Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha kiveszik a feleségem...

Ha kiveszik a feleségem kezéből a táskát, van jogom a tolvaj után futni és leütni, hogy visszaszerezzem?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a rablás pillanatában üthetek, hiszen az egyértelműen jogos védelem.

Azonban nézzünk 2 másik nagyon ideális esetet, ami leggyakrabban történik:


1.; Elveszi a táskát, én pedig utánafutok, pár utcán át üldözöm, utolérem, és leütöm, vagy eltöröm a kezét, hogy visszaszerezzem a táskát. Ez jogos védelem?


2.; Elveszi a táskát, de valamilyen okból nem fut el a tolvaj, a helyszínen marad. (Pl csak áll ott és vigyorog...) Én felszólítom mondjuk 3-szor, hogy most adja vissza, és ő mindháromszor megtagadja. Erre leütöm, vagy eltöröm a kezét. Ez jogos védelem?



2019. júl. 5. 20:23
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Szépen kérem a válaszolóktól, hogy csak az ideális esetet vizsgáljuk, értem ezalatt azt, hogy egyik forgatókönyvbe se azt írtam, hogy "megölöm" a tolvajt. Határozottan NEM azt írtam, hogy másnap megkeresem, és ott megverem... A történetben szereplő ellopott tárgy pedig nem egy szál cigi, hanem egy táska, tele iratokkal, igazolványokkal pénzel, telefonnal, és személyes tárgyakkal!
2019. júl. 5. 20:26
 2/12 anonim ***** válasza:
33%
Nem, nem törheted el a kezét a tisztelt raboló úrnak. Az ugye már aránytalan védekezés lenne. Ha egy kétforintossal támad rád, de te nyolc napon túl gyógyulót okozol, bizony téged visznek el, nem a tisztelt raboló urat. Ez van sajnos, ilyen a mai jog. Igazságot már rég nem szolgáltatnak felénk.
2019. júl. 5. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Pedig a magyar Btk elég logikusan van megfogalmazva, az egyik legigazságosabb a világon. (Az más kérdés, hogy a végrehajtó szervezetek, hatóságok teljesen enerváltak.)


Itt nem is a "túllépés" volt a kérdéses, alapvetően nem is ezért tettem fel a kérdést, bár jó gondolat, de a kéz eltörése nem számít ebben az esetben szükségtelen mértékű védelemnek, mert ahhoz szükséges lehet, hogy visszaszerezd a táskát. Másrészt egyéb törések okozása miatt sem ítélnének, mert felindulásból túllépheted a az ellentámadás mértékét. Ez elég egyértelműen le van írva a Btk.-ban!


A kérdést egyértelműen az időfaktor (!) miatt tettem fel! Utána futhatok-e, vagy maga az "utánamenés" már tilos? A második esetben hasonló, ugyanis eltelt 10 másodperc, és úgy már nem ugyanaz a helyzet, mintha kapásból ütnék.

2019. júl. 5. 20:49
 4/12 anonim ***** válasza:
79%

Az alapfelállás ami rendkívül fura részedről. Miért feltételezed azt hogy az öbíráskodasodból rendőrségi feljelentés majd bírósági ügy lesz? Nem is értem ezt.

Ha képzett verekedő vagy akkor verésben részesíted,majd átkutatod,elveszed az iratait,lefényképezed a lakcímkártyát amig sikitva üvölt az eltördelt ujjai miatt. Aztán közlöd vele hogy tudom a neved,tudom hol laksz tudom az anyád nevét és ha még egyszer összefutunk beszélni fogok muteroddal.

Ilyen szintű sokkolás és brutalitás után a félelem nagyobb lesz benne mint a bosszúvágy. Ezt az állapotot kell előidézni benne és akk nem lesz feljelentés meg semmi.

2019. júl. 5. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Félreérthetően írtam, ki, nem vagyok képzett verekedő! Egy ép elméjű becsületes férfi vagyok, aki megpróbálja megtenni a helyes lépéseket, abban az esetben, ha a feleségétől elcsórják az utcán a táskát. Nem értem, mi a fura ebben!


Sokat olvasgatom a törvényt, mert általánosságban érdekel, itt van egy szürke pont, amit nem értek: az időfaktor rablás esetén, vagyis mikortól nem illet meg engem a jogos védelem.

2019. júl. 5. 21:14
 6/12 anonim ***** válasza:
65%

Amíg van esély visszaszerezni, addig jogos önvédelem, ha megvered. A bíróság még olyat is mentett már fel, aki megölte (nyilván véletlenül ölte meg, az nem volt szándék).

[link]

2019. júl. 5. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! Én is így reméltem, ezt így igazságosnak tartom! (Remélem azért nem kerül sor ilyesmire az életemben!)
2019. júl. 5. 21:23
 8/12 anonim ***** válasza:
52%

"Ha kiveszik a feleségem kezéből a táskát, van jogom a tolvaj után futni és leütni, hogy visszaszerezzem?"

Kérdezd meg a feleségedet!

Szerintem azt fogja mondani, hogy nem jogod van hozzá, hanem kötelességed és abból lenne bajod ha meg sem próbálnád.

Már ha otthon akarsz aludni utána.

2019. júl. 5. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
65%
Tehát konkrétan lovagoljuk a semmit. Ha a tíz másodperc késedelem miatt ítélnek el, nem az általad egyértelműnek vélt BTK lesz a ludas. Hanem az egész bírósági vicctárgyalások. És vissza is értünk oda akkor, amit magad is leírtál. Más a BTK, meg más az alkalmazása.
2019. júl. 5. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

El vagy tévedve.

Ha elviszi a táskát, te utóléred, elkapod és nem üt meg, te pedig leütöd az nem jogos védelem, hanem garázdaság rád nézve. Elfoghatod, visszatarthatod ameddig a törvény engedi, de nem ütheted, nem törheted kezét. Visszatarthatod, megakadályozhatod, hogy elmeneküljön, köteles vagy átadni a nyomozóhatóságnak, ha erre nincs mód értesíteni a rendőrséget.

A jogos védelem az más, nézd meg neten, hogy mi a jogos védelem, most ne menjünk bele.

2019. júl. 6. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!