Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A halálom után örökölhetik a...

A halálom után örökölhetik a tartozásaimat rokonaim?

Figyelt kérdés
A szüleim vagy a testvérem örökölheti a tartozásaimat? Ők azt állítják, hogy igen, de én úgy tudom, hogy nem öröklik, mivel egy 18 éven felüli személy esetén jogilag csak a házastárs és a gyerek számít közeli hozzátartozónak, a szülő vagy a nagykorú testvér már nem, akkor sem ha közös háztartásban élnek, ennélfogva szerintem őket nem terhelheti az én adósságom.
2019. ápr. 3. 07:27
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Tartozást csak a poizitv vagyon mértékéig lehet örökölni.

Emellett az örökséget vissza lehet utasítani, akkor sem pozitív örökseg nincs, sem tartozás.


Ami meg az öröklési sorrendet illeti, ha valaki meghal akkor elsö körben a gyereke örököl utána, illetve a házastárs is örököl egy gyereknyi részt.

Ha nincs gyerek, akkor a meghalt szülei az örökösök, ha ök sem élnek, akkor az elhunyt testvérei jönnes sorra öröklés terén.


SZóval az öröklésre vonatkozó ismereteid teljesen hibásak.

2019. ápr. 3. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Impulsus válasza:
100%
A magyar öröklés is ahogyan a világ sok országában a gyermek szülő azaz az egyenesági öröklést helyezi első helyre.Amennyiben nincs gyermek vagy szülő,akkor az oldalág pl.testvérek örökölnek.Persze minden esetben megnézik van-e végrendelet,vagy örökhagyó végzés.Ami a tartozást illeti.A hagyatéki eljárás során nem lehet mazsolázni,azaz elfogadni a javakat,és lemondani mondjuk az elhunyt tartozásairól.Gyakori,hogy van egy tartozással terhelt ingatlan,ekkor az ingatlan és a tartozás is az örökösöké,ha nem mondanak le róla.Az elhunytnak való pl. magánszemélyeknek,bankoknak,kártyatársaknak való tartozásáért az örökösöknek nem kell jótállni.Azt vagy nem lehet behajtani,vagy benyújtják az igényüket az örökségre terhelve, már ha van örökség. Nem véletlen az adóstárs,és a jelzálog "intézménye".Első mondatom is lehetett volna,hogy egy jogász két perc alatt elmondja,mit hogyan...
2019. ápr. 3. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Na igen, az öröklésnél tudom, hogy örökölhet a szülő vagy a testvér is, hibáztam a kérdésben, az a rész arra vonatkozott, hogy ha még életem során nem tudok fizetni egy tartozást, akkor behajthatják-e a szülőn vagy testvéren (pl. fizetés letiltása). Én azt mondtam, hogy nem hajthatják be rajtuk, mivel jogilag nem közeli hozzátartozók.
2019. ápr. 3. 08:17
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
De behajthatják.
2019. ápr. 3. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
52%
Nem hajthatják be még házastárson sem, ha az egyik fél adóssága még a házasságkötés előtt keletkezett. Testvérem meg szülőn aztán végképp nem.
2019. ápr. 3. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
0%

Az öröklés a pozitív és negatív dolgokra egyaránt vonatkozik - így a tartozásra is.

Pl. ha van egy telefonod, ami 100 ezret ér és van egy tartozásod, ami 50 ezer ft, akkor a szülő megörökli a telefonodat és eladhatja, amiből kifizeti a tartozást.


De ha ugyanez a helyzet, hogy van egy százezres telefonod, de a tartozás 300 ezer ft, akkor a szülő megörökli a telefont és a tartozást is - ilyen esetben szoktak lemondani az örökségről.


De ha csak emiatt leöngyilkolnád magad, akkor ne tedd, mert még sok csodálatos dolog várhat rád az életben. Nekem is voltak nehéz éveim, egyedül maradtam egy gyerekkel és 750 ezer ft tartozással (meg 18 ezres bevétellel) de kikászálódtam belőle és most boldog életet élek. Mindenre van megoldás - csak meg kell találni.

2019. ápr. 3. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A lényeget már leírták előttem. Egy kicsit másképpen megközelítve: nem a tartozást öröklik, hanem a tartozás is része az örökségnek. Vagyis van pozitív rész pl. autó, telek vagy bútorok és van negatív rész (ha van) ez a tartozás. A kettő különbsége osztható felé az örökösök között. Vagyis ha nagy a tartozás akkor vagy ki kell fizetni és akkor marad az autó stb., vagy el kell adni és abból kifizetni. Ha marad még az eladásból pénz, akkor az örökölhető.

Ha láthatólag nagyobb a tartozás, mint az örökség, akkor ezért érdemes lemondani az örökségről, hogy ne maradjon meg az adósság. De ha pl. valakinek van pénze viszont ragaszkodna a szülői házhoz és nem szeretné elveszíteni, akkor megteheti hogy megtartja és helyette kifizeti a teljes tartozást még ha ezzel tulajdonképpen a tartozást örökölte csak, vagyis összességében ő fizet rá.

A nagyobb hitelekhez, vásárlásokhoz ezért kell életbiztosítást is kötni, hogy ha meghal az adós, akkor a biztosítás fedezze a tartozást. Ha nem lenne "örökölhetö" a tartozás, akkor nyakra főre vennének fel hiteleket és "öngyilkolnák" meg magukat családfők, hogy a gyerekeiknek sok pénze legyen.

2019. ápr. 3. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!