Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A pálinkán kívül szabad egyéb...

A pálinkán kívül szabad egyéb fajta röviditalt otthon főzni?

Figyelt kérdés
Például whiskeyt vagy vodkát ?

2019. ápr. 14. 15:15
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Te nagyon sötét! Pálinkát sem szabad!
2019. ápr. 16. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Pálinkát igenis szabad otthon főzni amennyiben betartod az arra vonatkozó szabályokat : [link]
2019. ápr. 16. 18:51
 3/5 anonim ***** válasza:

Első, te hol voltál mindeddig? :D


Kérdező belinkelted az otthonfőzésre vonatkozó jogszabályt... Ne haragudj meg a mérhetetlen bunkóságomért,de muszáj megkérdezzem, hogy hol a probléma???

" Magánfőző: Az a 18. életévét betöltött gyümölcstermesztő személy, aki saját tulajdonú gyümölccsel, gyümölcsből származó alapanyaggal és párlat készítésére alkalmas, saját tulajdonú desztillálóberendezéssel rendelkezik."


Saját(!) gyümölcs!

Sőt, bérfőzés keretében is megvan határozva, hogy az alapanyag gyümölcs! Ez esetben viszont az lehet vásárolt gyümölcs, a cefre készülhet vásárolt gyümölcsből, nem muszáj saját termésnek lennie.


Na mindezek után akkor lehet zöldség/gabonapárlatot főzni otthon vagy bérfőzdében? Nem lehet!!!


Az otthon főzött pálinkát valóban hivatalosan csak párlatnak lehet nevezni, de a törvény mégis gyümölcsszeszre vonatkozik, azaz az otthon főzött párlat alatt is gyümölcsből készült cefre lepárlására vonatkozik a törvény, hiába párlatként van említve, abba nem fér bele a gabonapárlat.

2019. ápr. 17. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Ja hát én is azt gondoltam hogy nem lehet , csak tudod hogy van az az elv hogy attól hogy valami nincs kifejezetten engedélyezve még nem jelenti azt hogy be van tiltva ...


Ám szerintem a hozzászólásod nem bunkó és köszönöm a választ .

2019. ápr. 17. 17:07
 5/5 Phoney ***** válasza:

Konkrétabban a vámtarifaszámokon keresztül szabályozza a jövedéki törvény, hogy mit lehet magán- és bérfőzésben előállítani, és ezek a számok a gyümölcs alapú szeszeket szedik össze (amiben benne van a borpárlat, törkölypárlat, seprőpárlat is). Tehát pl. a szőlődből készült bort, illetve külön annak seprőjét és törkölyét is lefőzheted.


Ami viszont tényleg kiskapu benne az az, hogy bár magánfőzőként gyümölcstermesztő személynek kell lenned, és saját *tulajdonú* gyümölcsből kell főznöd, azt egyáltalán nem írja elő, hogy a saját *termesztésű* gyümölcsből kéne főznöd. Vagyis amíg van két szilvafád, akkor főzhetsz vásárolt gyümölcsből is, mert az is saját *tulajdonú*.


Annyit azért megjegyeznék, hogy a "nem szabad mást főzni" dolgot olyannyira nem veszik szigorúan, hogy még az ongai pálinkaversenyen is futnak házi whiskyk és egyebek, a magánfőző teljes nevével, teljesen hivatalosan...

2019. máj. 8. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!