Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hány évig kell megtartani a...

Hány évig kell megtartani a hivatalos iratokat: Szóval minden ami egy háztartásban előfordul, mert minden papír megtartásához nagy tároló kapacítás kell, tárolás módja, elektronikus-elöregszik, papír?

Figyelt kérdés
adás-vételi szerzödések, telekkönyvi bejegyzés, -adó ügyek -közületi számlák /, eon, víz szolg, szemét száll, , gáz, stb -biztosítási kövények,
2019. júl. 20. 12:28
 1/7 anonim ***** válasza:

Ez nem jogi kérdés?

Általában 5 évet, csak vigyázz: ha pont utána kérik, az kellemetlen.

2019. júl. 20. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
44%
A szüleim válása kapcsán megtanultam : mindent el kell tenni! MINDENT. ők 34 év után váltak. Senki sem gondolta volna, hogy fog kelleni egy 30 évvel ezelőtti adás - vételi...
2019. júl. 20. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Beszkenneled
2019. júl. 20. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A távközlési szolgáltatás esetén 1 év az elévülés; de készülék-, vagy egyéb vásárlás esetén 5 év. Az áram- és gázszolgáltatás esetén 2 év az elévülés. A többinél 5 év.


Ugyanakkor a számlákon szokott szerepelni a nyilvántartás szerinti egyenleg a számla kibocsátásakor; ha ez az aktuális számla összege, akkor nincs tartozás. Én ezt úgy veszem, hogy rendben vagyunk; felesleges a korábbiakat őrizni. (Ha több az egyenleg, akkor sem biztos, hogy tartozás van. Ha nem egyenletes időközű a számlakibocsátás, akkor előfordulhat, hogy az előző befizetését még nem könyvelték le az új elkészültekor.) A számláim egy része elektronikusan érkezik, azokat őrzi a kibocsátó, illetve letöltöm, és elektronikusan tárolom.


Ingatlan adás-vétellel kapcsolatos iratokat életem végéig őrzöm, illetve, az örökösöm is valószínű ezt teszi. Nincs belőle olyan sok egy életben.


A biztosítási szerződéseket is őrzöm, amíg aktuális. Ha lejárt a 10 éves élet- és megtakarítás biztosításom, és megkaptam az összeget, lezárt ügy, nem kell tovább. Ha eladom az autót, vagy biztosítót váltok, a régi szerződés nem kell tovább. A szerződések kapcsán keletkezett iratokat (általában egy évre szólnak: díjértesítő, hozamértesítő stb.) az új megkapásáig őrzöm.

2019. júl. 21. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm,hasznos,így próbálok tenni,egy fél szekrényi anyagból lesz egy ARCHÍV dosszié.

Sz S

2019. júl. 22. 12:31
 6/7 anonim ***** válasza:

A Polgári Törvénykönyv szerint 5 év az általános elévülési idő, de megengedi az ettől való eltérést is. Sőt, maga a Polgári Törvénykönyv is határoz meg olyan eseteket, amelyek eltérnek az 5 évtől.

Külön jogszabályi rendelkezés miatt a távközlési szolgáltatás esetén 1 év, villamos energia- és vezetékes gázszolgáltatás esetén 2 év az elévülési idő. Távközlési szolgáltató számlájánál is lehet 5 év, ha az nem (csak) szolgáltatásnyújtást, hanem készülékvásárlást (is) tartalmaz.

A számlákon szokott szerepelni a nyilvántartás szerinti egyenleg a számla kibocsátásakor; ha ez az aktuális számla összege, akkor nincs tartozás. Én ezt úgy veszem, hogy rendben vagyunk; felesleges a korábbiakat őrizni. (Ha több az egyenleg, akkor sem biztos, hogy tartozás van. Ha nem egyenletes időközű a számlakibocsátás, akkor előfordulhat, hogy az előző befizetését még nem könyvelték le az új elkészültekor.)

Egyébként már a Nemzeti Hulladékkezelő kivételével (akik jó, ha időnként papíralapú számlát tudnak adni, nemhogy elektronikusan lehetne kérni) elektronikusan kapom a számlákat; a megjelenés helyén őrzik.

2019. júl. 22. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Bocsánat, a 6-os választ nem ideszántam; innen csak átmásolni akartam a válasz egy részét hasonló kérdéshez.
2019. júl. 22. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!