Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Melyek a legjobb és leghatékon...

Melyek a legjobb és leghatékonyabb önvédelmi és küzdősportok? Valószínűleg mindenkinek más, de én kíváncsi vagyok a tapasztalatokra.

Figyelt kérdés

2020. szept. 6. 17:56
1 2 3 4 5 6
 1/51 anonim ***** válasza:
100%

Ha többet ismersz egyszerre. Meg az önvédelem nem csak abból áll, hogy megtanulsz verekedni. Külön kell tanulni a helyzetfelismerést, a helyzetfelmérést, a stressz alatt való hidegvér megtartást, a verbális konfliktus oldást, testbeszédet, hogy hol vannak a bizonyos határok, a mérlegelést, a menekülést, az eszközhasználatot, a sérülés pszichológiai és fizikális kezelését és még más egyéb dolgokat, ami nem a verekedéshez tartozik, de önvédelem. Nem ér sokat, hogy te milyen jól tudsz verekedni, ha rosszul mérted fel a helyzeted és már be is kerítettek, vagy ha nem volt jó a megfigyelőképességed és előveszik a kést a zsebükből. Ezeket külön önvédelmi tanfolyamokon tanítják.


A verekedés részére érdemes megtanulni a bírkózást/judot, kick boxot/muay thai - t/boxot és a brazil jiu - jitsut. Ezeket három kategóriára bontottam. Az összeakaszkodás, az állóharc és a fölharc. Többet is felsoroltam kategóriánként, de elég csak egyet választi és így kapsz három küzdősportot, amiket ha elsajátítasz, akkor lesz egy biztos alapod. Az helyzetfüggő, hogy melyik kategóriában folyik a harc. Pl. egy egy ellen a bírkózással vagy nyerő. Ha nem vagy biztos a helyzetedben, vagy pedig többen vannak ellened, akkor az állóharc. (Ezeket persze feltételezve hogy jól mérted fel a helyzeted és az ellenfélnél nincs fegyver). Ha csak egyet szeretnél tanulni, akkor tanulj valami állóharc stílust a felsoroltak közzül, mert azokat több féle szituációra lehet használni.

Ha képbe jön a fegyver, akkor nem az fogja eldönteni a dolgot, hogy ki milyen stílust tanult.

2020. szept. 6. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/51 anonim ***** válasza:
73%

Remélem nem te vagy az az illető, aki hetente többször kiírja ugyanezt a kérdést a provokáció és a trollkodás kedvéért. Ha nem, akkor semmi baj, elnézést!

Miért írod ki ezt a kérdést? Légy szíves olvasgass vissza ezen az oldalon. Ez a kérdés havonta úgy ezerszer ki lesz írva más felhasználók által, és meg lesz válaszolva oldalakon keresztül.

Nem létezik olyan, hogy önvédelmi sport. Azok az egyesületek, amik úgy hirdetik magukat, hogy „gyere hozzánk edzésre, és itt majd megtanulod az utcai önvédelem minden csínját-bínját”, az messziről elkerülendő, mert legombolnak egy csomó pénzzel és cserébe csak hamis önbizalmat, meg hamis, használhatatlan, nevetséges, bohóckodó technikákat vernek beléd. Sok ilyen átverős kamu edzés létezik (wing tsun, nindzsucu, krav maga, shaolin, shotokan, és még rengeteg).

A küzdősportok 1VS1 elleni bunyókban működhetnek csak és kizárólag, de ott is csak akkor, ha minden körülmény kedvező. Ha nem, akkor mindegy, hogy milyen küzdősport múltad van. Ha ellenfeleden acélbetétes bakancs van vagy stoplis cipő, akkor nála az előny, ha van nála kés vagy vipera, akkor nála az előny, ha te pont aznap elrontottad a gyomrodat és nem vagy túl jól, akkor nála az előny, ha rajtad van hátizsák, rajta pedig nincs, akkor nála az előny. Reggelig tudnám cifrázni. Természetesen ha csak annyi a történet, hogy ültök a haverjaiddal a kocsmában, aztán egy random részeg középkorú alkoholista, aki már alig bír járni elkezd veled kötekedni, és sehogy sem bírod elintézni a szituációt szóban, akkor egy alapszintű küzdősport tudással kicsinálod, de az ilyen alakokat küzdősport tudás nélkül sem nagy nehézség kicsinálni.

