Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mennyire legális teljesen...

Mennyire legális teljesen ártalmatlan, de fegyverre emlékeztető tárgyat hordani önvédelem céljából?

Figyelt kérdés

A napokban láttam ezt a videót https://www.youtube.com/watch?v=yzZtVwGjtFY

(The Glock that shoots Light! (AKA How to get shot in America)), és felmerült bennem, hogy készíthetnék egy hasonlót a barátnőmnek, aki (különösen télen) gyakran jár haza sötét, rosszul világított utcákon, ráadásul egy nem túl jó környéken (most néha nála van a gázspray-je, de ez jóval hatékonyabbnak tűnik). Megpróbáltam utánanézni a hatályos törvényeknek, de úgy látom nincs túl nagy világosság a témában, annyira ködösek a megfogalmazások és a joggyakorlat, hogy szerintem csak azt nem büntetik, akit nem akarnak. Tehát a kérdésem a következő: ez a """fegyver""" mennyire szabályellenes és a gyakorlatban büntethető/büntetett-e?

A válaszokat előre is köszönöm!



2019. jan. 20. 11:47
 1/5 A kérdező kommentje:

Kiegészítés: ha egyértelműen nem fegyveralakúra/színűre építem meg, akkor milyen jogszabály érvényes rá? Az erős fény miatt rá lehet sütni valamit (pl "maradandó károsodás okozására alkalmas")? Még régebben olvastam olyat, hogy időszerű lenne a zseblámpák teljesítményét korlátozni, mert már elég könnyen teljes vakságot okozhatnak. Ez szabályozva lett vajon azóta?

A válaszokat előre is köszönöm!

2019. jan. 20. 11:59
 2/5 anonim ***** válasza:
58%

"fegyverre emlékeztető tárgyat hordani önvédelem céljából?"

Teljesen felesleges, hiszen riasztólövést sem tud leadni vele.

Célszerűbbnek tartom kis üvegcse sprét szorongatni kezében, az rögtön hat. Ez persze lehet kölni is, hiszen a szembe kerülve gyorsan hat. az illat pedig árulkodó.

2019. jan. 20. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nem a riasztólövés miatt, inkább arra gondolok, hogy egy támadót kb ugyanúgy diszorientál (elvakít, a zaj pedig rövid távon is fejfájdító), mint a spray, amellett pedig felhívja a környéken tartózkódók figyelmét is, akik segíteni tudnak. Ezen kívül a spray hátránya, hogy pl ellenszélben, vagy nagyon elszórt felhő esetén saját magában is kárt tehet vele az ember, amit menekülés/harc esetén nem akarunk.
2019. jan. 20. 12:22
 4/5 anonim ***** válasza:

Itt vannak felsorolva, hogy miket nem lehet korlátozás nélkül hordani az utcán:

[link]

Bármi lámpaszerűséget szabad. Akkor is, ha lőfegyvernek néz ki. Csak a problémák elkerülése miatt (kommandósok térdelnek az ember hátára) érdemes ezeket táskában vagy ruha alatt hordani, és nem bankban leellenőrizni, hogy világítanak-e még.


A hasznossága szerintem is erősen közelít a nullához. Ha nem tűnik túl erősnek meg belevalónak a tulajdonosa, akkor a támadó egy szempillantás alatt elszedi tőle, vagy gyomron rúgja önvédelemből, mivel nem tudja, hogy nem igazi fegyver. A mérete miatt előszedni se olyan könnyű, mint egy zsebben lévő gázspray-t, amit már előre megmarkol az ember, ha gyanús alakok közelednek. (Persze, nyilván annak is megvannak a korlátai, ahogy írod.)

2019. jan. 20. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, a link sokat segített.

A hasznosságról: engem (poénból) villantottak már szembe ilyen új generációs, LEDes zseblámpával (100 lumen? nem értek hozzá...), nem túl kellemes élmény, szerintem akár pár másodpercnyi kitettség is harcképtelenné teheti az ellenfelet. A zajkeltő eszközzel nincsen tapasztalatom, de gondolom jó messzire elhallatszik, az is lenne a cél vele.

Köszönöm a válaszokat, hasznukat vettem igencsak.

2019. jan. 20. 20:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!