Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Mennyi a normális pulzus...

Travis83 kérdése:

Mennyi a normális pulzus intenzívebb kerékpározás, kocogás, fitness torna és fizikailag megterhelő tornagyakorlat közben? 38F

Figyelt kérdés

2021. máj. 8. 11:17
 1/3 anonim ***** válasza:

Teljesen egyéni.


A kocogásról tudok írni:


Én 43 éves vagyok, 100 kiló, rendszeresen sportolok, 8-10-4 km-eket futok, 1 nap szünet, aztán megint. A 10 km-t kb 1 óra alatt tudom le, tehát 6 perc/km sebességgel, nyilván a rövidebb távokon gyorsabb tempó is belefér.


Ezt kb 170 körüli pulzussal hozom le, 2-3 ütés alatta, vagy fölötte. Ez kb. a steady state pulzusom, ekkor a keletkező tejsav még folyamatosan ürül. Kicsivel nagyobb tempó, és hamar 180 körülire megy a pulzus, és érzem a szaporodó tejsavat is.


Hosszú távot viszont nem magas intenzitással futunk, tehát az, hogy egy viszonylag kényelmes(nek látszó) tempó is felvisz ilyen szintre mutatja a nyilvánvalót - nem vagyok egy hosszútávfutó alkat, 100 kilósan senki nem az. De egyrészt ez folyamatosan javul, 1 hónapja, mikor intenzívebbre vettem az addig meglévő elszórt futásaimat, akkor még 7 perc/km tempóhoz tartozott ez a szívverés, másrészt a fent említett nagy egyéni különbségekre is rámutat.


A max pulzusom pl. 43 évesen is 194, ez "tankönyv" szerint 180 alatt kellene, hogy legyen. Szóval ez egy óriási egyéni eltérés, és ad egy némi mozgásteret az edzésintenzitás terén. Az más kérdés, hogy mire bekötöm a cipőmet, és kisétálok a nagykapun már 100 felett van. Aerob tartományom pedig nem létezik, legfeljebb sétálva. Viszont csúcsterhelésről 1 perc alatt több, mint 20-at lassul a szívem, ez 12 felett már jó érték.


Úgy általánosságban az intenzív kerékpározást (ami mondjuk egy jó "menős" tempó, amit akár 20 km-en át is fenn tudsz tartani, de tudnád még fokozni) 150 körülre tenném, ahogy a kocogást is. Ha "futsz", nem kocogsz, akkor 160-170, ezek fölött már a részhajrák intenzitása van.


Fitness torna, ha 1 órás foglalkozásról van szó, arra nehéz mit mondani, kell legyen bemelegítés, ott is két lépcsőben emeljük a pulzust üzemi szintre, aztán van levezetés is, különböző intenzitású gyakorlatok követik egymást, de azt mondanám, hogy 160-180 között kellene váltakoznia mondjuk a 20. és az 50. perc között. Legyen végig olyan, hogy ne jusson eszedbe beszélgetni, és néha pörgessen még rá...


A fizikailag megterhelő tornagyakorlatban benne van, ha jól értem, hogy ezek csak rövid ideig tartanak, ekkor korodnál fogva nem gond, ha 180 fölé mész. (Pl. 30 burpee végén, vagy egy perc hillclimber)


Persze a szívveréseket értelmezd egyéni adottságaidra! Pulzusmérős órák segítenek ezt lekövetni, egyrészt feljegyzed a nyugalmi pulzusod, másrészt meg látod, hogy meddig pörög fel - olyan vagy, mint én, hogy magasabbak a tartományaid, vagy épp klasszikus állóképességi sportoló szíved van és 155-nél nem tudsz fentebb menni. Egy cooper-teszt végén (amibe mindent beleadsz a végén) jó közelítéssel látod, hogy hol van a max értéked. Vagy 10 db 400 méteres sprint, köztük 1 perc pihenőkkel, és a végén megméred...


Ehhez aztán belőheted a saját tartományaidat!

2021. máj. 8. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Következő,terhelésnél felszalad 180-ig utána már teljesen mindegy meddig tart a terhelés vissza esik és stagnál,90-re .és ott marad.
2021. máj. 8. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
#1: Nagyon köszönöm ezt a tartalmas és hasznos választ!!!
2021. máj. 9. 00:19

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!