Ma már egyébként gyakorlatilag olyan ritkák az 1VS1 bunyók, mint a fehér holló. Ma már a csoportos, hátulról támadós támadások a jellemzőek, vagy a bicskás-boxeres konfliktusok. Már rég nem azt a kort éljük, amikor két kakas feláll egymással szembe, bokszolnak egyet, aztán amelyik kidőlt, azt a másik felsegíti a földről, aztán együtt isznak egy sört és megy minden tovább. Ráadásul ma már meg se éri az 1VS1 bunyó, ugyanis ha megtörténik, akkor egyből köréjük gyűlik egy kisebb tömeg, aki elkezdi az egészet videózni és fotózni, aztán posztolják Facebookra, Instagramra, YouTube-ra, meg elküldik különböző újságoknak, akik aztán cikket csinálnak belőle. Kinek hiányzik ez?

A küzdősport egyébként jó dolog, de nem az önvédelmi faktor miatt. Sportolni menő, jó és fontos, legyen az bármi (küzdősport, foci, úszás, tenisz, atlétika, diszkoszvetés, bármi). A teljes élethez szerintem elengedhetetlen a sport, és ha te a küzdősportok világában tudod elképzelni magadat, akkor az előző hozzászóló által említett stílusok közül bármelyik megfelelő, csak keress olyan klubot, ahol jó minőségű a tréning. Nyilván Budapesten, vagy egyéb nagyvárosokban könnyebb színvonalas boksz edzést találni, mint faluhelyen, de azért szerencsére ma már nem olyan nehéz keresni megfelelő sportolási lehetőséget, mint mondjuk 20 évvel ezelőtt.

Önvédelemre én azt mondom, hogy kezdj el felpakolni magadra izomtömeget. Kiegyensúlyozott, fehérjedús táplálkozás (nyilván egyénre szabottan), plusz konditerem, street workout, fegyencedzés, kettlebell, crossfit, egyebek. Egy jó kötésű, izmosabb egyénbe jóval kevesebb eséllyel kötnek bele, mint egy vézna divatmajomba, vagy egy apatestű, lomha, elhízott ürgébe. Ráadásul az erősítéstől és az izomtömegnövekedéstől az önbizalmad is nőni fog, ami a kiállásodat, a megjelenésedet is határozottabbá teszi, ami megint csak nyerő egy utcai környezetben.

Öltözködj normálisan, átlagosan. Nem kell kirívóan öltözködni, és pláne nem kell drága cipőkkel, órákkal, telefonokkal villogni a buszon vagy a vonaton, mert azok az emberek, akiknek nem telik rá, az életük pedig az erőszak, azok elég hamar megpróbálják majd tőled elvenni. Ja és vágass normális, feltűnésmentes, igényes frizurát. Nem kell a divathaj. Feleslegesen sose hívd fel magadra a figyelmet.

Legyen a fellépésed és a kommunikációd határozott, kemény és erélyes. Tudj improvizálni és tudd megoldani szóban a konfliktusokat. A konfliktusok 99%-a megoldható szóban. A maradék 1% a veszélyes. Általában ezek kerülnek be a hírekbe is. Ha szóban nem tudod megoldani a dolgokat, akkor használj gázsprayt. Nem kell hozzá semmilyen készség, bárki tudja használni, ráadásul legálisan viselhető. 10-ből 9 támadó leszerelhető vele. Ritka az a támadó, akinek még azután is van kedve verekedni, vagy rabolni, miután kapott egy adagot az arcába. Persze zárt térben, vagy szembeszélben a gázspray nem használható, érthető okokból, de ez sajnos benne van a pakliban. Ha pedig semmi nem jön be, minden esély elszállt, akkor fuss az életedért, sprintelj az ellenkező irányba, ahogy csak tudsz. Nem túl gyakori az a támadó, akinek megéri a feltűnést és a hosszútáv futást egy kósza pénztárcalopás.

