Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha az utcán valaki váratlanul...

Ha az utcán valaki váratlanul megragad, és én eltöröm a csuklóját, az jogos védelem?

Figyelt kérdés

Egy váratlan, éles helyzetben hogyan tudom felmérni, hogy milyen veszélyes a támadó? Megragadja valaki a ruhámat a mellkasomnál, vagy megfog a hajamnál, és húz, vagy hasonló... ilyen helyzetben a legtöbb önvédelmi technika arra épül, hogy kicsavarjuk a támadó kezét, így esélyes, hogy eltörik a csuklója, vagy az ujja.


Természetesen nem azt mondom, hogy szét kéne verni kapásból a váratlan támadót, én nem is tudok olyat. De tanultam, és gyakoroltam pár alap önvédelmi technikát, és elég elkeserítőnek tartom, hogy jobban félek a bíróságtól, mint egy idegen támadótól, így lehet, hogy inkább engedném, hogy kitépje a hajam, vagy a földre teperjen, mintsem hogy eltörjem az ujját.



2019. ápr. 15. 01:48
 1/2 anonim ***** válasza:

Törd el nyugodtan. Veszélyben érezted magad, pánikban voltál és kész. Inkább kapjál valami ejnye-bejnyét, vagy akár pár hónap felfüggesztettet, minthogy késő legyen.

Én azért hordok magamnál pl. egy nem egészen legális önvédelmi eszközt, mert inkább találják meg nálam (miért találnák, még sose adtam rá okot, hogy megmotozzanak), vegyék el és büntessenek meg, minthogy ne legyen nálam, ha kell.

2019. ápr. 15. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A jogos védelemnél az vizsgálandó, hogy a támadás elhárításához szükséges mértéked túlléped-e avagy sem. Egy fizika erőszakot alkalmazó támadás (megragad, megtép, meghúz stb.) elhárításához szükséges másik fizikai erőszak (kar kicsavarása) teljesen arányban van. A szándékod nyilván nem terjedhet ki ebben az esetben a kar kitörésére (mert azzal már túllépnéd a szükséges mértéket). Ha ez egy élesebb helyzetben a szándékod ellenére, kvázi véletlenül mégis előfordul, úgy ebben az esetben az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból léped túl, ami miatt szintén nem vagy büntethető.


Nem az kell tehát felmérned, hogy a támadó mennyire veszélyes (nyilván nincs idő pszichoanalízisre), hanem azt, hogy a támadás mennyire veszélyes, és annak arányában van lehetőséged védekezni, az elhárításhoz szükséges mértékig.


A bíróságtól meg aztán végkép nem kell félned.

2019. ápr. 15. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!