Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Milyen pulzustartományban...

Milyen pulzustartományban érdemes a hosszú, állóképesség fejlesztő futásokat csinálni?

Figyelt kérdés

Régóta futok, de korábban csak érzésre, nem használtam pulzusmérőt. Ha hosszú edzést csináltam, eddig valahol 5-6 perc közötti km-ekkel mentem sík terep esetén. Most ezt pulzustartomány alapján szeretném csinálni, de sok eltérő informaciót talalok a neten, van ahol max. pulzus 60-70%-os tartományát írják, van ahol inkább 70-80%-ot. Ma reggel futottam 65-70% között 13 km-t (kb. 131-132 a 70% nálam), ez úgy 6:30 körüli tempót jelentett átlagban. Amilyeneket korábban futottam 5:30 körül, az határozottan 70-80%-os pulzustartományban van már, egyébként félmaraton versenyen 4:30 körüliekkel megyek, de eddig ott nem mértem pulzust.


A kérdésem, melyik inkabb a helyes tartomány? Emellett tervezek fartleket, résztavot is futni, korábban sok évig nem csináltam, csak nagyon régen, de a kérdésem kimondottan a hosszú egyenletes edésekre irányul.



#futás #pulzusmérő #hosszúfutás
2019. nov. 20. 13:02
 1/7 anonim ***** válasza:

Talán jobb, ha nem a maximális százalékában méred, hanem a nyugalmi és a maximális különbségének százalékában. Ha mégis a maximális százalékában kellene meghatározni, szerintem a 60-70 százalék túl laza. Én kb. 80 százalékon kényelmesen tudtam futni akár egy órát is.


A legjobb, ha kitapasztalod. Indulj 130-ról, és minden edzésen növeld 5-tel! Ha nem tudsz legalább 40-50 percet futni az adott érték mellett, akkor az már túl magas.

2019. nov. 20. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

40-50 percet természetesen tudok nagyon magas pulzus mellett is futni, többet is, csak az versenytempó, akkor utána halok meg és másnap nem tudok semmit csinálni.


Alapvetően az eltérés abban van a kétféle ajanlásnál, hogy az egyik szerint közvetlenül a savasodási küszöb alatt kellene csinálni a hosszú egyenletes edzéseket, a másik szerint meg annál jelentősen alacsonyabb tartományban, ami segít fejleszteni a zsír/szénhidrát felhasználás aranyat, ami maratoni vagy ultramaratoni távokon jöhet jól igazán, de természetesen előbbi és utóbbi mellett is kellenek gyorsító edzések.

2019. nov. 20. 13:59
 3/7 anonim ***** válasza:

Ennyire nem értek hozzá, így csak logikázom. Maratoni távon biztosan eljutsz a "falig", ahonnan alapvetően a zsírkészleteidre hagyatkozhatsz, így a zsírból történő energianyerést kell fejleszteni, ami valóban lassabb tempónál hangsúlyozottabb.

Rövidebb távon viszont, ahol nem fogy el a glikogén, az aerob tartomnyt kell megpróbálni feljebb lökdösni, hogy nagyobb tempót bírj.

2019. nov. 20. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem csak hosszútávon jön jól. A rövidebb távokat futoknak is kell egy biztos alap.


60-70 között jó lesz. 70-80 az már nem az alapozás tartománya.

2019. nov. 20. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Én inkább 70-80%-on szoktam a hosszúkat is futni, az kényelmes, nem meghalós, de azért nem is unalmas csoszogás. Szerintem a túl lassú, alacsony pulzuson történő futás belassítja az embert. De végül is ha van hozzá türelmed, beiktathatsz néha olyanokat is. Én inkább akkor szoktam, ha mondjuk egy verseny vagy komolyabb edzés után recovery napot tartok.
2019. nov. 21. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
LȘteyik egy olyan, hoigy Conconi teszt, csak az nem nagyon pontos. Azzal be lehet mérni az aerob zónát, és abban kell futni az állóképességi edzéseket. ha nem, igaza van az elsőnek, hogy keresd ki a legmagasabb pulzusértéket, amelyiken folytonosan tudsz futni mondjuk egy órát, kb konstans sebességgel, ott lenne az anaerob küszöböd
2019. nov. 21. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
"van egy olyan, hogy" akart lenni az első néhány szó, bocs, hogy elirtam
2019. nov. 21. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!