Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy tanár tudomást szerez...

Ha egy tanár tudomást szerez arról, hogy a diákja egy kést hord az iskolába, nem veszi el, akkor egy bűncselekmény során lecsukhatják a tanár is?

Figyelt kérdés

Testvérem tanár, és az egyik óráján kiderült (interaktív beszélgetés miatt, lényegtelen) hogy az egyik lány egy kést hord magánál, önvédelmi célból. A testvérem nem merte elvenni tőle, és most attól tart, hogy felelősségre vonhatják érte.


Mi lehet a következménye annak, ha a diák használná az iskolában, és testi sértés okozna vele? Mi a következmény a tanárra nézve, aki az eszköz létéről tudomást szerzett?



2018. dec. 4. 18:07
 1/5 anonim ***** válasza:

Nincs egyértelmű válasz. Mert egyfelől a tesódnak kötelessége lenne elvenni a kést, másfelől viszont nehéz lenne bebizonyítani adott esetben, hogy tudott róla.


Én azt gondolom, hogy nem megengedhető, hogy bárkinél is kés legyen az iskolában. Van, ahol kifejezetten tiltja is a Házirend, más helyeken lehet olyan "megoldás", hogy a tanuláshoz nem szükséges eszközöket (pl. telefonokat) le kell adni a tanítás kezdete előtt (pl. a titkárságon, vagy az osztályban egy dobozba tenni, amit aztán az osztályfőnök elzár), és a tanítás végén adják vissza. De kés esetén inkább az első opciót tartom esélyesnek, tehát hogy kifejezetten tiltva van.

Meg kell nézni a Házirendet, tartalmaz-e ilyen rendelkezést - elvileg ezt a tesódnak tudnia kell. Ha igen, akkor talán a legjárhatóbb út az, ha jelzi a tanári karnak / a lány osztályfőnökének / a vezetőségnek, és majd eldöntik, hogyan lehet megoldani a helyzetet. Nem könnyű szerintem, mert addig oké, hogy elmondják a lánynak, hogy tilos, de utána minden nap ellenőrizni már macerásabb.

2018. dec. 4. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Értem, köszönjük!
2018. dec. 4. 19:47
 3/5 A kérdező kommentje:

Bizonyítani könnyű lenne, mert az egész osztály hallotta!


Abban az esetben, ha az osztályfőnöknek átadjuk az információt, lekerül a felelősség a tesómról? (Legalábbis EZ, a mostani eset, hogy most, a mai napon tudomást szerzett a késről)

2018. dec. 4. 19:53
 4/5 anonim ***** válasza:

Szerintem ha holnap jelez az ofőnek, akkor az még belefér. Bár magyarázatot nem nagyon fog tudni adni arra, hogy miért nem vette el - mondjuk, az nem tiszta, hogy csak hallott erről (pl. hogy beszélgettek a gyerekek, mivel írod, hogy interaktív beszélgetés volt az órán), vagy esetleg látta is a kést, mert a lány megmutatta. Utóbbi eset gázosabb, mert az előbbinél még lehet talán egy kicsit hitetlenkedni, hogy lehet, hogy a lány csak menőzni akart vagy ilyesmi. Az is kérdés, hogy mekkora késről van szó, mert 8 centinél hosszabb pengehossz nem is lehet - úgy értem, azt már csak becsomagolva lehet szállítani tömegközlekedési eszközön (vagy még úgy sem, nem tudom a mostani pontos szabályozást).

Szóval beszéljetek holnap az ofővel, aztán ha úgy gondoljátok, akkor az igazgatóval is. Remélhetőleg kitalálnak valami okosat.

2018. dec. 4. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Egy tanárnak illene ilyen esetben azonnal utánanézni - ha korábban nem tette meg -, hogy a házirend érinti-e a veszélyes tárgyak témakörét.

Az teljesen biztos, hogy nem fogják lecsukni, ha a lány leszúr valakit. Esetleg valami szabálysértést rávernek, mondjuk 50 E pénzbüntetéssel, és/vagy bírói fegyelmeztetést.

A másik dolog, hogy ha nagy lesz a szülői felháborodás, akkor az igazgató, hogy magát védje, ki fogja rúgni. Alapesetben csak egy munkáltatói figyelmeztetésben részesíti.

De ez jó megoldás, hogy az osztályfőnökkel beszélni, hátha neki nagyobb tapasztalata van az ilyen dolgokban.

Vagy éppenséggel az igazgatóval is lehet beszélni, hogy mit lehetne vagy kellene tenni. Onnantól a testvérednek semmi felelőssége nem marad, mert az igazgató a felettese, átszáll rá a felelősség.

2018. dec. 5. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!