Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Hogyan kell futni?

Hogyan kell futni?

Figyelt kérdés

Azt természetesen tudom, hogy szaladva kell haladni a lábainkon úgy, hogy közben egyszerre csak egy láb érje a talajt.

De mik azok a hibák, melyet a legtöbb kezdő futó elkövet?

Mire kell feltétlenül odafigyelni?



2020. szept. 7. 23:50
 1/4 anonim ***** válasza:
Követem.
2020. szept. 8. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
Nagyon frappáns az első mondatod! :D Bocsánat de megmosolyogtam! :D Én azt a hibát követtem el az elején, hogy nem jól vettem a levegőt, nagyon siettem és folyton beszúrt az oldalam. Majd kitapasztaltam a saját tempómat. Ütemre veszem a levegőt. Nem szájon mint régen, hanem orron keresztül. Bemelegítem a bokámat, térdemet, nyakamat. Nyújtok. Nem eszem előtte 2 órával, és pótlom a folyadékot.
2020. szept. 8. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Rossz cipőválasztás. (nem tart, nem tompít, ki van taposva, nem passzol a lábadhoz/futásodhoz)

Rossz talajon való futás.

Sarokra érkezés/láb odaverése a földhöz.

Rossz légzéstechnika. - Itt érdemes megtalálni a neked megfelelő légzésmintát minden tempóhoz (3:3, 2:2, 2:1, stb), illetve azt, hogy a beszívást és kifújás orron, szájon, vagy vegyesen végzed a különböző tempóknál.

Rossz testtartás. (előredőlés, görnyedés, oldalra csapkolódás kézzel, stb.)

Túl sok futás.

Túl gyors futás.


A legfontosabb egy jó cipő, meg egy jó futó és légzéstechnika. A többi jönni fog. :)

2020. szept. 8. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Tipikus hibák:

- Relatív túl gyors futás. Sokan elkövetik ezt, max. pulzus közelében futnak folyamatosan. Egyenletes futást relatív lassan kell futni, váltott tempójú (fartlek, intervall, résztáv, repülő, stb., stb.) mehet gyorsabban a gyors szakasz, ezekre találsz neten ökölszabályokat, illetve használhatsz pulzusmérőt is.


- Overstriding. Erre nem tudom mi a helyes magyar szó, arról van szó, hogy előre túl hosszú a lépésed, normális esetben magad alatt vagy kicsit magad mögött érsz talajt, overstriding esetében magad előtt. Sokan azt tanácsolják, hogy növeld a lépésszámot, nos ez részigazság, mivel a lépéshosszat szabad növelni, csak nem mindegy hogyan. Ha az erősebb elrugaszkodás növeli a lépéshosszat, az rendben van.


- A sarokra érkezés önmagában nem hiba, a profi maratonisták több mint fele is sarokra érkező, a maradékból is több a középtalpas, mint a talp elejére érkező. Azonban a sarokra érkezéses technikához megfelelő cipő kell, olyan, aminek 10-12 mm a heel dropja (sarokmagasítás a cipőtalp elejéhez képest), és lehetőleg jó legyen a saroknál a csillapítása. A talp elejére érkezéshez pedig általában jobbak a kisebb magasítású vagy akár zero drop cipők, de ez nem kizárólagos, egy klasszikus futócipőben is lehet mindhárom érkezést produkálni, sarokra viszont ne zero drop cipővel akarj érkezni. Ha pedig talp elejére érkezel, akkor a helyes technika, hogy a sarkadig gördíted, tehát egy pillanatra a sarkad is leér, ezt is sokan tévesen rosszul csinálják, és "lábujjhegyen" futnak, ami komoly sérülésekhez is vezethet, de semmiképpen sem hatékony.


- Ami a légzést illeti, sokan erőltetik a csak orron légzést. A helyes légzéstechnika szájon és orron egyszerre, mert úgy a legnagyobb a be és kilégzési keresztmetszet. Szvsz a helyes légzés idővel kialakul, főleg ha már intervallokat is futsz kiköpöd a tüdődet tempóban.


- Minden futásodnak legyen egy bemelegítő és levezető szakasza, tehát lassabban kezd, majd a végén is lassíts. Ne pedig durr bele az elején, a végén pedig ha erősebben meg akarod nyomni, akkor azt még levezetés előtt tegyed.


-Fokozatosan növeld a heti km mennyiséget, és lehetőleg ne pont ugyanannyit fuss minden nap, legyen egy heti leghosszabb, amit lassan, egyenletesen fuss és azt is fokozatosan növeld. Ökölszabályként azt szoktak mondani, hogy a heti hosszú ne legyen több a teljes heti táv 30%-ánál, nos ez heti 5-6 futásnál ésszerű, kevesebbnél nyilván nem.

2020. szept. 8. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!