvédelem #védelem #boxer #BTK #vipera #rugós kés #megelőző jogos védelem #közbiztonságra különösen veszélyes eszköz
2018. nov. 19. 19:11
 1/4 A kérdező kommentje:

Ezt találtam még:

Jogos Védelem Btk. 22. § (1) Nem büntetendő az a cselekmény, amely a saját, illetve más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.


Ezek alapján (az én értelmezésemben) a kérdésben leírt események után nem lennék büntethető.

2018. nov. 19. 19:25
 2/4 anonim ***** válasza:
Ha éjjel és csoportosan támadnak rád akkor tudtommal jogos.
2018. nov. 19. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen független a kettő. Az, hogy nem tarthatsz magadnál bizonyos dolgokat, szabálysértés, de attól még jogos védelemre használhatod. Olyan szabály pedig nincs, hogy "jogos védelem nem biztosít büntetlenséget akkor, ha valaki élet kioltására alkalmas eszközzel védi meg magát". Régen volt arányosság, ma már, az új Btk. szerint az sincs, így nem vagy köteles arányosan védekezni.
2018. nov. 19. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ez két külön ügy.

Ha bebizonyosodik a jogos védelem, akkor nem lehet bajod magából az emberölésből.

Egy szabálysértési eljárást esetleg indíthatnak ellened a kés miatt, pár tízezer Ft-ra. De ezt is megúszhatod, ha nem valami extra nagy késről van szó, ami az égvilágon semmire nem használható a szurkáláson kívül. Pl. elég két tanúskodó kolléga, aki bizonyítja, hogy a munkahelyen rendszeresen ezzel hámozod az almát meg ezzel kened a vajas kenyeret, és azért tartod magadnál. A rejtve történő szállítást nem büntetik, ha okkal volt nálad az adott különösen veszélyes eszköz. Pl. balta is lehet a kocsiban, ha a telken voltál nyársalni, csak az a balta nem lehet az anyósülésre kitéve, hanem pl. rongyba csavarva ott lehet az ülés alatt. Lehet, hogy egy tájékozatlan rendőr megbüntet érte, de ha nem ismered el a szabálysértést és bíróságra viszed az ügyet, akkor kijöhetsz belőle.

A rugós kés birtoklása és indokolt szállítása nem szabálysértés, csak a forgalmazása.

A BTK-n kívül ebből vettem az állításokat:

[link]

2018. nov. 20. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!