Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha Interneten fellelhető...

Ha Interneten fellelhető adatokból kiderítem egy közszereplő lakcímét, akkor azt nyilvánosságra hozhatom, vagy a kiderítés módját, lépéseit?

Figyelt kérdés

Múlt héten egy családi összejövetelen beszélgettünk ismert emberekről, sztárokról stb., hogy sokaknál tudni lehet a címet, Google Map-on belinkelik a házat, más pedig jogosan titkolja. Mondtam, hogy sokan ennek ellenére olyan információkat adnak ki, amik alapján könnyen kideríthető a cím. Mivel nagynénémék régi (tíz éves) Heti Hetes részeket néztek újra, mert Hajós-Alföldi interakciókat nagyon szeretik, ezért az ő címüket megpróbáltam kikeresni (igen, baromira unatkoztam), s alig pár perc alatt sikerült.


Ennyit a háttérsztoriról. A kérdés az, hogy mivel közszereplők és sima böngészéssel elérhető adatokból dolgoztam, így kiadható-e a cím? Szerintem nem, mivel a lakcím közszereplőnél is személyes adat, de több rokon szerint a közszereplőség miatt kiírható.


Második kérdés, hogy a kiderítés lépéseit, útvonalát lehet-e közölni? Ebben már nem vagyok biztos, hogy ne lenne szabad, hiszen csak nyilvános dolgokról lenne benne szó, amihez más is legálisan hozzáférhet a személyes adatot nem közlöm.


(Természetesen nem fogom ide kirakni a címeket, csak a jogi oldala érdekel.)



2018. nov. 22. 15:45
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ebben a jogban illene az állításokat jogi ismeretekre alapozni, megjelölve az ide vágó passzust.

Ezt én nem tudom megtenni, amit írok, csak vélemény.


Ha a közszereplésnek nem része az, hogy az illető hol lakik, akkor ez nem tekinthető olyan adatnak, amit bárki megtudhat és felhasználhat. Legyen szó pozitív vagy negatív akcióról.

Mondjuk lehet tudni egy színész címét, de nem írhatom ki, hogy gyerekek, itt leshetitek meg fűnyírás közben, vagy itt dobálhatjátok meg paradicsommal, kérhettek tőle autó grammot stb.

Klapka Györgynek a Vámház körút 9. köztudottan a lakása is volt, nem csak az üzlete. Vegyük lazára a szabályokat, s legyen a lakáscíme is közszereplésének része.

Ha ezt kiírod, rendben van.

De ha a Zöldszamóca utca 2 lett volna a lakása, az már nem.

Akkor sem, ha publikusnak tűnik.

Mint ahogyan azt sem teheted meg, hogy házról házra jársz, s leírod a lakók nevét a névtábláról, s kiteszed valahová.

Nyilvános adat? Nem az, noha hozzáférhető.

Honlapokról sem gyűjthetsz ki adatokat, hogy oda spammelj (már az adatgyűjtés is tilos).


Szóval attól, hogy közszereplő, attól még magánélete nem tartozik mindenkire.


Különösen azért nem, mert (általában) nem egyedül lakik, s felesége/férje, gyerekei stb. nem közszereplők.


Én így gondolom.

2018. nov. 22. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Szóval szerinted is nekem volt igazam ezzel kapcsolatban.
2018. nov. 22. 17:34
 3/4 anonim ***** válasza:

Én ezt kicsit másképp gondolom.

A véletlenül tudomásodra került adatokat nem teheted közzé. De ha az illető által nyilvánosságra hozott adatokból dolgozol, akkor ezeket az adatokat, ill. ezekből levont következtetéseket nyilvánosságra hozhatod.

2018. nov. 24. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
tévedés
2018. nov. 24. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!