Egyébként annyira ne gondold túl ezt az önvédelem dolgot. Nem tudom, hol laksz, de jó eséllyel le fogsz tudni élni egy életet anélkül, hogy durva, éles utcai konfliktusba keveredj. Magyarországon nem a legjobb a közbiztonság, de messze nem olyan rossz, mint ahogy azt itt sokan túldramatizálják.

2020. szept. 6. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/51 anonim ***** válasza:
Sambo
2020. szept. 7. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/51 A kérdező kommentje:
"Remélem nem te vagy az az illető, aki hetente többször kiírja ugyanezt a kérdést a provokáció és a trollkodás kedvéért. Ha nem, akkor semmi baj, elnézést!" Soha nem írtam ki még ezt a kérdést, a trollkodás pedig nagyon távol áll tőlem.
2020. szept. 7. 15:12
 5/51 anonim ***** válasza:

Ennek örülök. Viszont javaslom, hogy mielőtt kiírsz egy kérdést, előtte nézd meg, hogy korábban feltették-e már ugyanazt. Ha utána nézel a te kérdésednek, akkor látni fogod, hogy számtalanszor ki lett már írva különböző formában.

Ettől függetlenül én, és az első kommentelő kielégítő választ adtunk ezúttal is. Remélem meg vagyunk velünk elégedve.

2020. szept. 7. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/51 A kérdező kommentje:
"Önvédelemre én azt mondom, hogy kezdj el felpakolni magadra izomtömeget." 180 kg-ot nyomok fekve és 200-kg-mal guggolok. Tehát mondhatni jó erőbe vagyok. Küzdősportokkal azonban soha nem foglalkoztam. Az önvédelem terén elkerülöm a balhékat. Viszont gondolkodom, hogy elkezdek valamilyen küzdősportot és ezért írtam ki a kérdést.
2020. szept. 7. 18:28
 7/51 anonim ***** válasza:
66%

Ha küzdősport, akkor Magyarországon ezek: brazil jiu jitsu, judo, birkózás, savate, thai boksz, kick boksz, ökölvívás, kyokushin.

Keress színvonalas helyet, ne olyat, ahol Dezső bácsi tartja a boksz edzést, aki amúgy anno 35 évesen nyugdíjba ment a vízirendészettől, aztán elvégzett egy három hónapos OKJ-s tréner tanfolyamot. Olyan helyet keress, ahol az ott bunyózó tagok elértek már komolyabb eredményeket országos vagy nemzetközi versenyeken.

2020. szept. 7. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/51 anonim ***** válasza:
54%

"Ha küzdősport, akkor Magyarországon ezek: brazil jiu jitsu, judo, birkózás, savate, thai boksz, kick boksz, ökölvívás, kyokushin."


Kyokushint ne, mert az is egy hulladék nulla. Különben meg igen, ezek közül válassz, kérdező.

2020. szept. 7. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/51 A kérdező kommentje:
Kung Fu, Krav Maga, Aikidó ?
2020. szept. 8. 00:47
 10/51 anonim ***** válasza:
84%

Nem olvastad el a második hozzászólást, ugye? Ezek, amiket írtál, átverések. Amit Magyarországon kung fu és krav maga néven oktatnak, az hamis önbizalmat építő kamu, ráadásul a sportértékük is nulla. Az Aikido pedig egy hagyományőrző, teátrális stílus, amit max akkor érdemes elkezdeni, ha mellette jársz igazi, sparring alapú küzdősportra.

Azok közül a stílusok közül válassz, amit a hetedik hozzászólásban leírtak.

2020. szept. 8. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!