Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Triglav megmászása, tudnivalók...

Triglav megmászása, tudnivalók, tippek?

Figyelt kérdés

Június-júliusban tervezzük barátokkal megmászni a Triglavot.

Eddig egyszer voltunk túrázni magashegységben, a Magas-Tátrában, a Kis-Viszókán (2400 m). Illetve én egyszer a Nagy-Pietroszon, (2300)


Szóval nem vagyunk tapasztalt magashegyi túrázók.


Via ferrata-vonalon még egyikőnk sem járt.

Mire számítsunk? Menjünk el előtte gyakorolni egy magyarországi via ferrata terepre (pl. Tatánál van ilyen) vagy nekiugorhatunk tapasztalat nélkül?


A kondink rendben van, mindenki sportol, csak az ilyen mászós részektől tartunk, mennyire kell hozzá előképzettség?


Az északi oldalról tervezzük megmászni 2 nap alatt, a Tominskova vagy a Prag útvonalon, az Aljazev domtól.


Továbbá az érdekelne, hogy a Triglavski dom na Kredarici-be kell előre helyet foglalni?



2019. dec. 30. 20:08
 1/9 anonim ***** válasza:

Mi tavaly augusztusban voltunk Prag útvonalról.


Először is június nem biztos hogy jó, sokszor akadhatnak még csúszós jeges, hómaradványos részek, főleg mert északi oldal, inkább júliustól ajánlott.


Ha a Kis-Viszóka ment, szerintem nem okozhat gondot a Triglav sem, bár más a Tátra meg a Júliai-Alpok, más jellegű az utak kiépítettsége, illetve a Triglav szintemelkedésben azért meglehetősen sok.


Ami a via ferrata-t illeti, bár a Prag, Tomiskova és a Kis-Triglavon át a gerinc technikailag könnyűek, könnyebbek, mint bármely hazai via ferrata útvonal, én azért javaslom, hogy ismerkedésnek próbáljátok ki valamelyik hazai könnyű útvonalat, csak hogy ismerkedjetek a felszereléssel. Leginkább a Bucsek Henrik emlékutat javaslom a Cuha völgyben, a tatabányaiak egyébként nehezebbek. Vagy Ausztriában a Raxon a Grosses Höllentalban a B-s nehézségűeket (ott egy túrában több is útba ejthető, akár lefelé is). A Triglavra egyébként sokan mennek via ferrata set nélkül, sőt sokan még sisakot sem visznek. Előbbit kezdőként nem javaslom, sisakot viszont mindenkinek kellene viselni egy olyan helyen ahol naponta sok százan mennek fel, és bármikor lerúghatnak feletted véletlenül köveket.


Egyébként a Prag egyetlen szakasza nevezhető via ferratanak, van egy 15-20 méteres függőleges fal valahol a közepén, de könnyű, nagyon biztos vas vagy kőbe vájt lépésekkel. Máshol csak kapaszkodók vannak, nincs is drótkötél, nem igazán kell mászni, csak kőről-kőre lépkedni. Fent a menedékház felett sem igazán kell komolyan mászni, a biztosítás inkább azért kell, mert fent viszonylag éles a gerinc, nagy szélben vagy jegesedés esetén lehet mindenkinek fontos, illetve ha nincs is ilyesmi, akkor is nagyobb biztonságérzetet ad.


Abban biztos vagyok, hogy előre kell foglalni a menedékházban, mert tömeges rá az igény de egyébként júliusban, augusztusban hajnalban indulva egy nap alatt is meg lehet fordulni, mi nem is szálltunk meg lent.

2019. dec. 30. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszi az infókat!


A leírtak alapján pont jó lesz arra a Triglav, hogy ismerkedjünk a komolyabb magashegyi vonalakkal. Több helyen olvastam, hogy néha sajnos sokan szoktak a hegyen lenni, ebből ítélve is viszonylag kezdő terep.


Egyébként az Mojstranától az Aljazev dom-ig be lehet menni autóval? Mert az a Nemzeti park területe már.

2019. dec. 31. 09:46
 3/9 anonim ***** válasza:
4%
Na majd b@&#szhatjátok ha leestek/beestrk valahova és ott döglötök meg.. kell nektek hegyet mászni
2020. jan. 4. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Azért ne tévesszen meg a nagy tömeg, mert ha technikailag nem is nehéz, azért fizikailag nem könnyű, csak a szlovének nem az a parkoló 500 m-es körzetében kirandulós nép, mint a magyarok 99%-a, ott azt mondják, hogy aki legalább egyszer nem mászta meg a Triglavot, az nem is szlovén. Másrészt nem csak könnyű hegyeken lehet tömeg, sőt... Egyébként a tömeg csúcsközelben egyben plusz veszélyeket is jelent.
2020. jan. 5. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

#3 ok , boomer.


A szobádban ülve biztos nem halsz meg

2020. jan. 9. 11:50
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
Csak nem mindegy mikor, nem egy hegymászó elment azt 30 meg 40 valahány évesen szépen ott halt meg. Hát well, én még itt vagyok, nem ment volna bohóckodni a hegyre még élhetne, meg is érdemli az ilyen.
2020. jan. 10. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

6:

Ez egy jelzett turistaútvonalon elérhető hegycsúcs, egy felkészült túrázónak nem jelent problémát, évente sok százezren másszák meg, 7-8 éves gyerekektől aggastyánokig. Nem kell hozzá sziklamászási technika, gleccsertúra sincs benne, a veszélyesebbnek tartott részek biztosítva vannak fix drótkötéllel.


Persze abban az országban, ahol a legtöb embernek Normafától a Janos hegy már túl sok, mondhatom én...

2020. jan. 10. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Ha megmásztátok a kis viszókát akkor szerintem mehet a triglav. Foglalni kell előre helyet. Nehéz via ferrata része nincsen, inkább a szintemelkedés és a hirtelen időjárásváltozás a gond. Meg a tömeg. Mikor a csúcson voltam sorban kellett állni. És baromi veszélyes egy 70cm széles gerincen 2800 m magasan menni úgy hogy közben a profik melletted futnak fel/le a gerincen, te pedig a bénákat próbálod kerülgetni, mert fél méterenként megállnak félni. Mindenki cseszik a másikra, lazán belédjönnek vállal ha útban vagy, ami az utcán elmegy, de 2800 méteren már aligha.. És sok a részeg is.
2020. jan. 30. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Szállást foglalni email-ben lehet?


Illetve mikortól tudok foglalni? Jelenleg zárva vannak a menedékházak, ilyenkor is lehetséges?

2020. febr. 11. 08:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!