Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha illegálisan szerzett...

Ha illegálisan szerzett szoftverek telepítésében segítenék, mire számíthatok?

Figyelt kérdés

Testvérem rendszergazdaként dolgozik több OKTATÁSI intézményben. Számos laptopot kell feltelepítenie. Általában haza viszi őket, és otthon megcsinálja. (Egyszerű alap szoftverekről beszélünk). Segítséget kért tőlem, hogy vegyem át a feladat egy részét, így ideadja a gépeket és a CD-t, amin a programok találhatóak, és én végezném a telepítést. Később rákérdeztem, és így kiderült, az összes program "fűalatt" lett beszerezve.


A kérdés, hogy engem milyen felelősség terhel? A laptopok nem az enyémek, a programokat nem én szereztem, én kizárólag a telepítés mechanikai részét végzem el. (Ha nem kérdezek rá, nem is tudom, ingyen szerezte a programokat.)



2018. dec. 30. 18:57
 1/9 anonim ***** válasza:

Egy kulcsfontosságú dolgot jegyezz meg! Ha bármi gond lesz, foggal körömmel védve állítsd, hogy amikor csináltad, AKKOR MÉG NEM TUDTAD HOGY ILLEGÁLIS A CUCC!


Nem azt nem tudtad hogy az ilyen cselekmény az szabálytalan, mert az lényegtelen. Tudhadtad hogy szabálytalan, csak azt nem tudtad hogy amivel dolgozol, az is az! Érted?


Innentől kezdve a cselekményed jóhiszemű.

2018. dec. 30. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

#1 vagyok:


Egy kiegészítés:

Ha a testvéredet megvádolnák, akkor mivel a "terhelt" hozzátartozód, megtagadod a vallomástételt.

Már itt elakadnának.

2018. dec. 30. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Készpénzben szerintem nem túl sokra. Max kapsz valami kaját vagy piát.
2018. dec. 30. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Valószínűleg 2 vagy 3 évet kapsz a Btk. 385. § alapján. Attól függően, hogy milyen súlyúnak minősítik a dolgot.

Persze, csak akkor, ha rád tudják bizonyítani, hogy tudtad, hogy nem jogtiszták a szoftverek.

Nem kell feltétlenül a testvéred terhelő vallomása vagy a sajátod. Elég, ha előkerülnek a telepítő CD-k, amiket használtál, és ezekről megállapítható, hogy a telepítés során észre kellett venned, hogy ezek illegális változatok.

De persze, ahhoz mindenképpen a tesó vallomása kell, hogy nem ő követte el az egészet, hanem te.

2018. dec. 31. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 kovpet ***** válasza:

Ha a tesó alkalmazott ott, akkor szerintem nem az övé a felelősség. Ő az eszközöket is meg a szoftvereket is kapja, azért sem ő felel, ha lopott vagy ÁFA-csalt notebookokra kell feltennie a szoftvereket.

Bár ha nincs pénz jogtiszta szoftverre, akkor nem értem, hogy miért nem Linuxot használnak, akkor nem lenne ez a para.

2018. dec. 31. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2018. dec. 31. 18:42
 7/9 A kérdező kommentje:
Nemet mondtam végül neki, mert egy kicsit beparáztam. Amúgy az oktatási intézmény esetében nem ugyanaz a szabályzat elvileg, vagyis, ha jól értettem a testvéremtől, ingyenesen használhatnak programokat, mert azok nem minősülnek cégeknek, de én amúgy abszolút nem értek hozzá, szóval lehet, hogy ez hülyeség.
2019. jan. 1. 01:23
 8/9 kovpet ***** válasza:

"ingyenesen használhatnak programokat, mert azok nem minősülnek cégeknek"


Nem, azért használhatnak néhány dolgot ingyen, mert a kormány leszerződött a forgalmazóval, hogy az intézményeknek ne egyenként kelljen. Lásd tisztaszoftver.hu


Az ötlet nem rossz, de a koncepció szerintem hibás. Így visszaszorítják az open source szoftverek terjedését, pedig hosszútávon épp hogy segíteni kellene azt.

2019. jan. 1. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Jaa értem, ez azt jelenti, hogy egy intézmény csak egyszer vásárolja meg a Windows telepítőjét, vagy az Office csomagot, és aztán az iskolán belül ezt minden gépre használhatja?
2019. jan. 1. 16:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!